AioCare pomoże astmatykom monitorować stan płuc

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

AioCare (poprzednio MySpiroo) to niepozorne kieszonkowe narzędzie, które pozwala chorym na astmę systematycznie monitorować funkcje układu oddechowego. Zebrane przez nie dane trafiają do aplikacji na smartfonie.

źródło: FB AioCare / MySpiroo

Szacuje się, że na astmę i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc choruje ponad 300 milionów osób na świecie. Mierzą się oni z nawrotami duszności oraz koniecznością monitorowania choroby. Twórcy AioCare chcą im pomóc w kontrolowaniu choroby, aby mogli odpowiednio zareagować na zbliżający się atak.

Domowa kontrola z lekarską dokładnością

AioCare to przenośny spirometr bezprzewodowo połączony z dedykowaną aplikacją na smartfony z systemem iOS lub Android. Umożliwia on wykonanie badania w dowolnym czasie i miejscu, a następnie przesłanie wyniku do opiekuna lub lekarza. Zespół deklaruje, że wyniki pomiarów są porównywalne z wygenerowanymi przez urządzenia wykorzystywane w szpitalach i specjalistycznych gabinetach.

Twórcy przewidują jeszcze jedno zastosowanie dla AioCare. Chcą, aby korzystali z niego sportowcy w celu monitorowania wydolności oddechowej, zmian i trendów oddechowych, wpływu treningu i analizy postępów. Ma w tym pomóc szereg rozwiązań, które dotychczas nie zostały wdrożone równolegle w jednym urządzeniu.

Profilaktyka i leczenie

W AioCare zastosowano liczne autorskie rozwiązania. Dzięki nim urządzenie może między innymi zidentyfikować i zmierzyć czynniki środowiskowe istotne dla wyniku badania spirometrycznego, takie jak temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza, ale także zmierzyć puls chorego. Algorytmy predykcyjne mają natomiast oszacować ryzyko wystąpienia zaostrzeń u osób cierpiących na astmę i inne choroby płuc.

Zastosowanie AioCare na szeroką skalę może być ważnym elementem profilaktyki i leczenia. Prostota działania sprawia, że możliwe jest wykonanie badań spirometrycznych samodzielnie nawet przez dzieci, osoby starsze czy te z ograniczoną mobilnością. 

Innym istotnym czynnikiem, który działa na korzyść AioCare na rynku, jest kwestia ekonomiczna. Urządzenia do testów spirometrycznych wykorzystywane w gabinetach lekarskich są bardzo drogie, a przez to niedostępne w wielu placówkach. AioCare w stosunku do nich będzie bardziej mobilne i tańsze.

Zrozumienie choroby i potrzeba niesienia pomocy 

Zespół AioCare uważa, że ważnym aspektem jest dedykowana aplikacja, która wspiera edukację, samokontrolę i „samozarządzanie“ chorobą. Co to oznacza? Jeśli pacjent rozumie swoją dolegliwość, łatwiej będzie mu zauważyć niepokojące objawy i zareagować na nie zgodnie z zaleceniami lekarza. To oznacza dla niego lepszą jakość życia, mniejsze ryzyko depresji, wycofania i całkowitego pogrążenia się w chorobie. 

AioCare powstało z potrzeby stworzenia produktu, który jest prosty w obsłudze jak ciśnieniomierz, a który może skutecznie pomóc. Jego twórcy podkreślają, że ten projekt to także pasja i chęć stworzenia czegoś naprawdę dobrego, z połączenia wiedzy, medycyny, technologii i kreacji.