Zapraszamy uczestników z całej Polski, ze wszystkich sektorów biznesu oraz nauki: naukowców – pracowników uczelni i doktorantów, studentów i absolwentów uczelni wyższych z całej Polski, start-upy, przedstawicieli firm planujących wdrożenie innowacji, indywidualnych pomysłodawców, innowatorów i wynalazców.
Program
- 11.00 – 11.30 Rejestracja uczestników
I. WPROWADZENIE
- 11.30 – 12.00 Cztery gospodarki. Innowacyjność w złożonym świecie.
Gość specjalny: Edwin Bendyk – Dziennikarz, publicysta, pisarz, zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem rozwoju nauki i technologii na życie społeczne, polityczne i gospodarcze. Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”, gdzie jest publicystą działu naukowego. Zajmuje się również kwestiami modernizacji, ekologii i rewolucji cyfrowej.
Prowadzi blog „Antymatrix”. Jest nauczycielem akademickim, wykłada w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań nad Przyszłością, a także w Centrum Nauk Społecznych PAN. Przewodniczący rady Narodowego Instytutu Audiowizualnego, członek rady Fundacji Nowoczesna Polska oraz rady programowej Zielonego Instytutu. Członek polskiego PEN Clubu.
Autor książki „Bunt sieci” wydanej w 2012r. Pracę nad książką autor rozpoczął wiele lat temu. Protesty przeciwko porozumieniu ACTA dodatkowo zainspirowały autora i przyspieszyły ukończenie książki. Autor stawia w książce kluczowe pytanie: „Czy Polska przetrwa do 2030 roku?” Jest to zachęta do refleksji nad światem. Co zrobić, by nie zmarnować energii i umiejętności protestujących z ulic polskich miast?
- 12.00 – 12.30 Możliwości i warunki pozyskania kapitału na uruchomienie innowacyjnego biznesu, komercjalizację wyników badań i wdrożenie pomysłów na biznes – przez naukowców, pomysłodawców spoza uczelni oraz przedsiębiorstwa
Prezentacja funduszu zalążkowego StartMoney inwestującego w innowacyjne pomysły na biznes
Ewa Postolska – prezes zarządu Akceleratora Technologii Fundacji UŁ, organizatora konferencji Doświadczenia w inwestowaniu w innowacyjne biznesy w Polsce – funduszu venture capital oraz sieci aniołów biznesu SATUS. Przykłady zrealizowanych inwestycji
Krzysztof Bełech – prezes zarządu / dyrektor inwestycyjny, założyciel SATUS
II. Z NAUKI DO BIZNESU
- 12.30 – 13.00 Evatronix – Doświadczenia we wdrażaniu wyników badań oraz międzynarodowym rozwoju firmy
Włodzimierz Wrona – prezes zarządu i współzałożyciel firmy Evatronix S.A.
Firma Evatronix została założona w 1991r. przez dr Wojciecha Sakowskiego i dr Włodzimierza Wronę. Firma zatrudnia ponad 70 inżynierów i poza siedzibą główną dysponuje dwoma oddziałami na terenie Polski, w Gliwicach i Warszawie oraz zagranicznym biurem sprzedaży komponentów wirtualnych w Monachium w Niemczech. Ogólnoświatowa sprzedaż komponentów wirtualnych odbywa się zarówno poprzez bezpośrednie kanały sprzedaży, jak również przez ścisłą współpracę z partnerem strategicznym Evatronix, firmą CAST Inc. ze Stanów Zjednoczonych.
- 13.00 – 13.30 Zakłady Lotnicze Margański&Mysłowski S.A. – Determinacja i pasja – konsekwentna droga do sukcesu biznesowego
Grzegorz Mysłowski – wiceprezes zarządu, Zakładów Lotniczych Margański&Mysłowski S.A. Historia Zakładów Lotniczych Margański&Mysłowski sięga roku 1986, kiedy mgr inż. Edward Margański założył „Zakład Remontów i Produkcji Sprzętu Lotniczego”. Początkowo firma zajmowała się przeglądami i naprawami szybowców drewnianych.
W 1990 roku działalność przedsiębiorstwa rozszerzyła się o projektowanie konstrukcji szybowców. W ciągu zaledwie 26 miesięcy zaprojektowano, zbudowano prototypy, dokonano oblotu oraz wprowadzono do produkcji szybowiec S-1 Swift.
Sukcesy szybowca SWIFT pozwoliły na pozyskanie zamówienia od firmy MDM Ltd. na projekt akrobacyjnego szybowca dwumiejscowego. W 1999r. opierając się na dotychczasowym doświadczeniu oraz zrealizowanych wcześniej pracach wstępnych rozpoczęto prace nad prototypem odrzutowego samolotu szkolno-treningowego – Iskra II. Samolot z nową nazwą „Bielik ” został oblatany w 2003 roku.
W 2001r. rozpoczęto także prace nad nową konstrukcja lotniczą: dyspozycyjnym samolotem EM-11 „Orka”, którego oblot nastąpił w 2003 roku. Po budowie kolejnych dwóch prototypów, dwóch egzemplarzy przedseryjnych, przeprowadzeniu szeregu prób naziemnych oraz prób 8 kwietnia 2011 roku samolot EM- 11C Orka uzyskał Certyfikat Typu. Obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją szybowców MDM-1 Fox oraz samolotów EM-11C Orka.
- 13.30 – 14.00 Pomoc uczelni dla naukowców we wdrażaniu wyników badań. Rozwiązania działające na uczelniach łódzkich – jako przykłady różnych modeli wsparcia procesu transferu wiedzy i innowacji z uczelni do biznesu. Poruszone będą m.in. zagadnienia ochrony własności intelektualnej, własności wyników badań prowadzonych na uczelni, zakresu pomocy świadczonej przez uczelnie w przygotowaniu do wdrożenia, założeniu spółki itp.
dr Dariusz Trzmielak – dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego mgr
inż. Paulina Kosmowska – menedżer spółki Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej Spółka z .o.o.
dr n.med. Bartłomiej Grobelski – dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
- 14.00 – 14.30 Przerwa
III. POLSKIE FIRMY INNOWACYJNE NA ARENIE MIĘDZYNARODOWEJ – DROGA DO GLOBALNEGO SUKCESU
- 14.30 – 15.00 Ciufcia.pl – Jak przygotować się do wejścia na rynki zagraniczne – USA, Wielka Brytania
Rafał Han – prezes zarządu w spółce HanBright S.A. Rafał Han pewnego dnia postanowił oswajać z internetem i technologią już 2 latki. Dziś prezes HanBright S.A. i pomysłodawca nowatorskich projektów edutainmentowych m.in. największego i najbardziej ulubionego przez przedszkolaków miejsca w polskim internecie – Ciufcia.pl. Twórca grupy BrightBerries, gdzie wraz z przyjaciółmi wspiera odważnych kapitanów, budujących błyskotliwe projekty startupowe, szaleńców równoważących intuicję z planowaniem, ludzi którzy dostrzegają więcej niż pozostali, oraz widzą dalej niż inni i wcześniej niż oni.
- 15.00 – 15.30 Topicmarks – Droga do Doliny Krzemowej
Jaromir Działo – właściciel firmy Mediasolutions Jaromir Działo – związany z Internetem od 1994, twórca dwóch udanych startupów, ponad 100 serwisów webowych, oprogramowania dla banków szwajcarskich, sieci dystrybucji kontentu dla 95% kin w Szwajcarii, współpracuje z firmami z USA i UE od ponad 12 lat. Zagorzały bojownik o czytelną komunikację i minimalizm. Współautor patentu z dziedziny Semantic Web, ma na koncie kilka projektów opensource oraz współorganizacji akcji społecznej, która zmieniła ustawę w Polsce. Aktualnie inwestuje czas w swój kolejny startup Topicmarks.com zarządzający dokumentami „w chmurze”. Topicmarks, jako laureat m.in. Seedcamp, Founder Showcase, opisywany w TechCrunch, Mashable, pozyskał inwestorów w Dolinie Krzemowej.
- 15.30 – 16.15 Dyskusja: Budowanie polskich biznesów na arenie międzynarodowej – warunki szanse, perspektywy. Czy polscy pomysłodawcy i przedsiębiorcy mogą konkurować z firmami zagranicznymi i zaistnieć w USA i na innych rynkach zagranicznych? Jaki przyjąć scenariusz budowania firmy globalnej?
Krzysztof Bełech – prezes zarządu / dyrektor inwestycyjny, założyciel SATUS
Rafał Han – prezes zarządu w spółce HanBright S.A.
Jaromir Działo – właściciel firmy Mediasolutions
dr Dariusz Trzmielak – dyrektor Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Łódzkiego
Konrad Palka – prezes zarządu / dyrektor generalny Pharmena S.A.
Pharmena SA to dynamicznie rozwijająca się, publiczna spółka, działająca w branży specjalistycznej opieki medycznej od 2003r. Głównym obszarem jej działalności jest opracowywanie i komercjalizacja innowacyjnych produktów w zastosowaniach dermatologicznych i innych aplikacjach, których leczenie wymaga zaspokajania wciąż niespełnianych potrzeb medycznych, takich jak: trądzik, choroby skóry, oparzenia oraz nadmierne wypadanie włosów. Pharmena prowadzi również badania nad nowymi lekami stosowanymi w leczeniu chorób układu krążenia i innych zaburzeń, w oparciu o składniki aktywne stosowane w produktach dermatologicznych Spółki, m.in. pracuje nad innowacyjnym lekiem przeciwmiażdżycowym. Spółka jest notowana na NewConnect. Sprzedaje swoje produkty za granicą. Spółka jest też obecna w USA i Kanadzie.
prof. Jarosław Dastych – założyciel i prezes spółki Proteon Pharmaceuticals
Spółka rozpoczęła działalność w 2005r. Pierwotnym celem powstania firmy była komercjalizacja opatentowanej w USA oraz UE technologii, pozwalającej na wykrywanie substancji chemicznych modulujących działanie układu odpornościowego. W 2007r. firma rozpoczęła niezależną działalność oraz prace badawcze w laboratorium Polskiej Akademii Nauk w Łodzi. W 2010r. Spółka została uznana za jedną z trzech najbardziej innowacyjnych firm z branży biotechnologicznej w Europie Środkowo-Wschodniej na międzynarodowych targach BioForum w Łodzi.
- 16.15 16.30 Sesja pytań i odpowiedzi. Zakończenie konferencji
- 16.30 17.00 Koktajl