Amazon zamawia 100 tys. elektrycznych samochód dostawczych

Dodane:

Jędrzej Dzierżyński Jędrzej Dzierżyński

Amazon zamawia 100 tys. elektrycznych samochód dostawczych

Udostępnij:

Amazon złożył zamówienie na 100 tys. elektrycznych samochodów dostawczych. Kontrakt zostanie zrealizowany do 2024 r. Pierwsze pojazdy pojawią się już w 2021 r.

Zamówienie zrealizuje firma Rivian, w której udziały ma Amazon. W 2018 r. startup zaprezentował prototyp SUV-a (SUV R1S.) oraz pickupa (Pickup R1T). Pojazdy na jednym ładowaniu przejadą ponad 600 km i rozpędzą się do setki w niecałe 3 sekundy. Auta mają kosztować minimum 70 tys. dolarów.

Inwestycja Amazona i innych gigantów

Rivian do tej pory zebrał w dwóch rundach finansowania 1,2 mld dolarów. Pierwszą rundę zamknął z udziałem Amazona, który wpompował w startup 700 mln dolarów. 

Dwa miesiące później Ford zainwestował w Rivian 500 mln dolarów. Dzięki inwestycji gigant motoryzacyjny ruszy ze sprzedażą nowego modelu auta elektrycznego. 

Rozwój elektromobilności w Polsce

Powolne odchodzenie od pojazdów napędzanych przez kopalne paliwa staje się faktem. W związku z tym władze miast budują infrastrukturę, sprzyjającą takim pojazdom. Potrzebę stawiania punktów ładowania dostrzeżono również w Polsce. GDDKiA planuje budowę stacji ładowania w MOP-ach przy autostradach i ekspresówkach. Niektóre będą działać już w przyszłym roku. 

W segmencie dostaw również Poczta Polska nie pozostaje w tyle. Jesienią do floty pojazdów dołączą elektryczne samochody dostawcze, które będą poruszać się po ulicach. Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy oraz Wrocławia.