Allegrito, czyli Allegro przejmuje Agito

Dodane:

Lech Romański Lech Romański

Udostępnij:

Grupa Allegro poinformowała dzisiaj o podpisaniu umowy warunkowej nabycia 90% udziałów w sklepie internetowym Agito.pl. Akwizycja Allegro i Agito to może być hit roku 2012 w branży e-commerce.

Grupa Allegro poinformowała dzisiaj o podpisaniu umowy warunkowej nabycia 90% udziałów w sklepie internetowym Agito.pl. Akwizycja Allegro i Agito to może być hit roku 2012 w branży e-commerce.

Agito.pl to jeden z największych sklepów internetowych w Polsce. Powstał w 2002 roku jako sklep oferujący elektronikę użytkową. Obecnie w asortymencie Agito znajduje się o wiele więcej produktów. W Agito.pl można kupić sprzęt RTV i AGD, książki i multimedia, produkty do domu i ogrodu, odzież i dodatki oraz wiele innych.

Spółka operująca Agito.pl borykała się z różnymi problemami. Jednym z nich była rentowność oraz spadek przychodów. W 2009 roku Agito odnotowało ponad 100 milionów złotych przychodów, natomiast rok później już tylko 65,8 milionów złotych. Potrzebny był inwestor.W grudniu 2010 roku głównym akcjonariuszem Agito S.A. została spółka giełdowa Centrozap, która objęła 55% udziałów. Jednak już w sierpniu 2011 roku, Centrozap sprzedał swoje akcje zagranicznemu funduszowi za kwotę 6-10 milionów dolarów, co dawało wycenę 11-18 milionów dolarów za całą firmę. Tak więc, ile za Agito.pl mogła zapłacić Grupa Allegro? Kwoty transakcji nie znamy i pewnie nigdy nie poznamy, jednak można szacować, że było to nie mniej niż kilkadziesiąt milionów złotych.15 grudnia 2011 roku Grupa Allegro złożyła do UOKiK wniosek w sprawie akwizycji Agito.pl. Urząd musi wyrazić zgodę na transakcję, a z tym może być różnie. W lutym 2011 roku, UOKiK uniemożliwił kupno sklepu Merlin.pl przez Grupę EMF, do której należy Empik. Jeśli jednak w tym przypadku UOKiK nie pokrzyżuje planów obu stronom, będzie to z pewnością jedno z najbardziej spektakularnych przejęć przyszłego roku w polskim internecie.źródło: allegro.pl, agito.pl, parkiet.com
icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem