5G to już nie pieśń przyszłości, a rzeczywistość, która jest bliżej niż myślisz – specjalny program hub:raum

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Inkubator Deutsche Telekom (operator T-Mobile) uruchamia hub:raum Low Latency Prototyping – specjalny program, który będzie wykorzystywał technologię Edge Computing do rozwijania innowacyjnych projektów w Europie dedykowanych dla sieci 5G. Ruszył proces aplikacji do programu.

Wyobraź sobie że idziesz ulicą mając na głowie okulary AR (rozszerzonej rzeczywistości). Twój świat to miasto XXI wieku, ale dzięki okularom przenosisz się w odległą przeszłość. Patrzysz na budynki, pojazdy i ludzi w zupełnie innej rzeczywistości. Jest to jeden z przykładów możliwych zastosowań cyfrowych usług w branży rozrywkowej. Technologia niskich opóźnień (Low Latency) może znaleźć także wiele zastosowań w realizacji zadań odpowiedzialnych społecznie. Przykładowo wykorzystanie komunikacji w czasie rzeczywistym do zdalnego zapewniania opieki medycznej osobom poszkodowanym w wypadkach.

Początek ery 5G otworzy nam drogę do licznych spektakularnych zmian, nowości i możliwości.

– 5G będzie prawdziwą rewolucją technologiczną i biznesową. Pojawi się wiele branż, nowe gałęzie przemysłu, produkty i usługi. T-Mobile chce być liderem innowacyjnych zmian w usługach cyfrowych. Razem z hub:raum zamierzamy pomagać firmom z całej Europy w pracy nad ich własnymi usługami 5G. To dobra okazja, aby firmy te stały się liderami innowacji w Polsce, Europie i na świecie – mówi Andreas Maierhofer, prezes T-Mobile Polska.

Co to jest Edge Computing?

Edge Computing to nowa koncepcja wykorzystania mocy obliczeniowej serwerów. Nie umieszczonych w odległych, scentralizowanych data center, ale blisko – na „krawędzi” sieci komórkowej, niedaleko użytkownika końcowego.

– Rozwiązanie to eliminuje konieczność przesyłania całości informacji do odległej chmury i pozwala na buforowanie i kompresję lokalnie. W efekcie stwarza się możliwości kreowania prawdziwie interaktywnych rozwiązań. Dzięki Edge Computing zwiększa się moc obliczeniowa, bezpieczeństwo danych, a zmniejsza koszt prowadzenia biznesu wykorzystującego tę technologię – mówi Thomas Lips, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Technologii i Innowacji T-Mobile Polska. 

Technologia Edge Computing w połączeniu z 5G z pewnością świetnie sprawdzi się w takich branżach jak robotyka, autonomiczne pojazdy, drony, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, czy Internet Rzeczy.

Jak hub:raum wspiera rozwój przypadków użycia technologii 5G

Już w listopadzie oczy fanów nowych technologii zwrócone będą na hub:raum – zarówno w Berlinie, jak i w Krakowie – gdzie zostaną uruchomione unikalne środowiska testowe rozwiązań dedykowanych dla sieci 5G.

Jest to bardzo wyjątkowe wydarzenie dla całej Europy. Nasi partnerzy będą mieli okazję testować swoje usługi i produkty zanim nowa technologia zostanie udostępniona komercyjnie na rynku. Zapewnia to obu stronom ogromną przewagę na rynku – wyjaśnia Jakub Probola z hub:raum.

Jak dołączyć do tego grona? Specjalny, już uruchomiony, program adresowany jest do firm, które pragną testować innowacyjne rozwiązania razem z Deutsche Telekom w ramach hub:raum – Low Latency Prototyping. Programowi będzie towarzyszyć rozwój unikalnej technologii Edge Computing, która może być z powodzeniem użyta w rozwoju Internetu Rzeczy, wirtualnej rzeczywistości, robotyki i Przemysłu 4.0.

Jakie są korzyści?

Po wejściu do ery 5G na ulicach pojawią się autonomiczne samochody, które bezpiecznie zawiozą nas z punktu A do punktu B. Podczas jazdy będziemy na bieżąco informowani o utrudnieniach drogowych: kolizjach, korkach, a nawet powalonych drzewach.

Prawdziwy przełom to osiągnięcie niskich opóźnień w przesyle danych. Zwłoka w transmisji video stanie się całkowicie niezauważalna. Fani gier VR i AR będą cieszyć się niesamowitymi i realistycznymi wrażeniami z gier dzięki możliwościom technologii Edge Computing, wspieranej później przez 5G. Czasami przechodzenie na następny poziom będzie determinowane przez wyraz twarzy lub gesty gracza, które analizowane będą w czasie rzeczywistym.

Program hub:raum Low Latency Prototyping skierowany jest do dojrzałych biznesów, jak i tych przedsiębiorców czy innowatorów, którzy widzą potencjał w wykorzystaniu technologii 5G w realizowanych przez nich projektach. Do współpracy hub:raum zaprasza także wiodące uczelnie techniczne.

Jeśli uważasz, że ten program jest dla Ciebie – zapisz się już dziś. Liczba miejsc w programie jest ograniczona. Im szybciej się zgłosisz, tym większe masz szanse, żeby stać się częścią zespołu. Więcej informacji znajdziesz na: www.hubraum.com/low-latency-prototyping.