A w USA to… (cz. III)

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

… startupy nie muszą martwić się o pieniądze. W pierwszej połowie maja inwestorzy chętnie wykładali pieniądze zarówno na nowe projekty, jak i te istniejące już jakiś czas w sieci.

… startupy nie muszą martwić się o pieniądze. W pierwszej połowie maja inwestorzy chętnie wykładali pieniądze zarówno na nowe projekty, jak i te istniejące już jakiś czas w sieci.

Do najbardziej spektakularnych transakcji należy inwestycja 138 milionów dolarów w Gilt Groupe. Jest to nowojorska firma, która prowadzi kilka serwisów skupionych wokół sprzedaży dóbr luksusowych po okazyjnych cenach. Inwestycja poczyniona przez grupę inwestorów instytucjonalnych, której przewodził m. in. Goldman Sachs i Softbank, skutkuje wyceną Gilt Groupe na poziomie miliarda dolarów. Niezły wynik jak na czterolatka.

Początek maja przyniósł nam wieści na temat innej dużej transakcji, o której pisaliśmy już w naszym serwisie. Warner Bros. przejął popularny serwis filmowy Flixster.com razem z RottenTomatoes.com. Kwota inwestycji została objęta tajemnicą, ale nieoficjalnie mówi się, że filmowy gigant mógł zapłacić nawet 90 milionów dolarów.

Czy można zbić kokosy w internecie na eventach i biletach? Oczywiście, że tak. Z podobnego założenia wyszła grupa tajemniczych inwestorów, która wyłożyła 50 milionów dolarów na Eventbrite.com. Serwis jest pomocnym narzędziem w organizowaniu różnych eventów i sprzedaży biletów. Eventbrite.com istnieje 4,5 roku i zatrudnia około 100 osób.

ShoeDazzle.com to kolejna majowa inwestycja na naszej liście bestsellerów. Kalifornijski serwis pozyskał 40 milionów dolarów od grupy inwestorów, której przewodził fundusz Andreesseen Horowitz. Stworzony przez celebrytkę Kim Kardashian i Ben’a Lee ShoeDazzle.com łączy, w sobie dwie rzeczy – serwis skupiony na modzie i stylizacjach ze sklepem z butami, dodatkami, itp.

18 milionów dolarów pozyskał w maju serwis BranchOut.com. Inwestycję poczyniły takie instytucje jak Redpoint Ventures, Accel Partners, Norwest Venture Partners oraz Floodgate. BranchOut to niespełna roczny startup, który swój biznes opiera na Facebooku. Można powiedzieć, że ten serwis to taki facebookowy LinkedIn.

Wirtualny portfel warty 15 milionów dolarów? Tak, to PageOnce.com. Serwis oferuje ciekawe narzędzie na smartphone’y, dzięki któremu można kompleksowo zarządzać swoimi finansami (konta bankowe, karty, rachunki). Pieniądze zostały wyłożone przez Morgenthaler Ventures oraz Pitango Venture Capital.

New Enterprise Associates i Jafco Ventures to instytucje, które zaledwie kilka dni temu zainwestowały 8 milionów dolarów w Vuclip.com. Serwis uruchomiony latem 2008 roku skupia się na optymalizacji i dostarczaniu mobilnych treści wideo.

ThredUP.com to startup, który wpadł nam w oko na tyle, że postanowiliśmy w marcu tego roku wziąć go na warsztat. W drugim tygodniu maja okazało się, że ten dwuletni serwis spodobał się również kilku inwestorom. Redpoint Ventures, Trinity Ventures oraz Brian Swette (były szef eBay’a) zainwestowali w ThredUP okrągłe 7 milionów dolarów.

6,6 miliona dolarów pozyskał BillingRevolution.com. Startup rodem z Seattle działa w segmencie płatności mobilnych. uruchomiony w 2008 roku serwis specalizuje się w obsłudze transakcji za pośrednictwem telefonów komórkowych i smartphone’ów.

TaskRabbit.com pozyskał na początku maja 5 milionów dolarów. Serwis jest platformą do zarządzania zadaniami. Oprócz tego, startup ten łączy osoby, które mają coś do zrobienia z tymi, które chcą wykonać dla nas jakieś zadanie.

Palo Alto to nie tylko Facebook. To również serwis Gobble.com, który na początku tego miesiąca pozyskał finansowanie w kwocie 1,2 miliona dolarów. Stworzony w 2010 roku, jeszcze nie w pełni funkcjonalny startup ma być miejscem, w którym będzie można kupić lub sprzedać jedzenie domowej roboty. Czy tam nie mają SANEPID-u? 😉

Jak widać, pierwsza połowa maja okazała się naprawdę dobrym okresem dla wielu startupów zza Oceanu, a to jedynie mały wycinek tego, co miało miejsce. Póki co, w Polsce możemy o takich wycenach tylko pomarzyć.

źródło: venturebeat.com, techcrunch.com

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem