Były premier Estonii i polscy eksperci łączą siły. Montis VC zainwestuje 50 milionów EUR w 25 obiecujących startupów

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Były premier Estonii i polscy eksperci łączą siły. Montis VC zainwestuje 50 milionów EUR w 25 obiecujących startupów

Udostępnij:

Zespół Montis VC uruchamia nowy fundusz i w ramach tzw. first close pozyskał już 50 milionów euro. Wśród inwestorów znaleźli się m.in. Europejski Fundusz Inwestycyjny, Polski Fundusz Rozwoju oraz family offices i prywatni inwestorzy z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusz planuje zainwestować w 20-25 spółek technologicznych na etapie pre-seed i seed, rozwijających technologie wspierające transformację energetyczną i przemysłową oraz zastosowania sztucznej inteligencji w gospodarce.

Przemysł, energia i AI w centrum nowej gospodarki

Powstanie nowego funduszu wpisuje się w szerszy kontekst transformacji europejskiej gospodarki. Rosnące znaczenie sztucznej inteligencji, automatyzacji przemysłu oraz nowych modeli mobilności zwiększa zapotrzebowanie na energię, infrastrukturę i technologie pozwalające budować bardziej wydajne i zrównoważone systemy gospodarcze. W efekcie Europa coraz intensywniej poszukuje innowacji, które jednocześnie zwiększą produktywność gospodarki i pomogą realizować cele klimatyczne.

Strategia inwestycyjna Montis VC koncentruje się na spółkach technologicznych na wczesnym etapie rozwoju, działających m.in. w obszarach transformacji energetycznej i przemysłowej oraz rozwiązaniach wzmacniających konkurencyjność europejskiej gospodarki. Fundusz poszukuje projektów o wysokiej skalowalności i potencjale budowy globalnych liderów rynku. Szczególną uwagę zwraca na spółki rozwijające innowacyjne technologie i produkty odpowiadające na kluczowe wyzwania gospodarcze Europy, przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów środowiskowych. W wielu z tych projektów sztuczna inteligencja pełni rolę technologicznej dźwigni, pozwalającej szybciej skalować produkty i zwiększać ich wpływ na gospodarkę.

– Inwestujemy w founderów, którzy chcą budować przyszłość europejskiej gospodarki w oparciu o technologię oraz efektywność energetyczną. Szczególnie skupiamy się na obszarach takich jak transformacja energetyczna i przemysłowa, gdzie sztuczna inteligencja może stać się kluczową dźwignią skalowania innowacji na globalną skalę. – mówi Michał Gawęda, partner Montis VC.

Nowy fundusz, sprawdzony zespół

Montis VC powstaje na bazie doświadczeń zespołu zdobytych przy budowie wcześniejszego funduszu Montis Capital. To właśnie w ramach poprzedniego wehikułu, działającego od 2019 roku, zespół zainwestował około 30 mln euro w dziewięć spółek działających na styku technologii i przemysłu. W portfelu Montis Capital znalazły się m.in. takie firmy jak Micromobility Port, Fresh Inset czy Autofixer. Ten ostatni startup w ciągu trzech lat osiągnął poziom ponad 30 mln euro przychodów rocznie i prowadzi dziś działalność na kilkunastu rynkach europejskich, a Micromobility Port stał się liderem rynku miejskiej logistyki ostatniej mili w Wielkiej Brytanii.

Nowy fundusz Montis VC różni się jednak skalą, strukturą i strategią inwestycyjną. Oprócz większego zespołu i międzynarodowej sieci partnerów zakłada również wyższe ticket inwestycyjne oraz silniejszą aktywność na rynku europejskim. Początkowe inwestycje będą wynosić od 0,5 do 2 mln euro, a aż połowa budżetu inwestycyjnego została zarezerwowana na rundy kontynuacyjne (follow-on), które pozwolą wspierać najbardziej obiecujące spółki w kolejnych etapach rozwoju.

– Budujemy Montis VC jako fundusz nowej generacji. Szybki w działaniu, elastyczny i bardzo blisko współpracujący z founderami. Na rynku wciąż brakuje inwestorów, którzy realnie wspierają startupy w szybszym skalowaniu i zdobywaniu kolejnych rund finansowania. Chcemy tę lukę wypełniać – podkreśla Michał Baś, Principal w Montis VC.

Międzynarodowy zespół i doświadczenie w budowaniu globalnych spółek

Trzon funduszu tworzą partnerzy zarządzający Łukasz Dziekoński, Wojciech Szwankowski oraz Michał Gawęda. Do zespołu inwestycyjnego dołączył także Michał Baś, wcześniej związany z paneuropejskim funduszem Venture Friends. Międzynarodowy charakter Montis VC wzmacnia również sieć venture partnerów, wśród których znajdują się m.in. Taavi Rõivas – były premier Estonii i jeden z architektów cyfrowej transformacji tego kraju, Tomasz Misiak – przedsiębiorca i absolwent Harvard Business School, a także Bart Dujczyński – ekspert sektora odnawialnych źródeł energii z wieloletnim doświadczeniem na rynkach Europy Zachodniej. Ich rolą będzie wspieranie funduszu w budowaniu relacji w międzynarodowym ekosystemie technologicznym oraz rozwijaniu portfela spółek Montis VC na rynkach zagranicznych.

– Europa ma ponadprzeciętny potencjał technologiczny i ogromne zaplecze talentów. W Montis VC chcemy pomóc startupom wykorzystać go w skali globalnej, wspierając projekty, które mają ambicję transformować całe sektory gospodarki – mówi Wojciech Szwankowski partner Montis VC.

Rozbudowana sieć inwestorów

Wśród inwestorów funduszu znalazły się instytucje publiczne i prywatne wspierające rozwój technologiczny w Europie. Jednym z kluczowych LP jest Europejski Fundusz Inwestycyjny, który zaangażował się w projekt w ramach programu REPowerEU, czyli inicjatywy mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności europejskiej gospodarki. Kapitał zapewniła też grupa przedsiębiorców i międzynarodowe family offices z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Wcześniej, w gronie inwestorów znalazło się już PFR Ventures, które alokowało do nowego funduszu Montis VC 10 mln euro. – Montis VC to kolejny zespół z Polski, który zbudował pierwsze doświadczenie na kapitale z środków unijnych, a teraz z sukcesem przyciąga pieniądze inwestorów prywatnych i instytucjonalnych na kolejny fundusz. Dzięki takim historiom, wprowadzamy polski ekosystem na wyższy poziom – komentuje Bartłomiej Samsonowicz, dyrektor inwestycyjny z PFR Ventures.

50 milionów euro to dopiero początek

Zespół Montis VC podkreśla, że jednym z kluczowych elementów strategii funduszu będzie szybkość działania i partnerskie podejście do founderów. Fundusz chce być aktywnym partnerem w budowaniu strategii, ekspansji zagranicznej oraz przygotowaniu spółek do kolejnych rund finansowania.

– Naszym celem jest dostarczanie ponadprzeciętnych wyników inwestycyjnych, jednocześnie wspierając technologie, które realnie zwiększają produktywność gospodarki. Szczególnie interesują nas projekty wykorzystujące AI w przemyśle, energetyce i infrastrukturze. Właśnie w tych obszarach widzimy największy potencjał budowy globalnych spółek technologicznych z Europy – podsumowuje Łukasz Dziekoński, partner Montis VC – Pierwsze zamknięcie na poziomie 50 mln euro traktujemy jako punkt wyjścia. W kolejnych miesiącach chcemy sukcesywnie zwiększać skalę funduszu i już prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi inwestorami.

Pierwsze zamknięcie funduszu na poziomie 50 mln euro jest jedynie początkiem procesu fundraisingowego. Zespół Montis VC planuje dalsze zwiększenie kapitalizacji funduszu w kolejnych miesiącach.

Czytaj także: