AioCare rozpoczyna współpracę z Polpharmą. Z urządzeń skorzystają lekarze rodzinni w całej Polsce

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

Mobilny system spirometryczny, AioCare (dawniej MySpiroo), od lipca będzie wykorzystywany przez lekarzy rodzinnych w całej Polsce, w ramach realizowanego przez Polpharmę Narodowego Programu Wykrywania POChP. W ręce specjalistów trafi 400 urządzeń stworzonych przez polski startup.

fot. mat. prasowe

Urządzenia AioCare mogą znacznie skrócić i poprawić diagnostykę przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Brak łatwego dostępu do badania spirometrycznego sprawia, że około 2/3 chorych nie jest właściwie diagnozowanych. Problem stanowi także dostępność lekarzy, którzy rutynowo wykonują takie badanie. 

Polpharma wychodzi na przeciw temu problemowi. Ogłosiła Narodowy Program Wykrywania POChP, w ramach którego w gabinetach lekarskich będą wykorzystywane urządzenia AioCare oraz aplikacja i panel danych w chmurze. Wdrożenie zostało poprzedzone programem pilotażowym, w czasie którego przebadano 360 pacjentów, wykrywając symptomy niezdiagnozowanej wcześniej choroby aż u 38% z nich.

Kolejnym, po sprzedaży partii urządzeń Polpharmie, krokiem AioCare będzie sprzedaż urządzenia pacjentom. Nastąpi on jesienią 2018 roku, zapowiedział Łukasz Kołtowski, współzałożyciel firmy HealthUp, producenta AioCare.

AioCare to przenośny spirometr bezprzewodowo połączony z dedykowaną aplikacją na smartfony z systemem iOS lub Android. Umożliwia on wykonanie badania w dowolnym czasie i miejscu, a następnie przesłanie wyniku do opiekuna lub lekarza. Zespół deklaruje, że wyniki pomiarów są porównywalne z wygenerowanymi przez urządzenia wykorzystywane w szpitalach i specjalistycznych gabinetach. AioCare umożliwia lekarzom oraz pacjentom chorym na astmę czy POChP stałe monitorowanie funkcji układu oddechowego. Urządzenie pozwala na wykonanie precyzyjnego badania w dowolnym czasie i miejscu, szybką diagnozę, zapisanie wyników oraz ich bezpośrednią konsultację z lekarzem.