Aella zgarnia 10 mln dolarów. Wcześniej w nigeryjski fintech uwierzył Y Combinator

Dodane:

MamStartup logo Mam Startup

Aella zgarnia 10 mln dolarów. Wcześniej w nigeryjski fintech uwierzył Y Combinator

Udostępnij:

Aella z Nigerii ma dobrą passę. Trzy lata temu wzięła udział w prestiżowym programie akceleracyjnym Y Combinator i zgarnęła 2 mln dolarów finansowania. Teraz chwali się kolejnym sukcesem. Właśnie pozyskała 10 mln dolarów.

– Brak dostępu do usług kredytowych i finansowych stanowi główną przeszkodę do wzrostu małych i średnich przedsiębiorstw oraz redukcji ubóstwa na wschodzących rynkach – powiedział w rozmowie z serwisem TechTrendsKE Akin Jones, CEO Aella.

Pomóc przedsiębiorcom rosnąć

Startup z Nigerii, którego właścicielem jest Akin Jones, ma właśnie rozprawić się z tym problemem. Oferuje bowiem platformę kredytową skierowaną do mieszkańców ubogich gospodarstw domowych, przedsiębiorców i powstających biznesów z Zachodniej Afryki. Założyciel Aella wierzy, że dzięki działalności swoje firmy zapewni wspomnianym grupom odbiorców finansowanie potrzebne do skalowania rodzimych biznesów, co przełoży się na ogólny wzrost gospodarczy w afrykańskich krajach.

I na to zamierza przeznaczyć 10 milionów dolarów finansowania dłużnego, które pozyskał z kasy singapurskiej grupy HQ Financial Group. Akin Jones wyjaśnia, że za pomocą wspomnianych środków osiągnie dwa cele. Pierwszym z nich jest dalszy rozwój podstawowego produktu Aella, jakimi jest mobilna aplikacja finansowa i platforma kredytowa, drugim zaś wejście w kolejną gamę instrumentów finansowych.

Rozwój produktów

Wśród „kolejnej gamy instrumentów finansowych” ma znaleźć się platforma kredytowa oparta o technologię blockchain Creditcoin. TechTrendsKe podaje, że to właśnie za jej pośrednictwem klienci nigeryjskiego startupu będą budować historię kredytową, która w przyszłości pomoże im zaciągać kolejne pożyczki. Właściciel Aella spodziewa się, że rozwój tego produktu pomoże mu do końca 2020 roku pozyskać milion nowych użytkowników.

– Wspólnie z rynkowymi instytucjami regulacyjnymi budujemy kompleksową aplikację do realizacji wszystkich transakcji. W ten sposób chcemy szybciej, lepiej i taniej dystrybuować nasze produkty końcowym użytkownikom w Nigerii i na rynkach, na których zamierzamy się pojawić. Aplikacja, o której mowa, pozwoli naszym klientom uzyskać dostęp do rozmaitych usług finansowych, tańszych niż obecne na rynku – mówi Akin Jones.

Y Combinator uwierzył w Aella

Potencjał rynkowy startupu z Nigerii dostrzegła nie tylko singapurska grupa HQ Financial Group, która właśnie zaangażowała się w rozwój projektu, ale także fundusze venture capital i prestiżowe akceleratory przedsiębiorczości ze Stanów Zjednoczonych. Wcześniej bowiem Aella zebrała 2 mln dolarów jako uczestnik Y Combinatora.

Przedsięwzięcie realizowane przez Akina Jonesa może również pochwalić się innymi wynikami. Założona w 2015 roku firma zdobyła licencję na działalność w Nigerii i na Filipinach, gdzie obsłużyła ponad 300 tysięcy pożyczkobiorców.