Allegro planuje w październiku wejść na giełdę. Będzie to jeden z największych debiutów w Europie

Dodane:

Marta Wujek Marta Wujek

Allegro planuje w październiku wejść na giełdę. Będzie to jeden z największych debiutów w Europie

Udostępnij:

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień medialnych Allegro ma szykować się do giełdowego debiutu. Firma ma wejść najprawdopodobniej na warszawską giełdę już w październiku. Czy dojdzie do jednego z największych debiutów w Europie? 

Jak ustalił serwis bloomberg.com, osoby zaznajomione ze sprawą twierdzą, że właściciele Allegro (fundusze Cinven, Permira i Mid Europa) planują pierwszą ofertę publiczną polskiego serwisu aukcyjnego – napisał serwis. Jednocześnie dodano, że jeśli do tego dojdzie, to będzie to  jedna z największych europejskich sprzedaży akcji w tym roku. Potencjalne notowanie mogłoby spowodować wycenę firmy nawet na 10 miliardów euro.

Tak jak nie wiadomo czy do debiutu rzeczywiście dojdzie, tak samo nie wiadomo czy miałby się on odbyć na warszawskiej giełdzie. Jednak specjaliści uważają, że jeśli tak, to raczej byłaby to Warszawa, a kolejne notowanie odbyłoby się już na innej europejskiej giełdzie. Dodatkowo ustalono, że koordynatorami transakcji mieliby być Goldman Sachs i Morgan Stanley, a jej przygotowaniem miałby zająć się Lazard Ltd. Natomiast dziś (13 sierpnia) serwis wirtualnemedia.pl (również nieoficjalnie) podał, że akcje mają być oferowane przez BM PKO BP, Santander DM oraz prawdopodobnie BM Pekao.

Przedstawiciee Allegro, Goldman Sachs, Lazard, Morgan Stanley i firm private equity odmówili komentarza na ten temat.

– Wydaje się, że firma jest doskonałym wskaźnikiem wzrostu popytu konsumenckiego w Polsce, który wzrósł w okresie pandemii. Duża skala transakcji powinna zapewnić wystarczającą płynność, aby przyciągnąć zainteresowanie globalnych inwestorów – powiedział w rozmowie z serwisem Łukasz Wachelko, analityk w domu maklerskim Drewno & Co.

Skąd taka decyzja?

Jak zauważył serwis spidersweb.pl ze sprawozdania finansowego w KRS wynika, że Allegro w 2019 roku zarobiło netto 399 milionów złotych (73 proc. więcej niż w 2018 roku). I wszystko wskazuje na to, że kolejne wyniki firmy będą coraz lepsze, a to z powodu pandemii koronawirusa, która dała mocny wiatr w żagle całej branży e-commerce. Według spidersweb.pl to właśnie dlatego właściciele Allegro chcą debiutu na giełdzie – bo to idealny moment. 

Nie wiadomo czy podawane informacje są prawdziwe, czy też nie. Jednak szum medialny wokół zapowiadanego debiutu, który trwa od czerwca tego roku, wskazuje na to, że coś jest na rzeczy. Pozostaje nam czekać do października.