Czym jest Wasz projekt?
Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, na którą cierpi 8% ludności świata. Tylko w Polsce jest to 3 mln osób. Ilość chorych co roku wzrasta, tymczasem liczba lekarzy nie. W naszym kraju pracuje w tej chwili 700 diabetologów, czyli 1 lekarz przypada na 4286 potrzebujących pomocy. W rezultacie bardzo wielu chorych nie ma dostępu do specjalisty. Nasz projekt powstał po to, by umożliwić dostęp do najlepszych specjalistów jak najszerszej grupie osób. Chcemy dotrzeć szczególnie do tych, którzy mają utrudniony dostęp do opieki medycznej.
Jaki problem rozwiązujecie?
Jednym z większych problemów w cukrzycy jest brak wyrównania. Osoby z rozchwianą chorobą częściej trafiają do szpitala i zapadają na powikłania, do których należą: retinopatia, neuropatia, czy nefropatia. Chory, aby się przed nimi jak najdłużej uchronić, musi przejąć kontrolę nad cukrzycą. Naszym celem jest mu w tym pomóc. Diabdis to urządzenie, program zdrowotny i sztab specjalistów gotowych do pomocy. Chorzy mogą się zgłosić do udziału w projekcie za pomocą strony internetowej www.diabdis.com
Do kogo kierujecie swój projekt?
Adresatem naszego projektu są osoby chorujące na cukrzycę. Szczególnie zależy nam na dotarciu do osób, które mają utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej.
Kto stoi za projektem?
Główny zrąb zespołu Diabdis tworzą: Tomasz Dąbrowski, Szymon Dziedzic i Magdalena Dutkiewicz. Oprócz nich w projekt są zaangażowani inżynierzy, graficy, edukatorzy cukrzycowi, lekarze i psycholog.
Na jakim etapie jest projekt? Jakie macie obecnie wyniki?
W sierpniu 2014 ogłosiliśmy nabór do półrocznego programu pilotażowego Diabdis. W ciągu kilku dni zgłosiło się wielokrotnie więcej chętnych niż byliśmy w stanie przyjąć. W tej chwili zbieramy zapisy do kolejnej tury, która rozpocznie się w pierwszym kwartale 2015 roku. Zgłoszenia przyjmujemy za pomocą strony internetowej www.diabdis.com.
Jakie są plany rozwoju?
Mamy jeden cel: chcemy pomóc jak największej liczbie chorujących na cukrzycę, w codziennym życiu z chorobą.