6 rzeczy, które musisz wiedzieć o Chmurze Krajowej

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

chmura krajowa

Udostępnij:

Chmura Krajowa działa od kwietnia tego roku. Jej partnerami są między innymi PKO Bank Polski i Google. Jeśli wciąż nie wiesz, czym jest Chmura Krajowa, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Zebraliśmy 6 najważniejszych informacji na jej temat.

chmura krajowa

  1. Czym jest Chmura Krajowa?

Chmura Krajowa to chmura obliczeniowa. Działa więc na tej samej zasadzie, co cyfrowe chmury oferowane przez globalnych dostawców, na przykład przez Google lub Amazon. Oznacza to, że Chmura Krajowa rozwiązuje powszechne problemy dwóch grup: dostawcy i odbiorcy usług lub oprogramowania. A co to za problemy?

Problem numer 1. Dotyczy dostawcy i wiąże się z koniecznością posiadania kosztownej infrastruktury IT, by móc świadczyć usługi. Wyobraź sobie, że tworzysz oprogramowanie dla firm i chciałbyś oferować je klientom przez Internet. Oprócz tworzenia oprogramowania musiałbyś zbudować dostępną przez Internet serwerownię, z którą łączyliby się klienci; serwerownię, obliczoną na maksymalną liczbę klientów, którą z góry ciężko określić. Albo wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy. Gdybyś nie korzystał z rozwiązań chmurowych, musiałbyś posiadać własną serwerownię, by przechowywać wszelkie dane, na przykład o klientach.

Problem numer 2. Dotyczy odbiorcy i wiąże się z ograniczoną przestrzenią dyskową i mocą obliczeniową na urządzeniu oraz z koniecznością instalowania oprogramowania na konkretnej jednostce sprzętu. Gdyby na przykład Slack nie działał w oparciu o chmurę obliczeniową, musiałbyś przechowywać wszystkie konwersacje między członkami zespołu na własnym komputerze. A wówczas zająłbyś przestrzeń dyskową, potrzebną do wykonania innych działań, i straciłbyś dostęp do danych, logując się do konta na innym urządzeniu. Dane pozostałyby na pierwszym urządzeniu.

Tak w dużym uproszczeniu działa chmura obliczeniowa, w tym Chmura Krajowa, której właścicielem jest Operator Chmury Krajowej, czyli spółka powołana z inicjatywy Polskiego Fundusz Rozwoju (PFR) i PKO Bank Polski.

  1. Jak działa Chmura Krajowa?

Chmura Krajowa świadczy trzy rodzaje usług:

IaaS, czyli Infrastructure as a Service (z ang. „infrastruktura jako usługa”) – polega na dostarczaniu klientowi infrastruktury informatycznej, najczęściej mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej i sieci komputerowej. Klient sam zarządza systemem operacyjnym i oprogramowaniem, które na tej infrastrukturze instaluje i konfiguruje.

PaaS, czyli Platform as a Service (z ang. „platforma jako usługa”) – polega na udostępnieniu klientowi kompletnej platformy IT niezbędnej do uruchomienia oprogramowania, z tą różnicą wobec IaaS, że chmurowy usługodawca zarządza infrastrukturą i tzw. środowiskiem wykonawczym, w którym pracuje oprogramowanie klienta oraz świadczy usługi platformowe, np. bazy danych.

Usługodawca ponosi też odpowiedzialność za funkcjonowanie tego środowiska (np. funkcjonowanie wirtualnych serwerów, na których klient dokonuje obliczeń, czy funkcjonowanie baz danych, w których klient przechowuje dane). W efekcie usługobiorca nie musi instalować, konfigurować i zarządzać niezbędnych elementów infrastruktury, systemu operacyjnego i środowisk wykonawczych. Może skupić się na funkcjonalności aplikacji, zamiast na komponentach infrastruktury informatycznej.

SaaS, czyli Software as a Service (z ang. „oprogramowanie jako usługa”) – polega na udostępnieniu oprogramowania działającego w chmurze bez konieczności instalowania go na własnych komputerach. Wystarczy miesięczny abonament lub płatność za faktyczne użycie, by móc korzystać z oprogramowania w tym modelu. Usługobiorca jedynie konfiguruje aplikacje, z których korzysta i nie musi zajmować się ich instalowaniem czy uaktualnieniami.

  1. Jeśli nie Chmura Krajowa, to co?

Zaledwie około 10% przedsiębiorstw w Polsce wykorzystuje rozwiązania chmurowe w swoich biznesach. Dla porównania w Finlandii to 60-70%. Po jakie rozwiązania sięgają zatem polscy przedsiębiorcy? Wciąż po własne serwery. Wkrótce jednak się to zmieni, bo w ciągu pięciu lat wydatki w firmach na cloud computing urosną do 24 miliardów złotych, a firmy zaczną wykorzystywać nowoczesne technologie chmurowe.

chmura krajowa

Na zdjęciu: Roman Młodkowski, dyrektor strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej | fot. mat. pras

To ważne, bo własne serwery są zwyczajnie drogie i nieefektywne.

– Stawiając własne serwerownie, buduje się je pod szczytowe zapotrzebowanie. Oznacza to, że jeśli firma raz w miesiącu potrzebuje gigantycznej mocy obliczeniowej, aby wykonać pewną czynność, na przykład przeliczyć wyniki finansowe, to musi dysponować taką infrastrukturą IT, która temu podoła. Nawet jeśli taka moc obliczeniowa potrzebna jest tylko raz w miesiącu – wyjaśnia Roman Młodkowski, dyrektor strategii i komunikacji w Operatorze Chmury Krajowej.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Gdy firma rośnie, rośnie jej zapotrzebowanie na moc obliczeniową, a co za tym idzie, wzrastają koszty prowadzenia biznesu, bo trzeba postawić kolejne serwery. W przypadku chmury obliczeniowej skalowanie działalności jest prostsze, bo polega tylko na zakupieniu dodatkowej mocy, którą można odłączyć, nawet gdy chwilowo nie jest potrzebna.

  1. Jak Chmura Krajowa chroni dane klientów?

Chmura Krajowa, podobnie jak inne firmy świadczące usługi Cloud Computingu, jest budowana tak, by spełniała najbardziej wymagające standardy bezpieczeństwa, chociażby Cloud Security Alliance czy ISO 27001. Te obco brzmiące nazwy oznaczają, że od początku chmura jest projektowana i budowana z uwzględnieniem wymagań bezpieczeństwa. Dzięki temu jest bezpieczniejsza, niż własne rozwiązania firm, które najpierw realizują potrzeby biznesowe za pomocą narzędzi informatycznych, a dopiero później starają się wprowadzić zabezpieczenia.

Jeśli użytkownika chmury martwi się, że ktoś “zajrzy” do jego danych, zawsze może zabezpieczyć przechowywane informacje za pomocą klucza szyfrującego, który pozostaje wyłącznie pod jego kontrolą.

No i w końcu duzi klienci mogą zażądać tak zwanej “galwanicznej” separacji od zasobów innych klientów, co będzie oznaczało osobne łącza sieciowe, osobną szafę serwerowe i osobną klatkę (“kiosk”), w której szafa będzie się znajdowała w centrum danych – to drogie, ale całkowicie możliwe rozwiązanie.

  1. Czy Chmura Krajowa przyda się także startupom?

Tak. Startupy na ogół korzystają z rozwiązań chmurowych. W przypadku Chmury Krajowej zyskują też cennego partnera biznesowego, z którym wspólnie mogą budować firmę.

– Współpracując z PKO Bankiem Polskim w ramach programu „Let’s fintech with PKO Bank Polski!”, Chmura Krajowa dostarcza startupom środowiska deweloperskie i testowe, by te mogły budować i testować oprogramowanie w ramach funkcjonującej już infrastruktury IT – mówi Roman Młodkowski.

  1. Z kim współpracuje Chmura Krajowa?

Chmura Krajowa oferuje klientom dostęp nie tylko do własnej infrastruktury, ale także do zasobów globalnych partnerów, w tym między innymi do zasobów IT Google, z którym Operator Chmury Krajowej nawiązał współpracę.

W efekcie klienci Chmury Krajowej mogą korzystać z usług Google Cloud, która oferuje zaawansowane technologie, produkty i narzędzia analityczne oparte na wiodącej infrastrukturze technicznej, zapewniającej moc obliczeniową i usługi przechowywania danych. Mowa między innymi o Compute Engine, App Engine, Google Kubernetes Engine, Cloud Bigtable, Cloud Spanner i BigQuery.

– Włączenie usług Google Cloud do oferty Chmury Krajowej umożliwi polskim przedsiębiorcom korzystanie dokładnie z tych samych zaawansowanych technologii, z których korzystają ich globalni konkurenci. Dzięki nam pozostaną jednak w polskiej jurysdykcji i pod kontrolą lokalnych regulatorów – mówi Michał Potoczek, Prezes Zarządu Operatora Chmury Krajowej.

Dodaje, że partnerstwo OChK z Google przyspieszy procesy transformacji cyfrowej w Polsce oraz że przyczyni się do tworzenia innowacyjnych produktów przez polskie firmy.

Zdjęcie główne artykułu powstało na bazie grafiki, której autorem jest itim2101 z serwisu flaticon.com