Amazon otwiera fundusz i zainwestuje miliard dolarów w logistykę i obsługę klienta

Dodane:

Damian Jemioło, redaktor MamStartup.pl Damian Jemioło

Amazon otwiera fundusz i zainwestuje miliard dolarów w logistykę i obsługę klienta

Udostępnij:

Amerykański gigant e-commerce tworzy fundusz Amazon Industrial Innovation, który będzie finansować startupy rozwijające projekty dot. logistyki i obsługi klienta. Amazon jest gotów zainwestować aż miliard dolarów.

Amazon zakłada swój fundusz VC

Amazon Industrial Innovation – bo taką nazwę nosić będzie fundusz amerykańskiego giganta e-commerce – zainwestuje miliard dolarów w startupy, które pomogą korporacji rozwinąć się w sektorze logistyki czy obsługi klienta, ale też bezpieczeństwa.

Pierwsza runda inwestycyjna skoncentruje się właśnie na technologii ubieralnej, która zwiększy bezpieczeństwo w budynkach realizujących zamówienia. Fundusz Amazona w pierwszej rundzie zainwestuje też w projekty rozwijające robotykę, aby ta mogła dopełniać pracę wykonywaną przez ludzi.

Amerykański gigant chce również polepszać doświadczenie zakupowe swoich klientów. W tym celu rozwijać będzie łańcuchy dostaw i technologie polepszające doświadczenie pracowników, aby sprostać coraz szybszym zakupom online.

Amazon nie po raz pierwszy inwestuje w technologie

Gigant e-commerce nie po raz pierwszy inwestuje w startupy czy rozwija fundusz VC – przykładowo w zeszłym roku Amazon otworzył Europejskie Laboratorium Innowacji. Co więcej – Amazon’s Climate Pledge Fund od początku swojego powstania finansował 11 startupów, które tworzyły technologię np. szybkiego ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycje te są jednym z punktów wieloetapowego planu Amazona do uzyskania statusu neutralnego węglowo do 2040 r.

Jednak fundusz Amazon Industrial Innovation koncentrować będzie się na nieco innych spółkach. Amazon ma zamiar inwestować zarówno w startupy na wczesnym etapie, jak i te, które ugruntowały już swoją pozycję na rynku.

Co więcej – gigant zapowiada, że ma zamiar finansować startupy tam, gdzie istnieją najciekawsze rozwiązania i najbardziej innowacyjne technologie. Spółka podkreśla, że jest to projekt globalny i nie będzie ograniczać się tylko do Stanów Zjednoczonych. Na inwestycje od Amazona mogą zatem liczyć nawet startupy w Polsce.