A w USA to… (cz. IV)

Dodane: 03.06.2011

Lech Romański

Udostępnij:

…kolejne miliony dolarów zasiliły konta startupów. Druga połowa maja przyniosła nam absolutny wysyp ciekawych transakcji na rynku. Sumując pięć najbardziej spektakularnych inwestycji tego okresu, otrzymamy oszałamiający wynik – ponad ćwierć miliarda dolarów!

…kolejne miliony dolarów zasiliły konta startupów. Druga połowa maja przyniosła nam absolutny wysyp ciekawych transakcji na rynku. Sumując pięć najbardziej spektakularnych inwestycji tego okresu, otrzymamy oszałamiający wynik – ponad ćwierć miliarda dolarów!

Przedmiotem największej transakcji w drugiej połowie maja okazał się serwis Airbnb.com. W niespełna trzyletni startup zainwestowano 100 milionów dolarów. Inwestycja poczyniona przez Andreessen Horowitz oraz Digital Sky Technologies podniosła wycenę serwisu do miliarda dolarów. Tak więc, nie widać końca trwającej za Oceanem zabawy w mega wyceny.

Kolejnym startupem na naszej liście bestsellerów jest firma Kabam. Powstała ona w 2006 roku i jest jednym z największych producentów gier społecznościowych. W portfolio Kabam znajduje się m. in. gra Kingdoms of Camelot, która zyskała dużą popularność wśród użytkowników Facebooka. 26 maja ogłoszono, że firma pozyskała 85 milionów dolarów od grupy inwestorów, w której znaleźli się m. in. Google Ventures oraz Intel Capital. Firma Kabam w ciągu swej historii zebrała łącznie ponad 125 milionów dolarów, z czego w tym roku aż 115 milionów.

W ostatnich dwóch tygodniach poprzedniego miesiąca na zakupy wybrał się również Twitter. Efektem tego okazało się przejęcie TweetDeck.com. Popularna aplikacja monitorująca aktywność na Twitterze kosztowała w sumie 40 milionów dolarów. Twórcy TweetDeck otrzymają wynegocjowaną sumę zarówno w gotówce, jak i w postaci akcji Twittera.

23 miliony dolarów to kwota, która trafiła na konto Crowdstar.com. Pieniądze wyłożyła grupa inwestorów, której przewodzili Intel Capital oraz Time Warner Investments. Powstała w 2008 roku firma Crowdstar jest jednym z liderów na rynku social gaming. W jej dorobku znajdują się takie gry jak It Girl, Mighty Pirates oraz seria Happy Pets, Happy Aquarium i Happy Island. Co miesiąc angażują one ponad 20 milionów użytkowników Facebooka. Jak widać na tym przykładzie i wspomnianym wcześniej Kabam, firmy produkujące gry społecznościowe są w cenie.

Tydzień temu serwis Exclusively.in pozyskał 16 milionów dolarów od takich podmiotów jak Tiger Global, Accel Partners oraz Helion Venture Partners. Pewnie zastanawiacie się nad tym, skąd w cyklu „A w USA to…” wziął się startup, który nie jest „dotcomem”. Exclusively.in pochodzi z Indii, jednak działa także w USA. Swoje biura ma zarówno w New Delhi, jak i w Nowym Jorku. Tak czy inaczej, cała idea serwisu opiera się na sprzedaży odzieży, obuwia, dodatków oraz dekoracji domowych. Wszystkie wymienione rzeczy pochodzą od hinduskich projektantów. Startup działa w modelu typu BuyVIP.com.

RentTheRunway.com to kolejna ciekawostka na naszej liście. Powstały ponad 2 lata temu serwis jest  swoistą wypożyczalnią różnego typu ciuchów i dodatków. 23 maja startup zdobył finansowanie w kwocie 15 milionów dolarów. Kapitał pochodzi od Highland Capital Partners oraz Bain Capital.

Pięć milionów dolarów mniej niż RentTheRunway.com pozyskał dużo ciekawszy i bardziej perspektywiczny projekt o nazwie fring. Jest to mobilny komunikator umożliwiający odbywanie rozmów głosowych, video, video chatów oraz video konferencji. Pięcioletni serwis ma stać się poważnym konkurentem dla Skype’a, tylko czy 10 milionów dolarów wystarczy? Wydaje się trochę mało.

ProjectSlice.com to serwis, a raczej aplikacja agregująca elektroniczne rachunki, które dostajemy na skrzynkę mailową. Dzięki temu, wszystkie rachunki za zakupy online możemy mieć uporządkowane i dostępne w jednym miejscu. Ten roczny startup pozyskał w drugiej połowie maja kwotę 9,4 miliona dolarów.

Kolejnym startupem, który otrzymał pokaźne dofinansowanie jest Zozi.com. Serwis jest w gruncie rzeczy stroną typu „daily deals”, jednak nie znajdziemy tam ofert, których jest pełno na Grouponie i jego pochodnych. Zozi skupia się na dostarczaniu swoim użytkownikom zniżek na nietypowe rzeczy, np. pływanie z rekinami, lekcje szermierki czy też naukę przetrwania w dzikich warunkach. Startup pozyskał 7 milionów dolarów od grupy kilku inwestorów.

AppsFire.com to ostatni startup, który znalazł się na naszej liście. Dzięki tej aplikacji możemy wyszukiwać i odkrywać inne aplikacje mobilne, które mogą nam się przydać. Oprócz tego AppsFire często oferuje różnego typu zniżki na apki. Aplikacja zyskała sporą popularność, od lutowej premiery ściągnięto ją ponad 2 miliony razy. W ostatni poniedziałek okazało się, że francuski fundusz VC IDinvest zainwestował w firmę 3,6 miliona dolarów.

Aż strach się bać jakiego rzędu kwoty padną w czerwcu. Jakiekolwiek by one nie były, na pewno Was o tym poinformujemy. Miłego weekendu!

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem