85 mln złotych – tyle jest wart polski rynek ebooków

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Sprzedaż ebooków ma na koniec 2015 roku wynieść 60 mln zł netto, a w 2016 nawet 85 mln zł według prognoz Virtualo – jednego z największych dystrybutorów eksiążek w Polsce. Startujące dziś Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie to wydarzenie łączące świat wirtualnych i tradycyjnych czytelników.

Rosnąca dostępność tytułów w wersji cyfrowej, przede wszystkim w segmencie ebooków, ale również audiobooków i w segmencie eprasy powoduje, że Polacy coraz chętniej eczytają. Dla przykładu, aktualnie w ofercie największego dystrybutora znajduje się ponad 43 tys. tytułów w wersji elektronicznej w porównaniu do 37 tys. z końca ubiegłego roku. Co ciekawe, mimo że szacuje się, iż rynek książki elektronicznej stanowi około 2% całego rynku książki w Polsce, to osoby czytające w formie elektronicznej – czytają zdecydowanie więcej, około 30 ebooków rocznie, czyli prawie 3 razy więcej niż tradycyjni czytelnicy. Nowoczesna forma czytania, biorąc pod uwagę ceny książek papierowych, wydaje się też zdecydowanie tańsza. Średnia cena pojedynczego ebooka w najpopularniejszych kategoriach wynosi 19,80 zł, więc jest o 20-30% niższa od książki drukowanej.

Analizując nasze wyniki sprzedażowe z pierwszych trzech kwartałów br. i porównując sprzedaż ebooków sprzed 5 lat, kiedy wyniosła 2 mln złotych netto, z prognozą na 2015 rok ze sprzedażą na poziomie 60 mln złotych – widać, że polski rynek e-książki ma nadal bardzo duży potencjał – mówi Robert Rybski, Prezes Virtualo. Duży wpływ na rozwój rynku ma rosnąca popularność nowoczesnej, mobilnej formy czytania, ale również z roku na rok coraz większa i bardziej atrakcyjna oferta dla eczytelników. – dodaje Robert Rybski.

Jak wynika z danych Virtualo, typowy nabywca ebooka to najczęściej osoba młoda w wieku 25-34 lata lub w wieku 35-44 lata, najczęściej po studiach, aktywna zawodowo, mieszkaniec dużych miast, głównie z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego lub dolnośląskiego. Również z badania przeprowadzonego pod patronatem Biblioteki Analiz wynika, że 67 % czytelników książek cyfrowych ma od 25 do 45 lat. Ebooki kupują częściej mężczyźni, którzy w przypadku księgarni dystrybutora stanowią 60% Klientów. Według sprzedawców wynika to z większego zainteresowania panów nowymi technologiami, jednak różnica ta powinna stopniowo się zmniejszać.

Bieżący rok według prognoz Virtualo ma zakończyć się ponad 50% wzrostem sprzedaży na rynku ebooków. Mimo iż dane o tradycyjnym czytelnictwie, jak wynika z badań Biblioteki Narodowej nie napawają optymizmem, to rynek książki elektronicznej jest na fali wzrostu. Jak podkreślają sami dystrybutorzy oraz eksperci, rozwój rynku ebooków napotyka również bariery. Dwie główne, które niekorzystnie zakłócają dynamikę wzrostu sprzedaży ebooków w Polsce to wciąż zbyt wysoka stawka VAT oraz piractwo.

fot. pixabay.com