Allegrito, czyli Allegro przejmuje Agito

Dodane: 19.12.2011

Lech Romański

Udostępnij:

Grupa Allegro poinformowała dzisiaj o podpisaniu umowy warunkowej nabycia 90% udziałów w sklepie internetowym Agito.pl. Akwizycja Allegro i Agito to może być hit roku 2012 w branży e-commerce.

Grupa Allegro poinformowała dzisiaj o podpisaniu umowy warunkowej nabycia 90% udziałów w sklepie internetowym Agito.pl. Akwizycja Allegro i Agito to może być hit roku 2012 w branży e-commerce.

Agito.pl to jeden z największych sklepów internetowych w Polsce. Powstał w 2002 roku jako sklep oferujący elektronikę użytkową. Obecnie w asortymencie Agito znajduje się o wiele więcej produktów. W Agito.pl można kupić sprzęt RTV i AGD, książki i multimedia, produkty do domu i ogrodu, odzież i dodatki oraz wiele innych.

Spółka operująca Agito.pl borykała się z różnymi problemami. Jednym z nich była rentowność oraz spadek przychodów. W 2009 roku Agito odnotowało ponad 100 milionów złotych przychodów, natomiast rok później już tylko 65,8 milionów złotych. Potrzebny był inwestor.

W grudniu 2010 roku głównym akcjonariuszem Agito S.A. została spółka giełdowa Centrozap, która objęła 55% udziałów. Jednak już w sierpniu 2011 roku, Centrozap sprzedał swoje akcje zagranicznemu funduszowi za kwotę 6-10 milionów dolarów, co dawało wycenę 11-18 milionów dolarów za całą firmę. Tak więc, ile za Agito.pl mogła zapłacić Grupa Allegro? Kwoty transakcji nie znamy i pewnie nigdy nie poznamy, jednak można szacować, że było to nie mniej niż kilkadziesiąt milionów złotych.

15 grudnia 2011 roku Grupa Allegro złożyła do UOKiK wniosek w sprawie akwizycji Agito.pl. Urząd musi wyrazić zgodę na transakcję, a z tym może być różnie. W lutym 2011 roku, UOKiK uniemożliwił kupno sklepu Merlin.pl przez Grupę EMF, do której należy Empik. Jeśli jednak w tym przypadku UOKiK nie pokrzyżuje planów obu stronom, będzie to z pewnością jedno z najbardziej spektakularnych przejęć przyszłego roku w polskim internecie.

źródło: allegro.pl, agito.pl, parkiet.com