Amerykańscy lekarze dostaną okulary korekcyjne drukowane w 3D. To darowizna dla walczących z COVID-19

Dodane:

Kasia Krogulec Kasia Krogulec

Amerykańscy lekarze dostaną okulary korekcyjne drukowane w 3D. To darowizna dla walczących z COVID-19

Udostępnij:

W związku z epidemią wiele firm wprowadziło do swojej produkcji środki ochrony osobistej oraz inne niezbędne elementy wspierające pracowników służby zdrowia. Fitz dopasował swoje okulary korekcyjne, drukowane w 3D do potrzeb osób bezpośrednio walczących z wirusem w amerykańskich szpitalach.

Pracownicy służby zdrowia robią, co w ich mocy, aby zapewnić sobie ochronę ust, nosa i oczu przed kaszlem, kichaniem i kroplami roznoszonymi przez pacjentów zarażonych koronawirusem. Zazwyczaj używają przezroczystej, plastikowej folii oraz masek N95 (i alternatywnych, jeśli nie są one dostępne), które zasłaniają twarz. Problem pojawia się, gdy medyk ma wadę wzroku, ponieważ potrzebuje dodatkowego zabezpieczenia oczu, którego nie gwarantują zwykłe okulary.

Okulary na zamówienie

Osoby z wadą wzroku, zgłaszały firmie, że zwykłe okulary nie przylegają do twarzy, więc czasem musieli ratować się wyciętymi kartonikami, umieszczanymi w miejscach luk pomiędzy twarzą a oprawkami.

Fitz Protect to specjalna, ochronna wersja okularów korekcyjnych Fitz. Przy pomocy aplikacji na iOS i kamery Face ID firmy Apple można wirtualnie dopasować do twarzy okulary, które potem będą wydrukowane dla konkretnego użytkownika.

– Ponad 60% lekarzy to osoby noszące okulary, a obecne wytyczne nakazują im zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych – wyjaśnił Gabriel Schlumberger, CEO Fitz. Dodał, że Fitz Protect jest również przeznaczony do noszenia w połączeniu z osłoną twarzy, aby zapewnić jeszcze jedną warstwę ochronną.

Dla lekarzy – za darmo

Najnowszy model Fitz kosztuje 95 dolarów, włączając w to oprawki, soczewki i wysyłkę, lub  185 dolarów rocznie w ramach nieograniczonego planu członkostwa. W przypadku lekarzy, pielęgniarek i personelu szpitalnego firma rezygnuje ze wszelkich opłat, ale poszukuje darowizn, które pomogłyby zrekompensować własne koszty produkcji, które obecnie wynoszą około 100 dolarów za zestaw. Być może ulepszenie procesu produkcji pomoże obniżyć koszta produkcji, zwiększając tym samym dostępność okularów.

W tym momencie już prawie 3.000 pracowników służby zdrowia zapisało się, aby otrzymać swoją pierwszą parę w pierwszym tygodniu dostępności. Fitz Protect jest przeznaczony dla pracujących w pierwszej linii lekarzy i pielęgniarek z Nowego Jorku, LA i Teksasu.

 

Fot.mat.pras. Fitz