Activision Blizzard za 5,9 mld dolarów przejmuje irlandzką spółkę. Bierze się za rynek gier mobilnych

activision blizzard za 59 mld dolarow przejmuje irlandzka spolke bierze sie za rynek gier mobilnych
Udostępnij:
Activision Blizzard, producent gier m.in. Call of Duty przejął irlandzkiego giganta rynku gier mobilnych. Holding ze Stanów Zjednoczonych wydał 5,9 mld dolarów, żeby King Digital Entertainment stał się jego własnością. Tym samym spółka zamierza zwiększyć swoje udziały na rynku gier mobilnych.

5,9 mld dolarów, żeby zwiększyć swoje udziały na rynku gier mobilnych

Amerykański koncern produkujący gry na konsole i pecety bierze się za rynek gier mobilnych. Activision Blizzard, o którym mowa, znany przede wszystkim z takich tytułów jak: Call of Duty i Guitar Hero przejął King Digital Entertainment, irlandzkiego giganta wcześniej wspomnianego rynku gier mobilnych. Holding ze Stanów Zjednoczonych na tę transakcję wyłożył na stół aż 5,9 miliarda dolarów.

Co przekonało zespół Activision Blizzard, żeby wydać tak pokaźną sumę na europejską spółkę? Z pewnością tytuły produkcji, którymi może pochwalić się King Digital Entertainment i związane z nimi liczby. Irlandzka firma bowiem wyprodukowała m.in. Farm Heroes Saga, Pet Rescue i Candy Crush Saga. Ta ostatnia pozycja zdaje się być kurą znoszącą złote jaja, bo w 2014 roku przyniosła przedsiębiorstwu przychód na poziomie blisko 1,5 miliarda dolarów.

Cany Crush Saga zarobiła 1,5 mld dolarów w 2014 roku

Ten rok zapowiada się dla giganta ze Starego Kontynentu równie dobrze, bo w pierwszym półroczu 2015 roku Cany Crush Saga zarobiła już 529 milionów dolarów. Ponadto przy okazji przejęcia spółki przez Activision Blizzard zarząd King Digital Entertainment pochwalił się, że w trzecim kwartale tego roku miesięczna liczba aktywnych graczy utrzymywała się na poziomie 470 milionów. Niewątpliwie więc dla kalifornijskiego holdingu przejęcie europejskiej spółki oznacza większe zyski.

Szacuje się już, że łączny przychód jaki obie spółki osiągnęły w pierwszym półroczu 2015 roku wynosił 3,4 miliarda dolarów. Ponadto Activision Blizzard wzmocni swoją pozycję na rynku gier mobilnych. Dotychczas zaledwie 12 procent przychodu, który generował amerykański koncern należy do tego segmentu - teraz ma się to zmienić, a zarząd spółki liczy, że w każdej kategorii gier - na konsole, pecety i mobile - będzie liderem. Póki co Activision Blizzard jest niekwestionowanym rekordzistą jeśli chodzi o wartość zawieranych transakcji.

Fuzja Activision Inc. z Vivendi Games i wartość 19 mld dolarów

W 2007 roku w wyniku fuzji między, jeszcze wtedy, Activision Inc., a Vivendi Games powstał nowy twór, czyli Activision Blizzard. Druga z wymienionych spółek wyłożyła wówczas 10 miliardów dolarów i weszła w posiadanie 52 procent udziałów w holdingu. Szacowano wtedy, że ich wspólna wartość wynosi 19 miliardów dolarów.