9 mln zł na 33 innowacyjne projekty z branży elektromobilności

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

9 mln zł na 33 innowacyjne projekty z branży elektromobilności

Udostępnij:

Ponad 140 innowacyjnych pomysłów w obszarze elektromobilności zgłoszonych przez  mikro- i małych przedsiębiorców to jeden z efektów zrealizowanego programu pilotażowego – Elektro ScaleUp, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Możliwość zrealizowania swoich projektów przy wsparciu ze środków unijnych otrzymało 25 startupów, a w wyniku tego na rynku pojawiło się już ponad 20 wdrożeń. Maksymalne dofinansowanie projektu mogło wynieść 550 tys. zł. Operatorem programu była firma techBrainers.

Zrealizowany z sukcesem projekt miał za zadanie przyczynić się do dynamicznego rozwoju startupów w branży elektromobilności i pomóc w zdobyciu pierwszego lub przełomowego zlecenia w przypadku nowatorskich rozwiązań. Elektro ScaleUp umożliwił młodym organizacjom współpracę z największymi przedsiębiorstwami i poznanie ich know-how.

– Dzięki programowi w pejzażu innowacyjnej polskiej gospodarki dały się zauważyć nowe spółki i podmioty, które coraz głębiej wchodzą w tematykę elektromobilności. Cieszy fakt, że udało się nam zmobilizować tylu partnerów, dołączyły do nas nie tylko spółki energetyczne, ale też z branży IT czy handlu detalicznego, które chciały podzielić się wiedzą i doświadczeniem – mówiła Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju. Wśród wspomnianych przedsiębiorstw znalazły się m.in.: PKN ORLEN, TAURON Polska Energia, PGE Nowa Energia, Synerise, Carrefour Polska, Simens czy Poczta Polska. Współpraca z doświadczonymi przedsiębiorstwami przyniosła również wkład finansowy. Partnerzy przekazali do programu ponad 4 mln zł.

Współpraca kluczem do sukcesu

Otrzymane finansowanie środkami unijnymi można było przeznaczyć na szereg działań niezbędnych do rozwoju biznesu. Innowacyjne startupy wykorzystały je również na rozwój technologii i przygotowanie do jej wdrożenia. Wsparcie umożliwiło dostęp do infrastruktury badawczej i ekspertów z zakresu e-mobility, a także do wysokiej klasy specjalistów. Oprócz tego, środki przeznaczono na usługi mentorskie, doradcze i szkolenia oraz działania networkingowe łączące startupy z potencjalnymi odbiorcami technologii i produktów.

– Elektromobilność zmienia motoryzację – w 2023 roku pojazd spalinowy nie będzie już tańszy niż jego ekologiczny zamiennik. Dlatego cieszy mnie, że w programie pojawiło się tyle projektów związanych z elektrycznymi ładowarkami czy sterowaniem floty. Elektro ScaleUp pokazał również, jak ważna jest współpraca i partnerstwo między sektorem publicznym i prywatnym – mówił Michał Kurtyka, minister klimatu.

Podmioty biorące udział w programie miały możliwość przedstawienia swojego projektu przed techBrainers R&D Club – społecznością liderów B+R, zrzeszającą ponad 170 dyrektorów i managerów działań badawczo-rozwojowych najbardziej innowacyjnych polskich firm. Elektro ScaleUp był również szansą na pozyskanie dodatkowych inwestorów spośród renomowanych funduszy VC: Boosters VC, Prometeia, Leonarto.

Innowacyjne projekty już na rynku

W konkursie mogły wziąć udział organizacje posiadające status mikro- lub małego przedsiębiorstwa.  – Program, wpisujący się Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, dał nam możliwość na znakomite zapoznanie się z branżą elektromobilności, która bez wątpienia jest przyszłością polskiej gospodarki. Zdobycie dzięki programowi często pierwszego zlecenia to niesamowity impuls do rozwoju dla startupów, które chcą zdobywać ten rynek – przekonywał Mikołaj Różycki, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Przedsiębiorstwa mogły uzyskać maksymalnie 550 tys. zł dofinansowania, w tym do 500 tys. zł na rozwój technologii i przygotowanie jej do wdrożenia i do 50 tys. zł na zakup usług prawnych, księgowych i doradczych. Startupy nie musiały wnosić wkładu własnego – w konkursie przewidziano dofinansowanie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

– Otrzymaliśmy ponad 140 zgłoszeń i nawiązaliśmy współpracę z 25 startupami. Wspólnie z nimi przeprowadziliśmy ponad 30 pilotaży, a 20 projektów już weszło na rynek. Cały czas spływają do nas informacje o kolejnych umowach zakładających wdrożenia komercyjne. Myślę, że na naszych oczach dzieje się rewolucja i powstaje zupełnie nowy obszar gospodarki. Nie mam co do tego wątpliwości, że niezmiernie ważny jest dalszy rozwój technologii i stawianie na odnawialne źródła energii – mówi Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers.