Czytasz właśnie artykuł z cyklu, w którym polskie startupy, firmy technologiczne i fundusze venture capital podsumowują 2021 rok.
W 2021 zainwestowaliśmy w siedem spółek przez co zwiększyliśmy nasze portfolio do czternastu startupów, (cztery transakcje nie zostały jeszcze opublikowane) oraz zrobiliśmy jeden follow-on; byliśmy dwukrotnie funduszem prowadzącym transakcję (lead investor) gdzie w jednej transakcji przewodniczyliśmy w syndykacie międzynarodowym (Japonia; Niemcy; Czechy; Polska). W międzyczasie przeanalizowaliśmy blisko 900 projektów, a z 8 inwestycji, trzy były w Polsce, pozostałe zrealizowaliśmy w USA, Szwajcarii, Estonii i Niemczech.
To, co nas najbardziej cieszy, to to, że stworzyliśmy ekosystem wokół funduszu RKKVC wraz z korporacjami, akceleratorami i topowymi zagranicznymi czy polskimi funduszami. Są to działania, które zaczęliśmy w 2020 r. i zdaje się, że jest to prawidłowa strategia dla naszego funduszu.
Cel#1 na 2021: budowa najlepszego pipeline projektów
W momencie założenia funduszu, w maju 2020 roku, zdecydowaliśmy się, że nasz początek będzie „below the radar”. Intencjonalnie omijaliśmy media, gdyż było to częścią naszej strategii: działamy po cichu, sami szukamy projektów, odzywamy się do ciekawych founderów. Alternatywnie można było do nas trafić z polecenia. Pipeline funduszu był wówczas znacznie mniejszy niż obecnie. Było to dla nas wygodne przede wszystkim dlatego, że było nas mniej niż obecnie i mieliśmy mniejsze moce przerobowe. Dodatkowo był to też dla nas czas, w którym wciąż budowaliśmy fundusz i jego ekosystem. Dopiero w połowie 2021 postanowiliśmy szerzej pokazać się światu i stąd nasza większa obecność w mediach, jak również na wydarzeniach branżowych typu Wolves Summit we Wrocławiu, YCombinator w Mountain View, Web Summit w Lizbonie, GiteX w Dubaju, WebIT, Top100 Swiss Startups w Zurichu. Braliśmy również udział jako juree i mentor w wydarzeniu online organizowanym przez MIT EF.
Należy zwrócić uwagę, że obecnie (jeszcze) jest niewiele funduszy z całkowicie prywatnym kapitałem jakim dysponuje RKKVC. Dlaczego ma to znaczenie? Należy rozpatrzeć kilka scenariuszy. Po pierwsze, wiele startupów korzysta ze środków publicznych, np. z NCBiR i aby pozyskać je, potrzebuje prywatnego kapitału, który może pełnić rolę wymagane wkładu własnego. Z naszego portfolio 3 spółki dostały unijny grant tzw. Szybką Ścieżkę na łączną kwotę blisko 20 mln PLN tylko w roku 2021. Po drugie, elastyczność naszego kapitału pozwala na ewentualne wykupy nieaktywnych udziałowców, a co się z tym wiąże, możemy wesprzeć przy restrukturyzacji struktury udziałowców. Po trzecie, nie mamy ograniczeń typu: minimalny poziom udziału w firmie, nie mamy czasu „zamknięcia” funduszu tak więc możemy wspierać spółki przez długi czas, dostarczając nie tylko kapitał ale również nasze silne zaangażowanie w codziennej operacyjności spółek.
Cel #2 na 2021: dać więcej niż pieniądze
Od początku istnienia RKKVC, jeszcze na etapie planowania tego, czym będziemy, przyjęliśmy, że chcemy dawać spółkom dodatkową wartość. Mam na myśli mityczne smart money, którym chwali się wiele funduszy. My natomiast przyjęliśmy sobie, że chcemy poświęcać minimum 30% naszego czasu na aktywne wspieranie founderów. Między innymi w tym celu stworzyliśmy latem ubiegłego roku sieć partnerstw przede wszystkim z dostawcami IT, takimi jak Nvidia, Oracle, IBM czy AWS i wielu innych. Dzięki tym partnerstwom nasze spółki portfelowe mogą uzyskać usługi tych firm nieodpłatnie bądź z dużym, sięgającym nawet 90%, rabatem. Tym samym dajemy naszym spółkom nie tylko żywą gotówkę, którą inwestujemy, ale nawet drugie tyle w oszczędnościach. Poza tym zaprzyjaźniliśmy się między innymi z JustJoinIT, MIT EnterpriseForum, kilkoma uniwersytetami na terenie Unii Europejskiej a także siecią badawczą SINTEF, z którą koinwestujemy w portugalską spółkę.
Ale na tym nie koniec. Z wszystkimi naszymi founderami jesteśmy w regularnym kontakcie i w każdej sytuacji staramy się im aktywnie pomagać, miedzy innymi naszym networkiem. Czasem udaje nam się pozyskać dla nich partnerów, klientów a nawet co-founderów. Co więcej, gdy widzimy możliwość transferu wiedzy, „łączymy” ze sobą founderów naszych spółek, dzięki czemu ci bardziej doświadczeni w pewnych sprawach mogą pomagać innym. Uważamy to za dużą wartość dodaną. Poniżej kilka przykładów naszych działań:
- Gdy RoomPriceGenie (Szwajcaria) poinformowało nas o chęci rozbudowania biura sprzedaży, zrobiliśmy rozeznanie na polskim rynku wśród firm typu lead generators, zebraliśmy od nich oferty i przedstawiliśmy je founderom. Ich miny, gdy zobaczyli, że fundusz VC wykonał dla nich cały research oraz negocjował w ich imieniu ceny i kontrakt – bezcenne!
To dopiero początek tego, w jaki sposób będziemy budować nasze smart money. Międzynarodowy network, współpraca (i koinwestycje) z topowymi funduszami m.in. z USA, Szwajcarii, UK, Portugalii, Estonii i Polski pomaga nam wspierać spółki przy internacjonalizacji. W najbliższym czasie będziemy również się skupiać na tym, by móc dostarczać najlepszy talent do naszych spółek.
Cel #3 na 2021: Go West!
Kolejny cel, jaki był dla nas istotny to internacjonalizacja pipeline i zwiększenie inwestycji zagranicznych. Dojście do najlepszych możliwych transakcji poza polskimi granicami jest niezwykle ciężkie, jeżeli na miejscu nie ma się dobrego networku a analizy spółek muszą byćpoprzedzone dogłębnym researchem i udziałem w wydarzeniach międzynarodowych. A poza tym, oczywiście, szczęścia i determinacji.
Jedną z takich transakcji było RoomPriceGenie (RPG), firma dostarczającadynamicznewyceny pokoi hotelowych. Trafiliśmy na nią przypadkiem, dzięki dostępowi do międzynarodowej bazy startupów. Dzięki budowaniu relacji przez kilka miesięcy spółka wybrała nas jako jednego z koinwestorów, poimo deklaracji funduszy na znacznie większą kwotę niż spółka zbierała w rundzie seed.
Cały proces inwestycyjny trwał długo, ale był równocześnie przyjemniejszy od typowych takich procesów, z którymi spotykaliśmy się w Polsce. Okazało się, że Szwajcarzy bardzo sobie ufają, a ich umowy są znacznie mniej skomplikowane od tych spotykanych w Polsce. Doszło wręcz do sytuacji, w której prosiliśmy innych inwestorów o dodanie klauzul, z którymi wcześniej się nie spotykali.
Dzięki inwestycji w RPG oraz w inną, szwajcarską spółkę, zdobyliśmy dostęp do nowego networku oraz pewien mały rozgłos wśród lokalnych topowych funduszy, takich jak Wingman, RedAlpine czy Emerald, Verve Ventures czy Zuricherkantonal Bank, którzy są jednocześnie naszymi koinwestorami. Dziś traktujemy Szwajcarię i całych region DACH jako jeden z naszych ulubionych, doskonałe relacje RKKVC pomagają również naszym spółkom portfelowym przy internacjonalizacji i przy pozyskiwaniu zagranicznego kapitału.
Co więcej, zostaliśmy również zaproszeni na ubiegłoroczny Demo Day YCombinatora, czyli najsłynniejszego akceleratora startupowego na świecie. Były to intensywne dla nas dni, natomiast dzięki temu znaleźliśmy ciekawą spółkę z siedzibą w USA, w którą zainwestowaliśmy wraz z takimi funduszami jak: Speedinvest, FirstMinuteCapital, Launchub Ventures czy nawet uniwersytetem Cambridge.
Potem było już znacznie łatwiej. Tym bardziej, że nawiązaliśmy stałą współpracę z funduszami nie tylko w Szwajcarii, ale też w Estonii, Portugalii, Czechach czy Rumunii, z którymi regularnie wymieniamy się informacjami o ciekawych projektach.Łącznie w ubiegłym roku dokonaliśmy 5 inwestycji zagranicznych, w tym dwie w Szwajcarii, jednej w Niemczech, USA i Estonii, zaś na początku przyszłego roku dojdą jeszcze inwestycje w Portugalii, druga w Wielkiej Brytanii i w USA.
Polska SaaSem stoi, ale nie u nas
Jednym z kluczowych wyników ubiegłego roku było budowanie przewag w konkretnych zakresach inwestycyjnych. Od początku chcieliśmy być agnostyczni, natomiast nakierowaliśmy się już na konkretne branże. Stąd też, patrząc na nasze portfolio, można znaleźć cały wachlarz różnych spółek, głównie typu SaaS. Trudno się temu dziwić, ponieważ w Polsce to właśnie SaaS króluje wśród startupów.
Zawężamyjednak naszą specjalizację, wiedząc, w jakich sektorach mamy umacniającą się ekspertyzę i wiedzę. Szukaliśmy więc top-performerów w dziedzinach AI/ML, SaaS, cybersecurity, AR/VR. Wśród naszych nowych inwestycji można znaleźć:
- Respo.Vision –wykorzystujące technologię computer vision do analityki sportowej,
- Vestigit – połączenie cybersecurity, AI i computer vision, który zwalcza piractwo w streaming video,
- RoomPriceGenie –SaaS dla branży hotelarskiej wykorzystujący algorytmy machine learning, dzięki czemu klienci zarabiają więcej o 20% z tych samych pokoi,
- Estońską spółkę z branży mapowania 3D computer vision,
- Amerykańsko-Brytyjskąspółkę wykorzystującą computer vision i AI/ML miedzy innymi w medycynie,
- Szwajcarską spółkę zajmującą się szerokorozumianą branżą audio z wykorzystaniem AI,
- Niemiecką spółkę wykorzystującą technologię rozszerzonej rzeczywistości w branży zabawek.
Oczywiście nie zapominamy o naszych wcześniejszych inwestycjach W listopadzie z powodzeniem przeprowadziliśmy nasz pierwszy follow-on w Dockendo (wcześniej On Board) wraz z funduszem Czysta3 VC.
Być czymś więcej, czyli plany na ten rok
Rok 2022 będzie dla nas stał pod znakiem kilku follow-onów. Nauczeni pozytywnym doświadczeniem z Dockendo jesteśmy spokojni, że nasze spółki znajdą zainteresowanie wśród innych funduszy. W tym również zagranicznych, nad czym już pracujemy.
W pierwszym kwartale planujemy sfinalizować kolejne 4 transakcje, w tym 3 zagraniczne, będące już na ostatniej prostej. Dodatkowo prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi 3 spółkami. Liczymy więc, że w maju, gdy będziemy świętować drugie urodziny funduszu, zbliżymy się już do inwestycji w 20 spółek.
Obecny rok to dla nas także kolejne wyzwania związane z budowaniem dodatkowej wartości dla naszych spółek portfelowych. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z kolejnymi partnerami, nie tylko technologicznymi. Pracujemy też nad dodatkowymi formami wsparcia dla naszych founderów. Wierzymy, że dzięki temu będziemy czymś więcej, niż tylko inwestorem.
Przeczytaj również: Trzeba przeskanować 1000 startupów, żeby zainwestować w 10 najlepszych – Mateusz Bodio (RKKVC)