75 mld złotych trafi do przedsiębiorców. UE zaakceptowała polski program wsparcia

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

75 mld złotych trafi do przedsiębiorców. UE zaakceptowała polski program wsparcia

Udostępnij:

Komisja Europejska wyraziła zgodę na polski program wsparcia dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców (nie licząc samozatrudnionych). Łącznie ma do nich trafić 16,6 mld euro (około 75 mld zł). Aby skorzystać ze wsparcia trzeba udowodnić, że biznes ucierpiał z powodu koronawirusa.
Osoby, które będą chciały ubiegać się o wsparcie od rządu, będą musiały wykazać, że działalność ich firmy ucierpiała z powodu pandemii koronawirusa. Konkretnie chodzi o spadek dochodów o przynajmniej 25 proc. w ciągu dowolnego miesiąca po 1 lutym. Urzędnicy będą porównywać obecną sytuację każdej firmy z poprzednim miesiącem lub podobnym okresu w zeszłym roku.

Pieniądze z tego programu mają być wypłacane przedsiębiorcom w postaci zaliczek zwrotnych. Komisja Europejska liczy na to, że program pomoże 350 tys. mikroprzedsiębiorcom i 26 tys. właścicielom małych i średnich firm w Polsce.

To nie pierwszy program

Przypomnijmy, że 19 marca Komisja Europejska przyjęła i zatwierdziła 11 innych programów rządowego wsparcia dla polskiej gospodarki, których łączna wartość wyniosła 35,1 mld złotych czyli 7,8 mld euro.

W ramach tych programów przedsiębiorcy mogą liczyć na: dotacje bezpośrednie, zaliczki zwrotne, korzyści podatkowe i ulgi w płatnościach, odroczenia płatności podatków oraz dopłaty do wynagrodzeń pracowników.

W tym przypadku na pomoc mogą liczyć mikroprzedsiębiorstwa, osoby samozatrudnione, MŚP oraz duże przedsiębiorstwa.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem