Alternatywy dla Ubera podbijają Europę. 1,3 mld euro może trafić do CoopTechów

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Alternatywy dla Ubera podbijają Europę. 1,3 mld euro może trafić do CoopTechów

Udostępnij:

Wraz z perspektywami rozwoju, gospodarka cyfrowa przynosi także nowe zagrożenia. Problemy wywoływane przez korporacyjnych cyfrowych gigantów skłaniają państwa do działania m.in. przez regulacje i wprowadzanie podatków cyfrowych. Eksperci Instratu opublikowali właśnie raport „CoopTech: Platformowy kooperatyzm jako silnik solidarnego rozwoju” wskazując na inną ścieżkę rozwojową.

Środowisko innowatorów i przedsiębiorców coraz częściej sięga po rozwiązania technologiczne osadzone w modelu spółdzielczym. Platformowe kooperatywy (CoopTech) są innowacją zarówno w zakresie technologii, jak i w wymiarze społecznym i organizacyjnym. Dzięki temu oferują stabilne warunki pracy, godne wynagrodzenie, szanują lokalne społeczności i dbają o podmiotowość swoich użytkowników. Niektóre z nich angażują freelancerów, inne małych producentów, mieszkańców miast czy użytkowników-właścicieli danych. Potencjał inwestycyjny CoopTech w Europie jest znaczący, jak wynika z szacunków Instratu. To blisko 1,3 mld euro środków finansowych, które mogą rocznie trafić na tego rodzaju podmioty. W Polsce ten potencjał wynosi blisko 50 mln zł.

Do aktywnego działania zachęca Jan Zygmuntowski, współautor raportu. – Istniejące już CoopTechy jak np. Stocksy czy Fairmondo to często globalne, wielomilionowe podmioty, a przy tym własność lokalnych społeczności, pracowników i użytkowników. Musimy postawić w Polsce na platformowe kooperatywy jeśli chcemy zabezpieczyć realną suwerenność technologiczną. Przeznaczenie na ten cel finansowania, np. z Pracowniczych Planów Kapitałowych czy Polskiego Funduszu Rozwoju, oraz nowelizacja prawa spółdzielczego to dobre pierwsze kroki.

Zdaniem Karoliny Szczepaniak z Centrum Cyfrowego, świadomość konsumentów może się szybko zmieniać, podobnie jak stało się z wzrostem popularności wegetarianizmu. – Kooperatywy powstawały zazwyczaj w czasach kryzysu i to pokazuje, że mamy do czynienia z kryzysem cyfrowych platform.

Premiera raportu odbyła się 21.11 w Centralnym Domu Technologii. Publikacja dostępna jest bezpłatnie pod adresem www.instrat.pl/cooptech.