AIP Seed Capital sprzedaje udziały w Qpony. Zarobił na nich 900 tysięcy złotych

Dodane:

Adam Łopusiewicz Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Fundusz inwestycyjny działający w ramach Polski Przedsiębiorczej poinformował o wyjściu z inwestycji w poznański startup. AIP Seed Capital zainwestował w Qpony sto tysięcy złotych dwa lata temu. Dziś odsprzedał udziały nowemu inwestorowi za milion złotych.

– Pieniądze z inwestycji pozwolą nam ulepszyć produkt. Chcemy m.in. postawić na personalizację ofert i zbudować największą sieć beaconów w Polsce. W ten sposób każdy użytkownik będzie mógł otrzymać kupon swojej ulubionej marki, a następnie wykorzystać go w wybranym przez siebie punkcie sprzedaży – podkreśla Tomasz Jabłoński, założyciel i prezes Qponów.

Na zdjęciu założyciele Qpony (od lewej): Tomasz Jabłoński, Krzysztof Łuczak i Marcin Lenkiewicz 

Wygrana w konkursie

Qpony pozyskały nowego inwestora. Niestety firma nie ujawnia na razie kim jest. W KRSie też jeszcze nie pojawiły się informacje o zbyciu udziałów przez jednego z udziałowców poznańskiej spółki. W 2012 roku AIP Seed Capital, w ramach konkursu House of Walkers Project, kupił 15% udziałów w Qpony.pl. Zapłacił za nie wtedy sto tysięcy złotych. Dziś, jak czytamy w komunikacie prasowym, poinformował, że sprzedał je za milion złotych.

Oznacza to, że spółka z Poznania, oferująca kupony rabatowe, jest teraz warta ponad sześć milionów złotych (przy wycenie: miliona złotych za 15% udziałów). Mariusz Turski, prezes AIP Seed Capital chwali, że inwestycja w ten projekt i zwrot z niej pokazuje, że model, który stworzył fundusz, daje bardzo duże możliwości do rozwoju startupów. – To fenomen nie tylko na skalę Polski, ale i Europy. W 2012 roku zainwestowaliśmy w spółkę 100 tys. zł, a po trzech latach otrzymaliśmy zwrot w wysokości 1 mln – przekonuje.

Spełnione obietnice

– Podejmując decyzje inwestycyjne, zawsze wierzymy, że firma, na którą postawimy, dołączy do grona spółek sukcesu, a środki otrzymane ze sprzedaży udziałów będziemy mogli przeznaczyć na finansowanie kolejnych startupów – mówi Mariusz Turski, prezes AIP Seed Capital, który sprzedał udziały w Qpony.pl. Przypominamy, że październiku ubiegłym roku informowaliśmy o inwestycji czterech milionów złotych w Qpony. Wtedy, autorzy informacji prasowej, przekonywali, że spółka została wyceniona na cztery miliony złotych.

„Kwota ta może jednak wzrosnąć do 12 mln zł, jeśli do kwietnia 2015 r. założyciele zrealizują postawione przed nimi cele biznesowo-finansowe” – mogliśmy przeczytać w komunikacie prasowym. Jak się okazuje, założyciele – Tomasz Jabłoński, Krzysztof Łuczak i Marcin Lenkiewicz – spełnili zapowiadane oczekiwania i wzbudzili zainteresowanie kolejnego inwestora. Pierwsza wersja serwisu qpony.pl powstała 8 marca 2010 roku. Po dwóch latach aplikację spod tego samego szyldu pobrano 250 tysięcy razy. Dziś sięga pół miliona na wszystkie systemy.