6 innowacyjnych rozwiązań do walki z pandemią powstanie dzięki wsparciu PFR

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

6 innowacyjnych rozwiązań do walki z pandemią powstanie dzięki wsparciu PFR

Udostępnij:


Rozwiązanie, które ułatwia sprawdzanie precyzyjności testów na Covid-19; platforma dla przedsiębiorców do szybkiej analizy sytuacji finansowej firmy i otoczenia rynkowego oraz aplikacja wskazująca, jak aktualnie prowadzony tryb życia wpływa na zdrowie użytkownika – to innowacyjne projekty, które zwyciężyły w konkursie Aplikacje Jutra PFR w kategoriach Zdrowie, Praca i przedsiębiorczość oraz Społeczeństwo. Jury przyznało także trzy wyróżnienia dla WARMIE, Lanpocet i Tripsomnia.


Rozwiązania ułatwiające codzienne życie w czasie pandemii cieszą się dużą popularnością na całym świecie. Z raportu opublikowanego przez McKinsey & Company wynika, że tylko od stycznia do maja br. rozwój polskiej gospodarki cyfrowej gwałtownie przyspieszył i był 2,5-krotnie wyższy niż w poprzednich dwóch latach, osiągając tym samym poziom 18,4%. Z aplikacji Stop Covid, która pozwala monitorować kontakty z potencjalnymi zakażonymi korzysta ponad 1,5 mln Polaków, a zastosowanie sztucznej inteligencji przy tworzeniu Tarczy Finansowej PFR, pozwoliło na uzyskanie szybkiego wsparcia finansowego prawie 350 tysiącom firm. Innym przykładem jest popularna aplikacja Teams, która w ostatnim półroczu zyskała aż 75 mln nowych użytkowników i obecnie na całym świecie korzysta z niej rekordowa liczba 115 mln użytkowników, w tym także wiele polskich firm i znaczna część uczniów.

– Polska ma duży potencjał cyfrowego wzrostu i solidne podstawy, aby dynamicznie rozwijać gospodarkę cyfrową. PFR wspiera ten proces począwszy od współtworzenia polskiej chmury obliczeniowej, zaangażowania w rozwój sieci 5G, aż po liczne programy edukacyjne, w których wyposażamy młodych przedsiębiorców technologicznych w wiedzę biznesową, niezbędną do skutecznego wdrażania swoich pomysłów. W konkursie Aplikacje Jutra PFR rzuciliśmy wyzwanie cyfrowym twórcom, aby zmierzyli się z wyzwaniami w obszarach najbardziej dotkniętych skutkami Covid-19. Poprzez takie inicjatywy chcemy także promować polską myśl technologiczną i zwiększać konkurencyjność rodzimych rozwiązań, które są dla Polski szansą na szybszy powrót na ścieżkę rozwoju – mówi Paweł Borys, prezes PFR

.

Do konkursu Aplikacje Jutra PFR zgłoszono prawie 800 rozwiązań, spośród których wyłonionych zostało 12 finalistów. W październiku wzięli oni udział w specjalnych 3-dniowych warsztatach prototypowania z udziałem ekspertów i mentorów, podczas których dopracowywali założenia swoich pomysłów. Gala finałowa, wieńcząca 4 miesiące rozwijania prototypów, w formule online odbyła się 8 grudnia br. 

Jury przyznało 3 nagrody główne po 250 000 zł i 3 wyróżnienia po 100 000 zł na przygotowanie prototypów (MVP).

ZDROWIE

Nagroda główna:

Covid Genomics – głównym obszarem działalności jest badanie jakości, czułości i precyzyjności testów wykrywających COVID 19 oraz sprawdzanie czy nie podają sfałszowanych wyników i dostosowywanie ich do regionu występowania wirusa.

Wyróżnienie:

WARMIE – jest to czujnik, którego zadaniem jest monitorowanie temperatury ran pooperacyjnych, a w obecnej sytuacji epidemicznej główną funkcjonalnością produktu jest monitorowanie temperatury osób objętych kwarantanną z uwagi na COVID-19 oraz pracowników służby zdrowia.

PRACA I PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Nagroda główna:

Infino – jest to platforma, która ma za zadanie umożliwienie przedsiębiorcom szybkiej analizy zarówno swojej sytuacji finansowej, jak i sytuacji finansowej otoczenia rynkowego. Oferuje pomoc w restrukturyzacji małych firm.

Wyróżnienie:

Lanpocket – inteligentna aplikacja pomagająca w nauce języka za pomocą innowacyjnej metody, która wykorzystuje m.in. geolokalizację, kontekst sytuacyjny oraz dopasowanie treści materiałów naukowych do profilu osoby.

SPOŁECZEŃSTWO

Nagroda główna:

VIKA – ma wskazywać ile lat zdrowia jeszcze nam pozostało przy obecnym stylu życia, ale przede wszystkim aplikacja ta ma pomagać we wprowadzaniu zdrowych nawyków. Główne hasło to „Milion lat zdrowia więcej w Polsce”.

Wyróżnienie:

Tripsomnia – jest to narzędzie skierowane do regionalnych organizacji turystycznych, oferujące kompleksowe rozwiązania, dotyczące rezerwacji noclegów, jak również biletów wstępu oraz innych kryzysowych potrzeb tej branży.

– Wybór zwycięzców nie był łatwy, bo każde rozwiązanie, które zakwalifikowało się do finałowej dwunastki jest interesujące i ma szansę zaistnieć na rynku. Dokonując wyboru laureatów jury kierowało się głównie jakością aplikacji, jej przygotowaniem biznesowym i potencjałem do walki z kryzysem Będziemy obserwować postępy w rozwoju finałowych rozwiązań i jednocześnie zachęcamy twórców do udziału w programach PFR kierowanych do przedsiębiorców technologicznych takich, jak np. Szkoła Pionierów PFR czy seria certyfikowanych kursów online. Nasze programy nakierowane są na uczenie praktycznych umiejętności biznesowych i przygotowują do pozyskania finansowania projektów chociażby przez fundusze Venture Capital, znajdujące się w portfolio PFR Ventures – mówi Eliza Kruczkowska, Dyrektor Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR.

Zwycięzcy mają teraz 6 miesięcy na stworzenie prototypu (MVP) swojego innowacyjnego rozwiązania. Otrzymana nagroda może być wykorzystana na pokrycie kosztów prac programistycznych, wizualnych oraz promocji i marketingu. Więcej informacji znajduje się na stronie konkursu.