Allianz i Tencent inwestują w niemiecki startup N26. Razem budują bank od podstaw

Dodane:

Karolina Halik Karolina Halik

Udostępnij:

N26 w serii C zyskał 160 milionów dolarów. Wśród inwestorów znaleźli się między innymi Tencent i Allianz. Łączna kwota finansowania sięgnęła 215 milionów dolarów. Imponująca jest również liczba klientów. Startup ma ich już 850 tysięcy.

fot. materiały prasowe

Pozyskana pula pieniędzy posłuży za podwojenie wszystkiego, co dotychczas robił N26. Co za tym idzie – pojawią się kolejni pracownicy, funkcje i partnerstwa. 

N26 to niemiecki bank z siedzibą w Berlinie, który oferuje swoje usługi w całej strefie euro (z wyjątkiem Cypru i Malty). Bank zapewnia bezpłatne podstawowe konto bieżące i kartę debetową MasterCard dla swoich klientów. Dodatkowo klienci mogą skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym, produktów inwestycyjnych i rachunków bieżących premium. Proces otwierania konta można zakończyć poprzez czat wideo z partnerem weryfikacji tożsamości N26 i, według danych ze strony, trwa to 8 minut.

Wsparcie ze strony liderów

Firma deklaruje kolejne odważne kroki, jakimi będą próba dotarcia do ponad 5 milionów klientów do roku 2020 oraz obrót o wysokości 16 miliardów dolarów (13 miliardów euro) z samych transakcji. Nic w tym dziwnego, jej brytyjski konkurent, Revolut, obecnie obraca kwotami rzędu 1,5 miliarda dolarów miesięcznie. Wszystko wskazuje na to, że na razie jest wystarczająco dużo miejsca dla obu startupów, a N26 planuje wprowadzić swój produkt w Wielkiej Brytanii i USA jeszcze w tym roku.

– Myślę, że Tencent i Allianz to świetne połączenie – powiedział w rozmowie z TechCrunch współzałożyciel N26 i dyrektor generalny Valentin Stalf. – W ciągu ostatnich 10 lat Tencent stał się jedną z pięciu najcenniejszych firm na świecie, jest pionierem w zakresie płatności mobilnych. Z drugiej strony, patrząc na Allianz, jest to jedna z najbardziej tradycyjnych firm finansowych na świecie, która wierzy w zmianę branży finansowej.

Robot zarządzający pieniędzmi

NIektóre z funkcji, takie jak oszczędności, inwestycje, kredyty w rachunku bieżącym i ubezpieczenia, są dostępne jedynie na obszarach Niemiec lub Austrii. Firma planuje jednak wdrożyć je również na innych rynkach. Pierwsze w kolejności jednak będą konta wielowalutowe oraz współdzielone, które zostaną wdrożone po uruchomieniu usługi w Wielkiej Brytanii.

To jeszcze nie wszystkie plany N26. Firma ze śmiałością patrzy w przyszłość i mówi o wykorzystaniu sztucznej inteligencji do stworzenia nowego doświadczenia bankowego. Kto wie, może niebawem to roboty będą zarządzać inwestycjami na kontach N26.