Abonament na książki. Legimi udostępnia subskrypcję ebooków na Kindle

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie elektronicznymi wydawnictwami, Legimi uruchomiło abonament na ebooki. W ramach nowej usługi Book Box możemy subskrybować literaturę na dowolnie wybranym urządzeniu, także na Kindle’u. Jej premiera pokryła się z uruchomieniem nowego serwisu spółki – SubClubu.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Przeprowadzone przez Virtualo badania wskazują na to, że e-czytelnicy chłoną więcej lektur niż fani książek papierowych. Z raportu wynika, że przeciętny posiadacz czytnika ebooków czyta około trzydziestu książek rocznie. To dwadzieścia razy więcej niż wśród czytelników tradycyjnych woluminów, według danych GUSu średnia ogólnopolska to 1,5 książki na osobę. Tak duże zainteresowanie e-bookami przekłada się na wyniki finansowe wydawnictw. Prognozy wskazują, że sprzedaż ebooków w tym roku może przekroczyć czterdzieści milionów złotych.

Pudełko z e-książkami

Book Box w przeciwieństwie do standardowego abonamentu Legimi jest skierowany do wszystkich czytelników ebooków, także tych korzystających z czytników Kindle. Jest to pierwsza tego typu usługa dostępna w Polsce. Dotychczas modele abonamentowe na obszarze kraju były dostępne na inne rodzaje urządzeń niż Kindle. Amazon, konkurent Legimi, do tej pory nie pozwalał innym podmiotom na udostępnianie subskrypcji książek. Sam zaproponował swoim klientom ofertę prenumeraty lektur. W jaki sposób?

Użytkownicy urządzeń Amazona z innych krajów mają dostęp do usługi Kindle Unlimited, dzięki której za dziesięć dolarów miesięcznie otrzymują dostęp do ponad siedmiuset tysięcy tomów. Działanie tego serwisu można porównać do Spotify, które w swojej bazie ma również książki. Czytelnik może wracać do lektury w dowolnym momencie trwania subskrypcji. Amazon nie podaje jednak informacji, czy taki abonament będzie dostępny także w Polsce. Jak odpowiada na to polska cyfrowa księgarnia?

Abonament na lektury

W ramach opłaty o wysokości około piętnastu złotych, użytkownik Book Boxa otrzyma możliwość pobrania jednej książki z puli trzydziestu dostępnych w danym miesiącu. W przeciwieństwie do innych opcji abonamentowych, w tej dostęp do ebooka nie wygaśnie po zakończeniu opłacania abonamentu. Użytkownik będzie mógł wrócić do lektury także po miesiącu, w którym książka została zakupiona. 

Oferta wydaje się korzystna – średnia cena jednego ebooka to blisko dwadzieścia złotych. Użytkownicy czytający trzydzieści wolumenów rocznie, przeznaczą na nie około sześciuset złotych. Korzystając z usługi Book Box za sto osiemdziesiąt złotych przeczytają dwanaście książek. Czy to przekona czytelników do subskrypcji?