8 ciekawych zastosowań blockchaina. Ta technologia nie tylko służy do wymiany kryptowalut

Dodane:

Bartosz Bilicki Bartosz Bilicki

Udostępnij:

Dzięki kryptowalutom finansowy świat zmienia się na naszych oczach. Wielu z nas poszerzyło portfele inwestycyjne, lokując emerytury w BitCoinach. Cyfrowe złoto zabłysło, kusząc stopą zwrotu nie z tej Ziemi. A co jeśli finansowy aspekt to dopiero wierzchołek góry lodowej?

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pl.depositphotos.com

Do tej pory technologia blockchain była niemal synonimem technicznej strony świata kryptowalut. Przyczyna tego stanu rzeczy była dość oczywista – brakowało innych wdrożeń bazujących na łańcuchu bloków. Na szczęście coraz więcej kreatywnych umysłów dostrzega potencjał tegoż rozwiązania, planując ekspansję na nowe rynki. W najbliższych latach coraz więcej projektów będzie nie tylko przecierać szlaki, ale i zastępować tradycyjne rozwiązania, oparte na modelu mniej lub bardziej scentralizowanym.

Szum jaki od dłuższego czasu wytwarza się wokół łańcuchów bloków można porównać do bańki internetowej z końcówki lat 90-tych. Jednak obecnie już nie tylko garstka szaleńców ewangelizuje “ciemny lud”, z każdym dniem przesuwając niewidzialną granicę masy krytycznej. Teraz nastał czas inwestycji i wyścigu zbrojeń. I to na wszystkich frontach: lokalnych, korporacyjnych czy nawet państwowych. Aura przemian nie ominęła nawet rekinów bankowości, którzy zgodnie, ponad podziałami, zapominając o dawnych waśniach, zdecydowali połączyć siły by zachować status quo.

Poniżej prezentujemy listę 8 zastosowań blockchaina, które wybiegają poza kryptowaluty.

1. Energia elektryczna

Obecnie model pozyskiwania i dystrybucji energii elektrycznej jest scentralizowany oraz wielowęzłowy. Polega na tym, że instalacje wytwórcze dostarczają energię odbiorcom poprzez sieci dystrybucyjne należące do firm energetycznych. W procesie uczestniczy wielu pośredników: producenci energii, operatorzy sieci przesyłowych, sprzedawcy i inni. Nie możemy zapominać również o bankach, którzy obsługują płatności.

W przypadku oparcia energetyki o blockchain upraszczamy cały proces łącząc producentów bezpośrednio z konsumentami, a ponadto decentralizujemy model, co w rezultacie pozwala na duże oszczędności. Nowy sposób sprawia, że stajemy się “węzłem” dużej sieci, w której w czasie rzeczywistym decydujemy, ile energii chcemy kupić. Coraz częściej osoby prywatne decydują się również na zakup przydomowych instalacji solarnych, turbin wiatrowych czy małych elektrociepłowni – w rozproszonym modelu blockchainowym każdy może stać się producentem.

2. Personalne tokeny

Jak zmierzyć reputację człowieka? W jaki sposób ostatecznie zakończyć batalię o to czy Johnny Depp jest bardziej popularny niż Tom Cruise? A kto jest lepszym piłkarzem Cristiano Ronaldo czy Lionell Messi? Jak zmierzyć emocje, które wywołuje nowa sukienka Naomi Campbell? A gdyby tak wyemitować personalne tokeny, których cenę dyktował by rynek napędzany przez wiernych fanów? A co jeśli każdy przychodząc na świat, razem z aktem urodzenia otrzymywałby 21 mln osobistów “Kowalski” coinów?

3. Łańcuch dostaw

Zamawiając posiłek w ekskluzywnej restauracji ufamy, że składniki będą najwyższej jakości. Ufamy, że oliwki pochodzą z Hiszpanii bądź Grecji, najlepiej z Kalamaty – miasta oliwy i oliwek. Ufamy, że składniki są świeże i że przy okazji, w podróży na nasz talerz nie zwiedziły całego świata, gdzie zdążyłyby stracić swoją wartość lub co gorsza – zostać podmienione.

Tego typu informacje zapisywać można w łańcuchu bloków łącząc go z chipami RFID, który w prosty sposób można umieścić na przesyłce. Oczywiście w tym przypadku informacja nie będzie zapisana bezpośrednio w produkcie, jednak hermetyczne opakowanie może stanowić gwarancję nie tylko najwyższej jakości, ale i miejsca pochodzenia czy przebytej trasy.

Wspomnieć należy też o podniesieniu bezpieczeństwa przesyłki co do tej pory było poważnym problemem generującym milionowe straty. Dzięki blockchain można w czasie rzeczywistym śledzić status przesyłki z uwzględnieniem ilości towaru – a to wszystko w zdecentralizowanym, rozproszonym po całym świecie i odpornym na manipulacje systemie.

4. Ewidencja gruntów

Łańcuch bloków okazuje się być także idealną technologią sprawdzającą się w ewidencji gruntów. Dzięki niemu dotarcie do pełnej historii gruntu będzie łatwiejsze, szybsze oraz w 100% pewne. Zapis nowego rekordu w zdecentralizowanej bazie zajmie chwilę i w czasie rzeczywistym udostępni informacje wszystkim interesariuszom. Rozwiązanie o nazwie Land Registry, wdrażane obecnie w Szwecji ma pomóc w walce z nielegalnym zawłaszczaniem nieruchomości oraz skrócić proces sprzedaży domu z miesiąca do nawet kilku dni.

5. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to jedna z wielu cech sieci blockchain i w rzeczy samej istotny aspekt każdego systemu opartego na tej technologii. Dlatego właśnie coraz częściej pojawiają się projekty, które wykorzystują łańcuchy bloków w celu ochrony mienia czy danych wrażliwych.

Przykładem jest projekt firmy Everladger, który został stworzony w celu archiwizacji informacji o diamentach. System bazując na 40 cechach diamentu (m.in. rozmiar, czystość czy kolor) buduje unikalną informację, która np. w przypadku kradzieży pozwoli na jednoznaczną identyfikację na czarnym rynku.

6. Administracja publiczna

Estonia jako pierwszy kraj na świecie wprowadziła oparty na blockchain system DLT (Distributed Ledger Technology) jako narzędzie upraszczające wymianę danych w jednostkach administracyjnych. Sukces implementacji sprawił, że obecnie system wykorzystywany jest m.in. do rozliczania podatków oraz przeprowadzania głosowania przez Internet. W DLT analitycy upatrują leku na rosnącą w zastraszającym tempie biurokrację. Być może blockchain doprowadzi do redukcji etatów w sektorze publicznym oraz zmniejszy kolejki w urzędach?

7. Umowy i dane korporacyjne

Inteligentne kontrakty (smart contracts) to jeden z wiodących trendów w świecie opartym na blockchain. Już wkrótce może się okazać, że praca prawników stanie się bardziej techniczna niż do tej pory. Umowy (np. umowy spółek, umowy cywilnoprawne), które obecnie spisywane są na papierze, będą kodyfikowane w formie aplikacji uruchamianych w zdecentralizowanej sieci.

Dzięki tego typu kontraktom egzekucja prawa nie będzie wymagała pośredników, po prostu w przypadku nastąpienia pewnych okoliczności, prawo wykona się samo (np. przelew pieniędzy na określone konto, wysłanie hasła, numeru identyfikacyjnego itp).

8. Testamenty

A co w przypadku kiedy stroną sporu jest… nieboszczyk? Wieloletnie spory mogłyby trwać zdecydowanie krócej gdyby zmarła osoba pomyślała o aktualizacji swojego testamentu używając sieci blockchain. Do tego dzięki zastosowaniu inteligentnych kontraktów (smart contracts) wola osoby zmarłej może zostać wykonana wręcz natychmiastowo, bez pośrednictwa prawników czy choćby banku. Dziś wydaje się to odległe, ale w najbliższej przyszłości tego typu projekty staną się dla nas oczywistym i jedynie słusznym wyborem.

Co dalej?

Blockchain powoli staje się nowym paradygmatem, nowym językiem w jaki opisujemy rzeczywistość nie tylko cyfrową. Może się okazać, że w najbliższych latach wyprze stary, zdecentralizowany model i stanie się nowym standardem. Jak wpłynie to na gospodarkę, na Internet, na nasze życie – dowiemy się niebawem.

Bartosz Bilicki

Co-founder i CTO w Trifinity.io

Ewangelista gamifikacji z ponad 10 letnim doświadczeniem w branży web / edu, specjalizujący się w nowych technologiach webowych. Baczny obserwator takich technologicznych przebiśniegów jak blockchain, IoT, AI. Wielokrotny prelegent na imprezach branżowych m.in. na Mobile Trends Conference.