Alior Bank i PZU rozpoczynają współpracę z 11 startupami w ramach drugiej edycji programu RBL_START

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Alior Bank i PZU rozpoczynają współpracę z 11 startupami w ramach drugiej edycji programu RBL_START

Udostępnij:

Druga edycja projektu RBL_START prowadzonego przez Alior Bank właśnie się rozpoczęła. Tym razem bank szukał potencjalnych partnerów działających w obszarze zaawansowanej analizy danych, nowych kanałów dotarcia do klientów oraz budowania ich zaangażowania, a także bezpieczeństwa. Zespół mentorów z Alior Banku i PZU wybrał 11 firm, które wezmą udział w 15 tygodniowym programie akceleracyjnym. W efekcie, wybrani uczestnicy mogą otrzymać możliwość wdrożenia swoich rozwiązań. 

Spośród 200 zgłoszeń nadesłanych z całego świata finalnie zaproszono do akceleratora 11 firm: Bags Off, BillTech, Bonusway, Domove, Enable:Banking, LogicAI, Luna, Mobiltek, Trustisto, Upswot, Zappy AI.  Wszyscy uczestnicy wezmą udział w trwającym 15 tygodni programie, w ramach którego będą brać udział w warsztatach i konsultacjach prowadzonych przez mentorów Alior Banku oraz partnerów RBL_START: PZU, IBM, Linklaters oraz Mastercard i Microsoft.

Co ważne, w odróżnieniu od innych, RBL_START to program, w którym startupy rozpoczynają współpracę z bankiem na ścieżce projektowej. Mają dzięki temu mają okazję uczestniczyć nie tylko w warsztatach, ale przede wszystkim w etapach związanych z budowaniem partnerstw w korporacji: badania z klientami, przygotowania business case’u czy analizy pod kątem bezpieczeństwa. Program przygotowany jest tak, aby nie tylko wspierać startupy na wczesnym etapie rozwoju, ale również rozwijać nowe pomysły już istniejących firm i wspierać podmioty zagraniczne, które dopiero rozpoczynają swoją działalność na polskim rynku.

Program RBL_START jest jednym z elementów realizacji „Strategii Cyfrowego Buntownika”, którą wdrożyliśmy i stale rozwijamy od 2017 roku. Wciąż pamiętamy o startupowych korzeniach Alior Banku, ale też zdajemy sobie sprawę z wyzwań jakie stoją przed dojrzałą korporacją jaką się staliśmy. Dynamicznie zmieniające się środowisko regulacyjne, postęp technologiczny oraz globalny rozwój ekosystemu startupowego to szansa dla korporacji na wdrożenie nowatorskich rozwiązań dzięki partnerstwommówi Marcin Jaszczuk, Wiceprezes Zarządu w Alior Banku.

Potencjał ze współpracy dużych korporacji z firmami oferującymi rozwiązania oparte o nowe technologie świat biznesu dostrzega już od dawna – 68% firm z top100 z listy FORTUNE500 angażuje się̨ we współpracę ze startupami. Jednak sukces takiej współpracy zależy od wielu czynników, między innymi od modelu, w którym jest nawiązywana.

Akcelerator to jeden z kluczowych projektów, które realizujemy, aby wspierać innowacje w Alior Banku. Już pierwsza edycja pokazała, że rozwój poprzez partnerstwa z FinTechami to skuteczna strategia. Nowa ścieżka współpracy dobrze się sprawdziła, o czym świadczą trwające wdrożenia i pilotaże w banku oraz w PZU, a także inwestycja naszego funduszu CVC w startup z pierwszej edycji programu – tłumaczy Daniel Daszkiewicz, Dyrektor Departamentu Innowacji i FinTech w Alior Banku

W ramach programu zakwalifikowane firmy zbadają swoje pomysły na biznes wspólnie z ekspertami Alior Banku i PZU, głównego partnera RBL_START. Przeprowadzą testy w laboratorium badawczym, w którym Alior Bank bada na co dzień potrzeby swoich klientów. W tym czasie zostaną także przeanalizowane kwestie bezpieczeństwa oraz zagadnienia legislacyjne, czyli czy dane rozwiązanie jest możliwe do wprowadzenia w aktualnym otoczeniu prawnym.

Celem intensywnej pracy, która czeka nas podczas programu, jest dopracowanie modelu współpracy z każdą zakwalifikowaną firmą. Podczas programu będziemy uważnie badać propozycje, które według mentorów mają potencjał biznesowy w ich obszarach. To także czas na dostosowanie rozwiązań do wymagań technologicznych Alior Banku i PZU, tak, aby w przypadku komercyjnych działań nie ograniczały nas problemy z tym związane. Myślę, że to, co oferujemy startupom, czyli współpraca projektowa z bankiem i ubezpieczycielem już od pierwszego dnia programu, jest dla nich nieocenionym doświadczeniem, o czym świadczy dwa razy większa niż rok temu liczba zgłoszeń do drugiej edycjipodkreśla Kamila Wincenciak, Dyrektor ds. Partnerstw z FinTechami w Alior Banku.

Uczestnicy RBL_START mają także szansę uzyskać wsparcie finansowe dla prowadzonego przez siebie biznesu. Przykładem tego może być inwestycja RBL_VC, funduszu Venture Capital Alior Banku, w PayPo.  Startup w listopadzie 2018 pozyskał 4 mln zł poprzez sprzedaż 20% udziałów w spółce.

Efekty, które osiągną uczestnicy drugiej edycji akceleratora, poznamy w połowie listopada 2019 roku. Wtedy odbędzie się Demo Day, w trakcie którego uczestnicy wraz z mentorami zaprezentują swoje pomysły na współpracę z Alior Bankiem i PZU.