500 mln zł na rozwój startupów. Powstanie w Polsce Fundusz Funduszy

Dodane: 15.03.2016

Adam Sawicki

Udostępnij:

Rząd zapowiada, że Polska będzie krajem startupów. W tym celu uruchomi Fundusz Funduszy, który będzie wspierać rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw technologicznych. Początkowo zainwestuje w nie 500 milionów złotych.

Kapitał na komercjalizację projektów naukowych

– Chcemy, aby polska gospodarka była konkurencyjna, dlatego wzrost gospodarczy musimy opierać o zasoby polskiej nauki – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, cytowany w komunikacie prasowym. W efekcie zapowiedział powołanie największego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Funduszu Funduszy. Będzie on sprzyjać komercjalizacji wyników badań naukowych, a także wspierać rozwój startupów. 

Na zdjęciu: Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego | fot. facebook.pl

Początkowo budżet organizacji wynosić ma 500 milionów złotych. Wyjaśniono, że środki te pochodzić będą z portfela Grupy PZU oraz innych prywatnych inwestorów. Ponadto z Funduszem Funduszy współpracować ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wspólnie wyżej wymienione instytucje będą inwestować kapitał w innowacyjne przedsiębiorstwa technologiczne, a także umożliwią im skorzystanie z programu koinwestycyjnego.

Funusze venture capital muszą udowodnić, że potrafią inwestować

Tym samym rozwiązując powszechnie występujący problem wśród m.in. zespołów badawczych. – W polskich uczelniach, instytutach badawczych i instytutach naukowych PAN kiełkuje wiele innowacyjnych rozwiązań. Często jednak ich twórcy mają trudność z dotarciem do inwestorów i pozyskaniem finansowania na realizację projektu – powiedział Jerzy Kątcki, zastępca dyrektora NCBR, cytowany w komunikacie prasowym. Dodał, że kierując do nich strumień funduszy, przy jednoczesnym wykorzystaniu know-how partnerów NCBR, zostaje usunięta kolejna bariera ograniczająca komercjalizację prac B+R.

I tak, po środki finansowe Funduszu Funduszy sięgać mają fundusze venture capital z Polski. Następnie uzyskany kapitał mają wpompowywać w startupy. Zanim jednak fundusze venture capital otrzymają pieniądze muszą po pierwsze udowodnić, że potrafią inwestować, a po drugie zaangażować własne środki przynajmniej na tym samym poziomie co Fundusz Funduszy, informuje serwis Puls Biznesu.

Podpisano list intencyjny 

Utworzenie Funduszu Funduszy jest jedną z inicjatyw, która ma wesprzeć realizację rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Pierwszy krok mający na celu uruchomienie organizacji został już postawiony. W piątek, 11 marca, w siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, NCBR, PZU SA i PZU TFI podpisały list intencyjny w sprawie współpracy nad komercjalizacją wyników badań naukowych.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem