Allegro przejmie InPost?

Dodane: 30.10.2020

Marta Wujek

Udostępnij:

Media nieoficjalnie podały informację, że Fundusz Adven, który jest właścicielem spółki InPost planuje jego sprzedaż. Wśród zainteresowanych przejęciem ma znajdować się Allegro, które od dłuższego czasu ściśle współpracuje z firmą.
Podmiotem, który doradza w kwestii sprzedaży InPostowi ma być Citi Group. Spółka jest wyceniana na blisko 2 mld euro. Jak na ten moment ani Fundusz Adven ani InPost nie skomentował tych doniesień. 

– Najbardziej zdeterminowane powinno być Allegro, ale musi liczyć się z konkurencją ze strony funduszy, które może kusić perspektywa replikowania biznesu InPostu na innych rynkach. Z kolei z perspektywy walki o polski rynek zainteresowani mogą być międzynarodowi konkurenci Allegro – może nie tyle w celu kupna InPostu, ile sprawienia, by Allegro musiało za niego przepłacić – mówi w tym temacie jeden z rozmówców serwisu pb.pl.

Czy dojdzie do sprzedaży InPostu?

Miesiąc temu InPost poinformował, że od listopada zeszłego roku do końca tegorocznych wakacji postawił w całej Polsce 2 tys. nowych maszyn. Co oznacza, że obecnie firma posiada już 8 tys. maszyn. Jednocześnie firma powiedziała, że posiada już 4 miliony aktywnych użytkowników jej aplikacji. Rozwój firmy z pewnością przyspieszył kryzys wywołany pandemią, ponieważ w tym czasie znacząco rozwinęła się cała branża e-commerce. 

W takiej sytuacji nic dziwnego, że InPost może być obiektem zainteresowania wielu dużych graczy. Jednak czy do tego przejęcia rzeczywiście dojdzie? Są różne opinie. Inny informator Pulsu Biznesu poddał w wątpliwość plotki, które pojawiły się w sieci. 

– Plotki o sprzedaży InPostu są naturalne, bo Advent jako fundusz private equity ma ograniczony horyzont inwestycyjny, a obecna sytuacja rynkowa sprzyja spółce i sprawia, że można liczyć na wysoką wycenę. Plotki słychać już zresztą od roku, ale do tej pory nic konkretnego się nie wydarzyło, a zainteresowanie funduszy może być ulotne – powiedział.

Skąd informacja o tym, że to Allegro ma kupić InnPost?

Informacja o tym, że to akurat Allegro ma podjąć się wykupienia InPostu jest oparta na tym, że to właśnie z tą firmą spółka kuriersko-pocztowa ściśle współpracuje już od dłuższego czasu. Dodatkowo Puls Biznesu przypomniał, że że Allegro posiada formalnie prawo pierwokupu InPostu (w konkurencyjnym procesie sprzedaży przez właściciela InPost lub w przypadku oferty kupna ze strony globalnych konkurentów Allegro).

Jak będzie w rzeczywistości? Tak jak napisaliśmy, na ten moment przedstawiciele InPostu ani Funduszu Adven nie skomentowali tych informacji. Pozostaje nam czekać na oficjalny komunikat. 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem