Airbus Group stworzy dla Richarda Bransona 900 satelitów. Miliarder planuje dostarczać z kosmosu tani internet

Dodane: 16.06.2015

Adam Sawicki

Udostępnij:

Richard Branson planuje dostarczyć tani i szybki internet miliardom ludzi na całym świecie. W tym cel spółka OneWeb, w której rozwój zaangażowany jest przedsiębiorca zleciła koncernowi lotniczo-zbrojeniowemu Airbus Group wykonanie 900 satelitów. To dzięki nim dostęp do sieci ma stać się powszechny.

900 satelitów powstanie w ciągu 4 lat

Należąca m.in. do Richarda Bransona spółka OneWeb oferuje rozwiązania mające zapewnić tani dostęp do internetu. Właściciele firmy planują zagwarantować miliardom ludzi na całym świecie połączenie z siecią w przystępnych cenach. W tym celu zarząd spółki zawarł umowę z europejskim koncernem lotniczo-zbrojeniowym Airbus Group. Na zlecenie OneWeb przedsiębiorstwo produkujące samoloty cywilne i wojskowe pomoże stworzyć biznesmenom wirtualną infrastrukturę w przestrzeni kosmicznej.

fot. pixabay.com

Kontrakt zawarty między OneWeb i Airbus Group dotyczy wyprodukowania 900 satelitów, które będzie można umieścić na orbicie okołoziemskiej. Termin realizacji zlecenia wydaje się być stosunkowo krótki, bo jak podają oficjalne źródła, Branson wraz z zespołem przewiduje wdrożyć niedrogi system dostępu do internetu w ciągu czterech lat. Zgodnie z planem w 2019 roku większość ludzi na ziemi powinno już korzystać z szybkiej i taniej sieci oferowanej przez spółkę OneWeb.

2 miliardy, żeby dostarczyć tani internet

Realizacja projektu będzie kosztować blisko 2 miliardy dolarów. W przedsięwzięcie zainwestowały m.in. Virgin Group, na czele której stoi Richard Branson oraz firma Qualcomm należąca do Paula Jacobsa, który również znajduje się w zarządzie spółki OneWeb. Jak podaje serwis VentureBeat, przedsiębiorcy pytani o kwotę jaką przeznaczyli na rozwój wirtualnej infrastruktury odmówili podania szczegółów.

Wiadomo natomiast, że dziesięć pierwszych satelitów zostanie wyprodukowanych we Francji, a kolejne modele zostaną wykonane w fabrykach w Stanach Zjednoczonych. Nad postępem prac będzie czuwać spółka należąca do Richarda Bransona Virgin Galactic, która powstała z myślą o stworzeniu technologii umożliwiającej odbycie tanich podróży kosmicznych.