Akcelerator Terapii COVID-19 przekazał pierwsze 20 milionów dolarów na badania kliniczne

akcelerator terapii covid 19 przekazal pierwsze 20 milionow dolarow na badania kliniczne
Udostępnij:
Naukowcy z trzech instytucji w USA i Wielkiej Brytanii otrzymali granty na zaawansowane badania nad lekami przestarzałymi i nowymi przeciwciałami w profilaktyce COVID-19.

30 marca partnerzy Akceleratora Terapii COVID-19 ogłosili dotacje w wysokości 20 milionów dolarów dla trzech instytucji: Uniwersytetu Waszyngtońskiego, Uniwersytetu Oksfordzkiego i Instytutu Immunologii La Jolla. Pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie badań klinicznych w celu zidentyfikowania bardzo silnych immunoterapii na pandemię COVID-19.

Dotacje te są pierwszymi inwestycjami pochodzącymi z Akceleratora Terapii COVID-19, zakrojonej na szeroką skalę inicjatywy uruchomionej przez Fundację Billa i Melindy Gatesów, Wellcome i Mastercard w celu przyspieszenia rozwoju i dostępu do terapii dla COVID-19. Obecnie nie są dostępne leki przeciwwirusowe lub immunoterapie o szerokim spektrum działania, które pozwoliłyby zapobiec lub leczyć COVID-19.

– Te dotacje dla wiodących instytucji w swoich dziedzinach pozwolą nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób istniejące leki i przeciwciała mogą przyczynić się do rozwiązania pandemii, z którą mamy do czynienia na całym świecie. Te początkowe inwestycje poprzez Akcelerator Terapii COVID-19 wprowadzą rygor do badań nad tymi potencjalnymi rozwiązaniami. Dalsza droga będzie oparta na solidnych podstawach naukowych i wspólnych danych – powiedział Mark Suzman, dyrektor generalny Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Działania Akceleratora terapii COVID-19 zostały wsparte dodatkowymi funduszami, przekazanymi przez rząd Wielkiej Brytanii (40 milionów funtów) oraz fundację Chan Zuckerberg Initiative, której zaangażowanie wyniosło 25 milionów dolarów. Wcześniej Fundacja Billa i Melindy Gates, Wellcome i Mastercard wspólnie przekazali 125 milionów dolarów. Dodatkowe fundusze pozwolą Akceleratorowi kontynuować udzielanie dotacji na badania nad lekami przestarzałymi i badać związki biologiczne pod kątem ich działania przeciwko COVID-19. Potrzebne są większe fundusze, aby przenieść obiecujące terapie poprzez ich rozwój i zwiększenie skali.

Badania nad lekami przestarzałymi w celu zapobiegania infekcjom

Dzięki dofinansowaniu ruszą badania nad dwoma znanymi lekami, hydroksychlorochiną i chlorochiną, które mają znane właściwości przeciwwirusowe. Leki te są stosowane w leczeniu malarii i różnych schorzeń reumatycznych od ponad 50 lat. Celem badań jest ustalenie, czy leki te są skuteczne jako prewencyjna terapia przed i po ekspozycji na COVID-19.

Uniwersytet Waszyngtoński przeprowadzi we współpracy z New York University's School of Medicine wieloośrodkowe badanie kliniczne w zachodnim Waszyngtonie i rejonie Nowego Jorku, badając, czy hydroksychlorochina może skutecznie zapobiegać COVID-19 u osób już narażonych na zakażenie. W badaniu weźmie udział do 2000 bezobjawowych mężczyzn i kobiet, którzy mają bliskie kontakty z osobami z potwierdzonymi lub oczekującymi na diagnozę COVID-19. Uczestnicy będą losowo przydzielani do pobierania hydroksychlorochiny lub placebo w ciągu dwóch tygodni, a próbki będą pobierane i badane codziennie w celu potwierdzenia nowych zakażeń COVID-19 w obu grupach. Sandoz, oddział Novartis, przekazał dawki hydroksychlorochiny potrzebne do przeprowadzenia badania. Rejestracja uczestników rozpocznie się w kwietniu, a wyniki będą dostępne pod koniec 2020 roku.

Oddział Mahidol Oxford Tropical Medicine Research Unit (MORU) będzie prowadził kontrolowane placebo badania profilaktyczne dotyczące chlorochiny i hydroksychlorochiny w profilaktyce COVID-19 u pracowników służby zdrowia, personelu pierwszego kontaktu i innych grup wysokiego ryzyka. Co najmniej 40 000 uczestników w Azji i Europie zostanie wybranych losowo, aby otrzymać chlorochinę (kraje Azji Wschodniej), hydroksychlorochinę (Wielka Brytania i Europa) lub dopasowany placebo powlekany folią jako codzienną profilaktykę przez trzy miesiące. Jednoroczny projekt, znany jako COPCOV, ma na celu ostateczne ustalenie, czy te leki mogą zapobiegać COVID-19, a tym samym chronić pracowników służby zdrowia. Rejestracja uczestników rozpocznie się w kwietniu, a wstępne wyniki będą dostępne do końca roku.

– Inwestycja w badania jest jedyną na świecie strategią wyjścia z COVID-19. Leki, szczepionki i diagnostyka są niezbędne do ratowania życia, zakończenia tej pandemii i zapobiegania jej ponownemu wystąpieniu. Teraz jest czas na ocenę, czy istniejące leki okażą się bezpieczne i skuteczne. Wzywamy innych, aby przyłączyli się do tego wspólnego, globalnego wysiłku. Jeśli chcemy zmienić przebieg pandemii, niezbędne jest zainwestowanie w Akcelerator Terapii COVID-19 na skalę globalną – powiedział Nick Cammack, COVID-19 Therapeutics Accelerator Lead at Wellcome.

Wspieranie terapii immunologicznych

Oprócz finansowania badań nad lekami, Akcelerator przekaże 1,73 miliona dolarów na rzecz Instytutu Immunologii La Jolla, aby utworzyć Konsorcjum Immunoterapii Koronawirusowej, znane jako CoVIC. Wysiłek ten połączy naukowców z całego świata i umożliwi im dzielenie się i ocenę kandydujących przeciwciał obok siebie w zaślepionej, multidyscyplinarnej analizie w celu zidentyfikowania idealnych kombinacji terapeutycznych. Terapie przeciwciałami mogą być stosowane w celu ochrony pracowników opieki zdrowotnej na pierwszej linii frontu, kontaktów i innych osób, które są narażone, jak również w celu leczenia tych, którzy już zachorowali.

– Dzisiejsze dotacje są ważnym kolejnym krokiem w zaangażowaniu Akceleratora Terapeutycznego w identyfikację i skalowanie terapii w celu zwalczania COVID-19. Aby zapewnić rozwiązania terapeutyczne dla tej globalnej pandemii, szczególnie dla osób najbardziej narażonych, musimy przyspieszyć proces badań i rozwoju poprzez wspólne wysiłki finansowe sektora prywatnego, organizacji filantropijnych i rządów. Z zadowoleniem przyjmujemy udział dodatkowych organizacji, które mogą wnieść wkład w zasoby potrzebne do zakończenia tego kryzysu – powiedział Mike Froman, wiceprezes Mastercard.