75% polskich firm chce zatrudniać programistów ze Wschodu. Just Join IT startuje z projektem “Misja Wschód”

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

75% polskich firm chce zatrudniać programistów ze Wschodu. Just Join IT startuje z projektem “Misja Wschód”

Udostępnij:

Just Join IT rusza z nowym wyzwaniem. Uruchomienie nowej usługi ma być wstępem do stworzenia przez Just Join IT pomostu między wschodem a zachodem dla programistów z regionu CEE. Oznacza to również więcej kandydatów zainteresowanych pracą w Polsce.

Chociaż specjaliści od IT są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce, a ich zarobki systematycznie rosną, to nadal nasz kraj zmaga się z ich niedoborem. Aktualnie szacuje się, że zapotrzebowanie na programistów utrzymuje się na poziomie 50 tys. wolnych stanowisk. W pozostałych krajach europejskich liczba wakatów sięga nawet 300 tys., a prognozy w perspektywie 6 lat mówią o wzroście do miliona! Napływ specjalistów IT z krajów wschodnich (Ukraina, Białoruś, Rosja), to ogromna szansa na wypełnienie tej luki. Just Join IT, wychodząc naprzeciw tym potrzebom.

Kogo szukają polskie firmy

Według najnowszego badania Just Join IT – najpopularniejszego job boardu skierowanego dla programistów, aż 75% polskich pracodawców planuje, w ciągu najbliższego roku, zatrudnić specjalistów ze Wschodu. „Jesteśmy największym rynkiem pracy w regionie CEE, który tym samym daje najlepsze możliwości do rozwoju. Jest to świetna furtka dla programistów ze Wschodu. Tym bardziej że jest to grupa zbliżona kulturowo, która z łatwością odnajduje się w polskich realiach – mówi Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT.

Badanie Just Join IT pokazuje, że polskie firmy najchętniej chcą zatrudniać programistów na stanowisku midowskim (84%). Juniorami ze Wschodu jest zainteresowanych tylko 16% potencjalnych pracodawców.

Fachowcy IT zatrudnienie znajdują wszędzie tam, gdzie oprócz angielskiego liczy się znajomość języków krajów wschodnich – szczególnie w działach pomocy technicznej lub przy tworzeniu różnych wersji języków gier czy aplikacji. Najpopularniejsze technologie to z kolei: JavaScript (49%), Java (40,5%), DevOps (32%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się język HTML (2,7%) i Support (2,7%).

Obawy pracodawców

Sytuacja w polskiej branży IT dynamicznie się zmienia. Nasi sąsiedzi zaczynają pretendować do tytułu rynku globalnego, co przekłada się na fakt, że pochodzący stamtąd pracownicy stają się coraz bardziej atrakcyjni dla rodzimych firm. Polska to nie tylko ciekawy kraj do życia, ale także szerokie perspektywy rozwoju zawodowego i możliwość uczestniczenia w fascynujących projektach, dających szerokie pole do rozwoju.

Przeszkodą mogą być jednak kwestie formalne. Badanie Just Join IT pokazuje, że 60% polskich firm uważa, iż zatrudnienie cudzoziemca ze Wschodu wiąże się z dodatkowymi trudnościami formalnymi. Może to znacznie osłabiać zapał do sięgnięcia po wsparcie naszych sąsiadów. – Właśnie dlatego nawiązaliśmy strategiczną współpracę z polsko-ukraińską organizacją „Moja Firma”, która od 10 lat pomaga zatrudniać polskim firmom programistów z Ukrainy, Białorusi czy Rosji” – podkreśla Piotr Nowosielski.

Wszystko wskazuje na to, że coraz częściej na stanowiskach informatycznych w Polsce zobaczymy kandydatów z krajów wschodnich: Ukrainy, Białorusi czy Rosji. Liczba pozwoleń na pracę w branży IT dla osób zza wschodniej granicy w przeciągu ostatnich lat wzrosła pięciokrotnie.

Just Join IT i „Misja Wschód”

– Developerzy z krajów wschodnich cieszą się opinią wykwalifikowanych specjalistów IT na podobnym poziomie co nasi rodacy, zaś my pomagamy rekrutować firmom, które charakteryzują się bardzo dobrym standardem i ciekawymi projektami – analizuje Nowosielski. Polska jest zatem świetnym przystankiem w drodze do rozwoju programisty ze Wschodu, gdzie Just Join IT może posłużyć mu jako pomost w kolejnym etapie kariery. Głównym celem Just Join IT jest zabezpieczenie interesów poszukujących pracy w IT oraz korzystających z naszego portalu, a wraz z „Moją Firmą” tworzymy usługę, która holistycznie pomaga dopełnić wszelkich formalności pomiędzy pracodawcą z Polski a programistą ze Wschodu – dodaje.