AirBnb bierze się za budowanie domów. Pierwszy powstanie w Japonii

airbnb bierze sie za budowanie domow pierwszy powstanie w japonii
Udostępnij:
Do tej pory AirBnb jedynie pośredniczyło w wynajmie nieruchomości. Teraz właściciele spółki zajmą się budową domków wypoczynkowych. W ten sposób chcą przyciągnąć turystów do rzadko odwiedzanych miasteczek.

Domki przyciągną turystów?

Pierwszy taki dom stanie w Yoshino. Jest to niewielka miejscowość w Japonii, w której żyje blisko 10 tysięcy osób. Oddalona jest od Tokio o jakieś 480 kilometrów i o 70 kilometrów od Osaki. Słynie z lasów cedrowych i jak pisze Fastcompany, jest jednym z tych miasteczek w Japonii, z którego młodzi uciekają do metropolii. To tam szukają lepszego życia, podczas gdy ich rodzinne mieściny coraz bardziej pustoszeją.

Dlaczego więc właściciele AirBnb w ogóle zainteresowali się Yoshino? Z jednej strony projekt ma pomóc włodarzom niewielkich miejscowości w przyciągnięciu turystów, zaś z drugiej - być źródłem przychodu dla spółki, która do tej pory czerpała zyski jedynie z krótkoterminowego wynajmu nieruchomości. Jeśli program pilotażowy się powiedzie, przedsiębiorstwo ze Stanów Zjednoczonych postawi domki również w innych lokalizacjach.

Starsza pani zainspirowała AirBnb

Joe Gebbia, jeden ze współzałożycieli AirBnb, mówi, że zaraz po tym jak ruszyli z projektem, mieszkańcy niewielkich miejscowości z różnych zakątków świata zaczęli kontaktować się z jego firmą. Wszyscy borykali się z tym samym problemem, co społeczność Yoshino. Ale pomysł, żeby postawić domki w opustoszałych miasteczkach narodził się tu w Japonii.

Pewna starsza pani z niewielkiego Tsuyama zaproponowała użytkownikom AirBnb nocleg w swoim mieszkaniu. Jej znajomi zastanawiali się, po co ktoś miały odwiedzać Tsuyama? Okazało się jednak, że chętnych nie brakowało. Turystów ponoć było aż tylu, że inni mieszkańcy poszli w ślady starszej pani i też udostępnili swoje lokale. Dostrzegli to założyciele AirBnb, którzy stwierdzi wówczas, że zbudują noclegownie w cichych i spokojnych miasteczkach.

Centrum spotkań dla lokalnej społeczności

Ta, która stanie w Yoshino poza tym, że będzie miała sypialnie i kuchnie na jednym piętrze, również będzie miała na parterze centrum spotkań dla lokalnej społeczności. Autorzy przedsięwzięcia liczą na to, że dzięki powstałej przestrzeni turyści będą chętniej kontaktować się z tamtejszymi mieszkańcami. Na poniższych zdjęciach możecie zobaczyć jak prezentuje się budynek.

fot. materiały prasowe