Absolwenci kierunków technicznych zarabiają najwięcej. Średnio 6 tys. zł brutto

Dodane: 26.05.2015

Informacja prasowa

Udostępnij:

Absolwenci studiów technicznych osiągnęli w zeszłym roku największe zarobki spośród wszystkich osób z wykształceniem wyższym w Polsce, a branża IT była w 2014 roku najlepiej wynagradzaną dziedziną gospodarki – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń 2014.

Najpopularniejszym kierunkiem studiów wybieranym przez zeszłorocznych maturzystów była informatyka – chciało ją studiować ponad 30 tysięcy osób. Bogatą ofertę kształcenia w zakresie nowoczesnych technologii mają także szczecińskie uczelnie. Zaprezentują ją młodzieży podczas spotkania „Wiosna nowych technologii” organizowanego przez Technopark Pomerania.

Najwyżej opłacaną branżą, podobnie jak w ubiegłych latach, pozostawała w 2014 roku branża IT. Przeciętne wynagrodzenie w tym sektorze w zeszłym roku wynosiło 6 000 zł brutto. Średnie krajowe wynagrodzenie brutto było równe 4 150 zł i stanowiło 69% średniego wynagrodzenia w IT. Ponadto w 2014 roku wśród osób z wyższym wykształceniem najwyższe zarobki otrzymywali absolwenci studiów technicznych, a na przeciwnym biegunie znaleźli się absolwenci kierunków humanistycznych i społecznych – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak&Sedlak w 2014 roku.

Eksperci prognozują pilne zapotrzebowanie na specjalistów IT. Według firmy Work Service, zajmującej się usługami HR, w 2015 roku w Polsce wzrośnie zatrudnienie w sektorach: nowych technologii, informatyce, energetyce, medycynie, motoryzacji oraz w sektorach produkcyjnych, a deficyt pracowników w sektorze IT sięgnie w tym roku aż 20% stanowisk.

Nic zatem dziwnego, że w ostatnich latach rekordy popularności wśród polskich kierunków studiów bije informatyka – z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że w roku akademickim 2014/2015 kierunek ten wybrało 30 309 maturzystów. „Coraz większa popularność studiów informatycznych jest efektem dynamicznego rozwoju branży informatycznej i stale rosnącego zapotrzebowania na specjalistów IT” – wskazuje Jolanta Balicka z Technoparku Pomerania – „Pracowników brakuje również na szczecińskim rynku, dlatego podejmujemy działania, zachęcające młodzież w regionie do studiowania informatyki i wiązania z nią życia zawodowego”.

Aby zainteresować młodzież nauką nowych technologii, Technopark Pomerania organizuje kolejną edycję konferencji „Wiosna nowych technologii”, podczas której przedstawiciele szczecińskich szkół wyższych zaprezentują uczniom szkół średnich bogatą ofertę kształcenia w zakresie informatyki.  

Spotkanie „Wiosna nowych technologii” odbędzie się 28 maja w Technoparku Pomerania.  Wydarzenie jest częścią projektu „ICT Biznes dla Edukacji”, w ramach którego Technopark we współpracy z lokalnymi firmami IT dostosowuje programy nauczania informatyki w regionalnych szkołach średnich do potrzeb pracodawców.

Zdjęcie główne artykułu isorepublic.com