Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku

Dodane:

Julia Gugniewicz Julia Gugniewicz

Udostępnij:

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku przez to, że kilka lat temu były elementem karuzeli VAT, o czym nie zdawały sobie sprawy.

Jak informuje money.pl, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości muszą zapłacić 7 mln zł zaległego podatku. Wszystko dlatego, że przed laty były elementem karuzeli VAT.

AIP pomagają młodym przedsiębiorcom w stawianiu pierwszych kroków w biznesie, działając pod marką Inkubatorów, co pozwala im uniknąć biurokracji, obowiązków rachunkowych i wielu barier, z którymi spotykają się początkujący przedsiębiorcy.

Jak się okazało, działalność na cudzy rachunek postanowiło wykorzystać kilku studentów z Wrocławia, którzy to działając pod skrzydłami AIP, wystawiali faktury za sprzedawany przez nich sprzęt na Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Przez takie działanie nieuczciwy startup wciągnął AIP w mechanizm karuzeli VAT.

Początkowo fiskus po zaległy podatek zgłosił się do Inkubatorów ponad 2 lata temu. Wtedy wówczas chodziło o zapłatę 3 mln zł zaległego VAT-u. Izba skarbowa w Warszawie podtrzymała decyzję urzędu skarbowego, ale później decyzję tę uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Fiskus nie zgadzał się z tą decyzją, więc odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdzie sprawę wygrał.

Jak przyznają władze AIP w rozmowie z money.pl, prowadzone są aktualnie rozmowy z instytucjami finansowymi, by urząd skarbowy umorzył zaległą należność.

źródło: money.pl