Firma Amazon zaprezentowała dziś w Warszawie, po raz pierwszy w Polsce, wszystkie swoje urządzenia, w tym także w pełni obsługiwane za pomocą komend głosowych Amazon Echo. Nad jego głosem – Alexą – pracują specjaliści z Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku. Firma szuka kolejnych pracowników do rozwoju światowej klasy technologii „Text-to-Speech” wykorzystywanej w urządzeniach Amazon. Ich portfolio zaprezentowano dziś dziennikarzom.
fot. materiały prasowe
Kindle, Fire TV i Echo
Amazon Echo to urządzenie, które w odróżnieniu od smartfonów lub tabletów, nie wymaga tradycyjnej, dotykowej obsługi. Echo wystarczy zapytać o trasę dojazdu, prognozę pogody lub wynik meczu. Dzięki wykorzystaniu chmury urządzenie bardzo szybko znajduje odpowiedzi na pytania i udziela ich kobiecym głosem o imieniu Alexa. Ponieważ Echo korzysta z rozwiązań chmurowych Amazon Web Services, w trakcie pracy uczy się zwyczajów użytkownika i staje się coraz bardziej wydajne w wyszukiwaniu odpowiedzi, a także zapamiętuje preferencje użytkownika. Dzięki Echo można też słuchać muzyki czy poznać najnowsze wiadomości a nawet rozjaśnić lub przyciemnić światło w domu. Wszystko to odbywa się bez fizycznego kontaktu z urządzeniem, co pozwala korzystać z niego np. w trakcie wykonywania czynności domowych czy gotowania.
Firma zaprezentowała także urządzenia, z których jest najbardziej znana – czytniki ebooków Kindle. W Warszawie pokazano m.in. najnowszy model nazwany Voyage. Urządzenie posiada 6” ekran o rozdzielczości 300 ppi, co pozwala na jeszcze wierniejsze odwzorowanie wrażenia obcowania z tekstem w jakości wydrukowanej książki. Ciekawą cechą urządzenia jest stały i pozbawiony opłat dostęp do sieci 3G, który pozwoli na pobieranie ebooków wszędzie tam, gdzie dostępny jest zasięg sieci komórkowych. Urządzenie może wytrzymać bez ładowania aż do 6 tygodni.
Kindle to także rodzina tabletów Fire. Urządzenia te wyróżniają znakomite parametry techniczne oraz dostęp do bogatej biblioteki (ponad 33 miliony pozycji) filmów, programów telewizyjnych, utworów muzycznych, książek, a także aplikacji i gier. Wersja tabletu dla dzieci posiada dwuletnią gwarancję od awarii, nielimitowany dostęp do treści przyjaznych dzieciom a także najlepsze opcje kontroli rodzicielskiej, pozwalające ustalać ograniczenia wiekowe, czas używania tabletu a nawet wyznaczać dziecku cele edukacyjne.
Ostatnią prezentowaną kategorią urządzeń były rozwiązania do strumieniowania mediów Fire TV. Pierwsze z nich to niewielka, czarna skrzynka podłączana bezpośrednio do telewizora, zapewniająca dostęp do ponad 200 000 seriali i filmów dostępnych w usługach Netflix oraz Amazon Instant Video i HBO GO, a także do wielu utworów muzycznych i gier wideo. Możliwości korzystania z tych ostatnich znacznie rozbudowuje opracowany specjalnie dla Fire TV Amazon Game Controller, który komunikuje się z urządzaniem bezprzewodowo za pośrednictwem Bluetooth. Fire TV strumieniuje media w rozdzielczości 1080p, a dzięki uczeniu się zwyczajów użytkownika potrafi przewidzieć, jakich treści będzie poszukiwał i skraca czas ich ładowania. Fire TV Stick to mniejsza wersja tego rozwiązania wpinana bezpośrednio do portu HDMI telewizora.
Kolejni specjaliści IT poszukiwani
Firma Amazon poinformowała również, że obecnie poszukuje m.in. inżynierów oprogramowania i lingwistów, którzy będą zaangażowani w projekty związane z rozwojem Amazon Echo oraz innych rozwiązań firmy m.in. wykorzystujących technologię syntezy mowy.
Opracowywane w Gdańsku technologie pozwalają komunikować się z urządzeniami Amazon (m.in. Echo oraz Kindle Fire) w nowy, bardziej intuicyjny sposób w 23 językach świata. Rozwiązania, nad którymi pracuje gdański zespół specjalistów nie tylko poprawiają komfort użytkowania urządzeń Amazon, ale również stanowią ogromne ułatwienie dla osób niedowidzących – system jest np. w stanie odczytywać na głos nazwy ikon, po których użytkownik wodzi palcem na ekranie tabletu.
Innowacje z myślą o konsumentach
Urządzenia konsumenckie to nie jedyny obszar, w których Amazon stosuje innowacje z myślą o swoich klientach. Firma dba również o rozwój swoich centrów logistycznych, tak by sprostać wyzwaniom stawianym jej przez konsumentów oraz zapewnić swoim pracownikom pracę w nowoczesnych i bezpiecznych warunkach. By maksymalnie skrócić czas oczekiwania na zamówione towary firma wprowadziła w swoich centrach logistycznych szereg innowacyjnych rozwiązań. Wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne dostępne w sieciach logistycznych w Amazon, zostały zastosowane w trzech polskich centrach logistycznych firmy.