9,5 mln zł trafi do młodych firm przemysłowych w ramach programu KPT ScaleUp

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Udostępnij:

Krakowski Park Technologiczny szuka startupów zainteresowanych wdrażaniem rozwiązań nowoczesnego przemysłu w dużych spółkach i u innych liderów rynku. Aplikacje można składać do końca lutego.

Już dziś do udziału w 6-miesięcznych programach wsparcia KPT zaprasza młode firmy posiadające rozwiązania z zakresu Przemysłu 4.0. Poszukiwane są technologie związane z Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT), AR/VR, efektywnością energetyczną, robotyzacją i automatyzacją, a także z wykorzystaniem nowych materiałów. Celem programu są wdrożenia innowacji przemysłowych rozwijanych przez młode firmy u dużych, prestiżowych klientów, by przyspieszyć rozwój startupu i ułatwić mu zwiększenie skali działania. Program realizowany jest w ścisłej współpracy z wiodącymi polskimi przedsiębiorstwami, które są odbiorcami nowych technologii.

– Obserwując wpływ jaki pierwsza – pilotażowa – edycja programu ScaleUp miała na świadomość korzyści ze współpracy ze startupami, jestem pewna, że obecne projekty spowodują trwałą zmianę w postrzeganiu otwartych innowacji w polskich korporacjach. Pilotaż miał za zadanie przetestować funkcjonowanie modelu i przerósł postawione przed nim oczekiwania. Aktualnie kontynuujemy więc intensywną pracę nad otwartością polskich średnich i dużych przedsiębiorstw na innowacje, dając jednocześnie startupom niepodważalne szanse na rozwój najbardziej naturalny z możliwych – poprzez pozyskanie strategicznego klienta. Budujący jest przede wszystkim fakt pozyskania różnych odbiorców technologii z wielu perspektywicznych sektorów gospodarki – mówi Maryla Wojcieszek, ekspert ds. Programów Akceleracyjnych, DRS PARP.

We współtworzenie programu zaangażowało się dwóch partnerów strategicznych: Grupa TAURON oraz Grupa Azoty. Grupa TAURON to największy dystrybutor energii elektrycznej w Polsce, docierający do 5,5 miliona klientów końcowych i zatrudniający ok. 25 tysięcy pracowników.

– Zdecydowaliśmy się sięgnąć kolejny raz po narzędzie jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały nam, że jest to świetny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań, bazując na filozofii open innovation. Tym razem szukamy rozwiązań z obszaru smart city, smart home, Industry 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych, czyli szeroko rozumianej digitalizacji. Chcielibyśmy w ten sposób wzmocnić jeden z kluczowych i horyzontalnych obszarów wskazanych w Strategicznej Agendzie Badawczej – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia.

Grupa TAURON

Grupa Azoty to z kolei narodowy champion w dziedzinie chemii. Zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a jej produkty, takie jak melamina, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

– Od ponad roku realizujemy program „Idea4Azoty”, w ramach którego pomagamy startupom zgłaszającym się do nas indywidualnie. Na współpracę z KPT zdecydowaliśmy się ze względu na sukcesy tej spółki w pilotażu akceleracji. Podmioty rekrutowane przez akcelerator nie tylko poszerzą strumień projektów, którym będziemy się przyglądać, ale również zapewnią wybranym profesjonalny i całościowy program rozwoju kompetencji biznesowych –mówi Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty S.A.

Grupa Azoty

Partnerami wspierającymi KPT ScaleUp są ASTOR, lider na rynku automatyki przemysłowej oraz ES-SYSTEM, wiodąca polska firma w branży oświetleniowej.

Krakowski Park Technologiczny jest jednym z dziesięciu akceleratorów wybranych przez PARP, które w trakcie najbliższych 3 lat będą wspierać rozwój łącznie ponad 400 startupów. Propozycję KPT wyróżnia duża indywidualizacja programów mentorskich i wysoka merytoryczna jakość usług. Na uczestników czeka 6-miesięczny program akceleracyjny, dopasowany do ich potrzeb, z udziałem najlepszych ekspertów technologicznych i biznesowych. Każda młoda spółka może liczyć na usługi doradcze i mentorskie o wartości do 50 tys. zł, a także na grant w wysokości do 200 tys. zł. Taka kwota wystarczy m.in. na przetestowanie produktu i dostosowanie go do potrzeb odbiorców. O poziomie usług KPT świadczą dokonania i wyniki biznesowe startupów uczestniczących w poprzednich edycjach programu. Jeden z uczestników programu – firma Optical Electronics tworząca inteligentne oprawy oświetleniowe – tylko w I półroczu 2019 zrealizuje kontrakty na łączną kwotę 2 mln zł.

– Nie minął jeszcze rok od zakończenia programu, a spółka musi ciągle przyspieszać, by sprostać oczekiwaniom kolejnych klientów. Nasz udział w KPT ScaleUp, poza oczywistym wsparciem eksperckim, uwiarygodnił nas w oczach wielu partnerów, z którymi obecnie pracujemy – mówi Michał Zaród, prezes Optical Electronics.

Termin składania aplikacji upływa 28 lutego. Więcej informacji o projekcie i formularz aplikacyjny znajdują się na stronie www.scaleup.kpt.krakow.pl