Alphamoon pozyskał 10 mln zł na rozwój technologii do automatyzacji przetwarzania dokumentów opartej o AI

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Alphamoon pozyskał 10 mln zł na rozwój technologii do automatyzacji przetwarzania dokumentów opartej o AI

Udostępnij:

Polski startup Alphamoon pozyskał 10 mln zł na rozwój narzędzi opartych o AI do automatyzacji przetwarzania dokumentów w firmach. W tym 4 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter, oraz 6 mln zł w grantach od DIP i NCBR. Wśród klientów firmy znajdują się m.in. Santander Bank i Pekao S.A. Pozyskane środki pozwolą na dalszy rozwój technologii oraz rozwinięcie sprzedaży za granicą.

Alphamoon to polski startup, który automatyzuje przetwarzanie dokumentów w przedsiębiorstwach, wykorzystując sztuczną inteligencję i algorytmy przetwarzania języka naturalnego. System umożliwia między innymi łatwe wydobywanie tekstu i kluczowych informacji z dokumentów takich jak rachunki, faktury i umowy. Platforma rozwijana przez Alphamoon umożliwia też odczytywanie danych z korespondencji, co ma zastosowanie np. w rozpoznawaniu i klasyfikowaniu reklamacji, a to w konsekwencji wspiera pracę zespołów obsługi klienta.

Dzięki platformie Alphamoon każdy dokument staje się zbiorem danych. Można je automatycznie zapisywać w jednolity sposób w systemach CRM i ERP, i automatycznie przetwarzać je zgodnie z potrzebami danej organizacji. Klientami polskiej spółki są średnie i duże przedsiębiorstwa, przede wszystkim z branży finansowej. Z rozwiązania Alphamoon korzystają już teraz m.in. Santander Bank, PEKAO S.A., PGNiG oraz Kruk S.A.

Teraz Alphamoon pozyskał 4 mln zł w rundzie seed, której przewodził fundusz Sunfish Partners, przy udziale Satus Starter. W połowie ubiegłego roku spółka otrzymała też granty od Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na łączną kwotę 5,6 mln zł. Razem z rundą pre-seed, Alphamoon pozyskał w sumie blisko 11 mln zł.

Pozyskane środki pozwolą na zwiększenie skali sprzedaży oraz dalszy rozwój platformy i technologii. Alphamoon planuje oferować narzędzia do automatyzacji wszystkich procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów i tekstu, począwszy od OCR, klasyfikacji i ekstrakcji danych, przez budowanie baz wiedzy i automatyczne generowanie dokumentów.

Spółka planuje też wykorzystać środki od inwestorów, by powiększyć swój zespół. Dziś Alphamoon zatrudnia ponad 30 osób, w tym zespół specjalistów od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. W najbliższym czasie Alphamoon planuje dalszą rekrutację, przede wszystkim programistów, inżynierów specjalizujących się w testach automatycznych oraz specjalistów od marketingu.

– Alphamoon ma potencjał, by uczynić przetwarzanie dokumentów dużo bardziej efektywnym. Co więcej, może sprawić, że przestanie być uciążliwym obowiązkiem, a stanie się procesem generującym dodatkową wartość. Rozpoznając schematy występujące w danych, przedsiębiorstwa mogą rozwijać dodatkowe produkty lub oferować lepsze usługi swoim użytkownikom końcowym. To miliardowy rynek i cieszymy się, że możemy wspierać Alphamoon w jego odkrywaniu – mówi Dr Marcus Erken, partner w fundusz Sunfish Partners.

Założycielami Alphamoon są Adam Gonczarek, Paweł Świątek i Norbert Raus. Wcześniej rozwijali spółkę konsultingowo-usługową, specjalizującą się w rozwiązaniach AI/ML, a produkt Alphamoon powstał jako wewnętrzne narzędzie, odpowiadając na potrzebę automatyzacji procesów związanych z przetwarzaniem dokumentów w realizowanych przez spółkę projektach.

– Wszystkie przedsiębiorstwa, które osiągają pewną skalę, borykają się z dużą liczbą dokumentów, które muszą przetwarzać. Automatyzacja pozwala oszczędzić czas i likwiduje wąskie gardła, które blokują pracę całych zespołów. W Alphamoon stawiamy na technologię, którą nie tylko rozpoznaje tekst, klasyfikuje dokumenty i wyciąga z nich kluczowe informacje, ale także dostarcza narzędzi, który pozwalają efektywnie włączyć w ten proces użytkownika biznesowego, dając maksymalną synergię pomiędzy człowiekiem i sztuczną inteligencją – mówi dr Adam Gonczarek, CTO Alphamoon.

–W Satus Starter doświadczenie i kompetencje zespołu stanowią podstawowe kryterium decyzyjne. Tak też było w przypadku Alphamoon, gdzie założyciele łączą w sobie doskonałe umiejętności techniczne z doświadczeniem biznesowym. Dodatkowo w ciągu ostatnich kilku lat pokazali charakter i zaangażowanie w rozwijanie swojego projektu. Taki zestaw cech to rzadka kombinacja, która znacząco uprawdopodabnia sukces przedsięwzięcia. Dodatkowo założycielom udało się zbudować wokół siebie bardzo dobry i zaangażowany zespół, co pokazuje, że spółka jest gotowa na szybki wzrost – mówi Stanisław Rogoziński, partner zarządzający w Satus Starter.