Afrykańczycy kupują kryptowaluty z myślą o swoich dzieciach

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Afrykańczycy kupują kryptowaluty z myślą o swoich dzieciach

Udostępnij:

Kryptowaluty są postrzegane przez mieszkańców Afryki jako szansa zabezpieczenie swoich oszczędności przed inflacją. Afrykańczycy kupują je, by oszczędzać na emeryturę czy przyszłość swoich dzieci.

Afrykańczycy oszczędzają dzięki kryptowalutom

Firma YouGo przeprowadziła badanie wśród 6642 mieszkańców sześciu różnych afrykańskich państw. Wśród nich znalazły się m.in. Kenia, RPA czy Nigeria. Według nich aż 64% mieszkańców RPA, którzy kupują kryptowaluty, robią to z myślą o sfinansowaniu dobrobytu rodziny. Dla kolejnych 55% głównym czynnikiem motywującym jest wolność finansowa i elastyczność, a 39% oszczędza na emeryturę.

– W Luno zawsze wierzyliśmy, że rynki rozwijające się mogą wiele zyskać dzięki powszechnej adaptacji kryptowalut. A zainteresowanie nimi w Afryce rośnie. Według naszego ostatniego raportu „State of Crypto in Africa” – Uganda, Nigeria, RPA, Ghana i Kenia często znajdują się w pierwszej dziesiątce krajów wyszukujących w Google frazy „Bitcoin”. Pokazuje to, jak bardzo Afrykańczycy chcą poznać rynek kryptowalut – mówi w wywiadzie dla Business Insider Africa Marius Reitz, dyrektor generalny w Luno na Afrykę.

Mimo to Afrykańczykom nadal często brakuje podstaw, jeśli chodzi o kryptowaluty. Aż 64% Kenijczyków, 56% mieszkańców RPA i 55% Nigeryjczyków przyznało, że nie rozumie idei kryptowalut.

Dlaczego popularność kryptowalut w Afryce rośnie?

Rynek aktywów cyfrowych nie bez przyczyny staje się coraz istotniejszy na Czarnym Lądzie. Dzieje się tak po pierwsze z powodu niestabilności sytuacji ekonomicznej państw Afryki. Dodatkowo lokalne waluty fiducjarne nierzadko błyskawicznie tracą na wartości ze względu na inflację. Przykładowo w Nigerii wynosi ona 17%. W Sudanie jednak jest to już 388%.

– W wielu częściach Afryki płatności transgraniczne z tradycyjnymi bankami mogą być bardzo powolne i drogie. Nierzadko znacznie prostsze jest zabranie gotówki ze sobą i fizyczne jej przekazanie niż tradycyjny przelew bankowy. Kryptowaluty zapewniają bezpieczną, natychmiastową i prawie bezpłatną opcję płatności transgranicznych, a wraz z nadchodzącą AfCFTA będą miały jeszcze większe znaczenie w zapewnianiu płynnych transakcji na całym kontynencie – mówi Marius Reitz.