Allegro sprzedane? Jeśli to prawda, to będzie to największy zakup polskiego serwisu

Dodane: 14.10.2016

Adam Łopusiewicz

Udostępnij:

Allegro już sprzedane za 3,25 mld dol. – donosi Money.pl, który zdobył nieoficjalną informację. Zdaniem autorki artykułu, skończyły się rozmowy na temat przejęcia tego polskiego serwisu. Cena zakupu została zaliczona do najwyższych w historii „polskiego internetu”.

Zdjęcie główne artykułu by facebook.com/allegrocareer

3,25 mld za Grupę Allegro?

Cinven (europejski fundusz inwestycyjny działający od 1977 roku), Permira (międzynarodowy fundusz) i Mid Europa Partners (wiodący inwestor finansowy w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej) mieli zostać nowymi właścicielami Grupy Allegro – jak donosi Money.pl. Za zakup mieli zapłacić 3,25 mld dolarów, a w cenę zakupy miała zostać wliczona także kwota zadłużenia spółki.

Przypominamy, że dotychczasowym właścicielem Grupy Allegro było Naspers. Ten koncern mediowy z siedzibą w RPA najpierw w 2008 roku kupił za 1,5 mld euro polską grupę (zrzeszającą serwisy aukcyjne na całym świecie), a później wystawił ją na sprzedaż. Zdaniem agencji Reuters, Naspers chciał sprzedać spółkę za nawet 2,2 mld dol. 

Bez komentarza 

Transakcji na razie nie potwierdzają strony rzekomej transakcji. Informacji o sprzedaży spółki nie komentuje również rzecznik prasowy Grupy Allegro Paweł Klimiuk. – Nie jesteśmy stroną takiej transakcji – podkreślał w rozmowie z serwisem.

„Plotki mówiły, że Allegro zainteresowane są fundusze private equity i firmy technologiczne z Chin. Wcześniej jako potencjalnego kupca wymieniano również amerykański eBay.” – pisze Money. Widocznie poprzednie przypuszczenia nie sprawdziły się i zakupem zainteresowały się także inne fundusze inwestycyjne.

Grupa Allegro działa na polskim rynku od 17 lat. Ma pięć siedzib: w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Toruniu i we Wrocławiu. Prawie połowa pracowników Allegro to deweloperzy. Z grupy serwisów korzysta blisko 14 milionów użytkowników. Każdy z nich średnio serwis odwiedza 20 razy w miesiącu. Co piąty użytkownik smartfona z systemem iOS pobrał aplikację Allegro.

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem