500 Startups ogłasza nietypową transakcję. Abu Dhabi Financial Group wykupuje udziały w spółce-matce funduszu

500 startups oglasza nietypowa transakcje abu dhabi financial group wykupuje udzialy w spolce matce funduszu
Udostępnij:
500 Startups dotknięty skandalem po rezygnacji współzałożyciela Dave'a McClure'a z powodu zarzutów o niewłaściwe zachowanie seksualne, ogłosiła niekonwencjonalną transakcję, w wyniku której Abu Dhabi Financial Group (ADFG) wykupuje udziały w jej spółce dominującej.

fot. unsplash.com

Wspólna wizja partnerów 

To normalne, że firmy VC ściśle współpracują z dużymi korporacjami, które „dostarczają“ pieniądze do inwestowania w startupy. Świadczą o tym działania na Bliskim Wschodzie, który okazał się podatnym terenem łowieckim dla takich firm jak 500 Startups, Ubera i Softbanku. Bezpośrednie inwestycje w spółki-matki jednak nie są powszechne wśród funduszy. 

Christine Tsai, która zarządza 500 Startups twierdzi, że współpraca ADFG z funduszem polega na wspólnej wizji oraz uzupełniających się partnerstwach. Nie ogłasza jednak, jaki rozmiar będą miały inwestycje. Opowiada enigmatycznie że będą miały na celu "przyspieszenie rozwoju kluczowych inicjatyw, ekspansji na nowe rynki i zakotwiczenia przyszłych projektów“. ADFG otrzyma również miejsce w zarządzie 500 Startups, potwierdziła Tsai.

Czarna seria 500 Startups szansą dla ADFG?

Firma Abu Dhabi Financial Group, założona w 2011 roku, twierdzi, że zarządza aktywami o wartości 6 miliardów dolarów za pośrednictwem biur w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Wielkiej Brytanii i Europie Wschodniej. Firma zajmuje się rynkami publicznymi, prywatnymi, inwestycjami w nieruchomości i wierzycielskimi instrumentami inwestycyjnymi.

W przeciwieństwie do większości amerykańskich VC, 500 Startups ma biura, programy akceleracyjne i mikro-fundusze na całym świecie, w tym w Europie i Azji. Po skandalu McClure'a w zeszłym roku firma zamknęła swój kanadyjski fundusz, podczas gdy australijski program został zablokowany przez partnera LaunchVic zanim jeszcze się zaczął.