Alphabet realizuje pierwsze komercyjne przesyłki kurierskie przy pomocy dronów

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Alphabet realizuje pierwsze komercyjne przesyłki kurierskie przy pomocy dronów

Udostępnij:

Alphabet (właściciel Google) zaczyna dostarczać przesyłki klientom w Stanach Zjednoczonych za pomocą dronów Wing. Firma jest pierwszą, która dostała zezwolenie na taki sposób doręczania przesyłek kurierskich.
Wing współpracuje z FedEx Express i Walgreens nad programem pilotażowym, a ich pierwszymi klientami są Michael i Kelly Collver, którzy dostaną zestaw na przeziębienie, w skład którego wejdzie Tylenol, krople na kaszel, chusteczki do twarzy, Emergen-C i woda  butelkowana.

Wings testuje przesyłki dronem

Collvers odbierze paczkę w Christianburgu w stanie Wirginia, gdzie Wing i Walgreens będą obsługiwać inauguracyjny lot pilotażowy dostarczania zamówienia. Walgreens stanie się tym samym pierwszym sprzedawcą detalicznym w USA, który realizuje dostawę pod drzwi klienta za pośrednictwem drona, a FedEx będzie pierwszym dostawcą logistycznym, który dostarczy pojedynczą przesyłkę za pomocą drona.

Wing współpracuje również z Sugar Magnolia z Wirginii, lokalnym sprzedawcą w tym stanie. Klienci Sugar Magnolia mogą otrzymywać niewielkie produkty, takie jak czekoladki czy wyroby papierowe, dostarczane bezpośrednio do domów za pośrednictwem drona w ramach programu pilotażowego.

Wing dostał zgodę na przeprowadzenie pilotażu, ponieważ otrzymał certyfikat przewoźnika lotniczego sygnowany przez FAA (Federalna Administracja Lotnictwa), który wydaje zezwolenia na poruszanie się w przestrzeni powietrznej między innymi obiektom latającym bez pilota na pokładzie.

 

 

UPS również ze zgodą na dostarczanie przesyłek dronem

Na początku tego miesiąca również UPS uzyskało zgodę FAA na dostarczanie zamówień za pomocą drona.Tego typu usługi staną się prawdopodobnie coraz bardziej popularne, ale  nieprędko powszechne, ponieważ zarówno operatorzy, jak i urzędy regulujące prawo, chcą wyciągnąć wnioski z pierwszych lotów, by móc dopasować przepisy do realiów.

Już w 2017 r. Google planowało dostarczać przesyłki pod dom klienta przy pomocy drona, i wygląda na to, że po dwóch latach testów w końcu mu się to uda.

W tym samym roku zaś w Nowej Zelandii przy pomocy drona restauracja dostarczyła klientom pizzę.

 

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem