Czym jest Wasz projekt?
Długie godziny spędzone na rozmowach z terapeutą, uczestnictwo w warsztatach dotyczących leczenia zaburzeń afektywnych w połączeniu z doświadczeniem zawodowym w zakresie technologii informatycznej oraz informacyjno-komunikacyjnej zaowocowały stworzeniem projektu pod nazwą „Odstresowani” Projekt, który powstał z osobistego doświadczenia. W skład projektu wchodzi:
- portal psychoedukacyjny z dashboardem klienta, dzięki któremu użytkownik może odbywać sesję terapeutyczną on-line, a także zdobyć niezbędną wiedzę za zakresu psychoedukacji, która pomoże mu poznać lepiej samego siebie oraz możliwość wystąpienia schorzeń psychicznych.
- aplikacja mobilna, która zainstalowana na odpowiednim urządzeniu zbiera dane biometryczne o użytkowniku by następnie za pomocą sztucznej inteligencji opracować raport na ich podstawie. Jest to baza pod terapię, której nie posiadają standardowe gabinety.
- blog poruszający tematykę zdrowia psychicznego.
Jaki problem rozwiązujecie?
Stale rosnącym problemem jest kwestia zdrowia psychicznego. Wiele osób potrzebujących leczenia nie otrzymuje odpowiedniej pomocy lub nie otrzymuje odpowiedniej diagnozy. Projekt dotyczy schorzeń takich jak stany obniżonego nastroju, stany lękowe, traumy, a także depresja. Stwierdzenie przyczyn zachorowalności na depresję nie jest proste ani jednoznaczne. Wystąpienie tej choroby jest wynikiem interakcji wrodzonej, predyspozycji genetycznej, czynników oddziałujących w okresie dojrzewania, ale również trudnych bieżących sytuacji życiowych związanych z życiem zawodowym czy rodzinnym. Ciało w odpowiedzi na zbliżającą się chorobę zaczyna zmieniać różne parametry, czym daje znać, że coś jest nie tak. Nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale odpowiednie badania potrafią przewidzieć chorobę. Chcemy dać możliwość sprawdzania na bieżąco funkcjonowania ciała jako środek zapobiegawczy. Zmiana chociażby poziomu kortyzolu może sygnalizować niektóre zaburzenia. Możliwość badania genów, którymi chcemy się zająć, po wprowadzeniu odpowiedniego algorytmu, mogłoby diagnozować schorzenia psychiczne zanim jeszcze mają możliwość się ujawnić. Zaburzenia depresyjne są rozpatrywane jako problem medyczny, społeczny i ekonomiczny. W erze kultu sukcesu problem ten staje się jeszcze poważniejszy, a osoby dotknięte jakimkolwiek ze schorzeń na tle psychicznym staje się napiętnowany jako osoba słaba, taka która nie radzi sobie z własnym życiem.
Do kogo kierujecie swój projekt?
Produkt jest przeznaczony dla osób narażonych na występowanie chorób na tle psychicznym oraz tych, którzy już są objęci chorobą. Dzięki naszemu rozwiązaniu każdy użytkownik może sprawdzić czy jest w zasięgu ryzyka wystąpienia choroby, a gdy wynik okaże się pozytywny może od razu, bez wychodzenia z domu, podjąć niezbędne leczenie. Według WHO choroby na tle psychicznym i nerwowym zajmują obecnie 4 miejsce w rankingu najczęstszych chorób, a samych chorych jest około 350 mln, w tym 1,5 mln Polaków. Schorzenia na tle psychicznym występują w każdym kraju i stale zwiększają swój zasięg.
W jaki sposób projekt ma zarabiać?
W pierwszej kolejności spółka będzie wprowadzać produkt na rynek polski. Jest to spowodowane znajomością rynku i chęcią zwiększenia świadomości społecznej na temat schorzeń na tle psychicznym oraz w jaki sposób im przeciwdziałać. W dalszej kolejności zamierzamy zwiększyć zasięg o kraje skandynawskie (Norwegia, Szwecja). Są to kraje, w których w ostatnich latach odnotowano znaczny skok zapotrzebowania na antydepresanty przy nieznacznym wzroście osób podejmujących leczenie. Klient płaci za dostęp do dashboardu. Jedyne, czego potrzebuje to dostęp do Internetu. Usługi oferowane w ramach projektu są uzależnione od indywidualnych potrzeb użytkownika, co ma przełożenie na docelowy model biznesowy. W zależności od tego, czy użytkownik jest zainteresowany jedynie monitorowaniem nastroju i sugestiami przygotowanymi na ich podstawie (przez sztuczną inteligencję) czy też spersonalizowanym wsparciem specjalistów.
Kto stoi za projektem?
Nasz zespół jest interdyscyplinarny. Tworzą go osoby z kompetencjami badawczymi, technicznymi, graficznymi jak i biznesowymi.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
Został wdrożony blog http://www.odstresowani.pl/ Trwają prace nad wdrożeniem platformy internetowej oraz intensywne prace nad poszerzaniem kontentu oraz procesami w przygotowaniu dashboardu terapeuta/klient. Pracujemy nad systemem, który po zidentyfikowaniu konkretnych emocji, sam inicjuje rozmowę. Aplikacja pomoże rozpoznać zniekształcenia poznawcze,
Jakie są plany rozwoju?
Dokończenie prac nad platformą internetową, dopracowanie jej i przekucie w dobrze funkcjonujący produkt. Poszerzania wachlarza dostępnych usług oraz dotarcie z produktem do jak największej liczby osób.