Akcelerator Y Combinator rozpoczyna rekrutację

Dodane: 12.02.2015

Karolina Halik

Udostępnij:

Jeden z najlepszych funduszy seedowych w Stanach Zjednoczonych, Y Combinator, otworzył nabór startupów do letniej tury. Aby dostać się do elitarnej grupy, należy wypełnić aplikację online oraz wykazać chęć do przeprowadzenia się na co najmniej trzy miesiące do Bay Area.

Zdjęcie royalty free z Fotolia

Y Combinator to fundusz, który inwestuje w startup do 120 tysięcy dolarów za 7% udziałów w pomyśle. Startupy znajdujące się pod jego skrzydłami poza zasobami finansowymi otrzymują wsparcie mentorów oraz szkolenia w zakresie tworzenia modeli biznesowych i dalszego rozwijania przedsięwzięcia. 

Pierwsze kroki do Y Combinatora

Aby wziąć udział w Y Combinatorze należy zgłosić się za pomocą formularza online do 23 marca. 10 kwietnia wybrane grupy zostaną zaproszone do Mountain View w celu przeprowadzenia rozmów aplikacyjnych. Będą się one odbywać między 23 a 27 kwietnia. O tym, kto zostanie przyjęty, jaka będzie kwota finansowania oraz procent udziałów, jaki chciałby otrzymać Y Combinator, uczestnicy dowiedzą się jeszcze w dniu rozmowy.

Pozytywne rozpatrzenie zgłoszenia to dopiero początek przygody z Y Combinatorem. Przyjęty zespół powinien przenieść się do Doliny Krzemowej, aby mieć swobodny dostęp do zasobów oferowanych przez fundusz oraz spotykać się z mentorami. Należy jednak pamiętać, że w ofercie akceleracji nie zawiera się biuro. Fundusz sugeruje, że najlepsze startupy powstają w tych miejscach, w których żyją ich twórcy.

Trzy miesiące pod okiem mistrzów

Drugim warunkiem, jaki należy spełnić, jest założenie firmy. Dopiero to pozwala na dokonanie przelewu zadeklarowanej przez Y Combinator kwoty finansowania. Przekazane środki od tego momentu należą do twórców startupu i mogą być dowolnie rozdysponowane. Na tym nie kończy się wsparcie Y Combinatora. Podczas trzymiesięcznego cyklu odbywają się regularne spotkania na kolacjach i podczas open office hours.

Finałem każdej tury jest Demo Day podczas którego startupowcy prezentują swoje projekty starannie wybranej publiczności. Y Combinator nawet po zakończeniu programu dba o to, aby jego podopieczni mieli stały dostęp do bazy wiedzy i mentorów, a także sieci kontaktów.

Y Combinator to amerykański akcelerator seedowy, który działa od marca 2005 roku i zrzesza 1600 przedsiębiorców. Założyli go Paul Graham, Robert Morris, Trevor Blackwell i Jessica Livingston. Do tej pory pod skrzydłami YC znalazło się ponad 800 startupów, m.in. Reddit, Disqus i Dropbox.