Amerykański gigant przejmuje HomeAway za 4 mld dol. Będzie konkurować z Airbnb

Dodane:

Adam Sawicki, Redaktor prowadzącyRedaktor prowadzący MamStartup Adam Sawicki

Udostępnij:

Amerykańska spółka Expedia przejmuje HomeAway za blisko 4 miliardy dolarów. Przy tej okazji zapowiada, że będzie konkurować z Airbnb. Wcześniej jednak zmieni dotychczasowy model biznesowy HomeAway.

4 miliardy dolarów w gotówce i akacjach

Expedia, amerykański gigant umożliwiający internautom rezerwację biletów lotniczych i miejsc w pokojach hotelowych, będzie konkurować z Airbnb, kalifornijskim startupem pośredniczącym w wynajmie domów i apartamentów. Spółka z Redmond przejmuje bowiem HomeAway, firmę notowaną na giełdzie papierów wartościowych w Stanach Zjednoczonych, która podobnie jak wcześniej wspomniany Airbnb łączy gospodarzy z gośćmi.

Transakcja ta będzie kosztować Expedię blisko cztery miliardy dolarów w gotówce i akcjach, i najprawdopodobniej zostanie sfinalizowana w pierwszym kwartale 2016 roku. Zarząd spółki oczekuje, że HomeAway wciąż będzie działać samodzielnie i, że na przestrzeni czterech lat potroi generowany przychód. W 2014 roku wynosił on blisko 120 milionów dolarów, a w 2018 roku nowy właściciel spółki spodziewa się 350 milionów dolarów.

Airbnb podwoi liczbę rezerwacji w tym roku

Nowy nabytek umożliwi Expedii podjęcie działań biznesowych w segmencie wynajmu wakacyjnych domów i nieruchomości, który patrząc na Airbnb rozwija się dynamicznie. Kalifornijski „unicorn” jest już wyceniany na około 25 miliardów dolarów. Ponadto pomysłodawcy projekt zamierzają w tym roku podwoić liczbę zarezerwowanych noclegów za pośrednictwem platformy i przewidują, że będzie ich mniej-więcej 80 milionów.

Nic więc dziwnego, że zarząd spółki z Redmond chce mieć udziały w dobrze rokującym segmencie wynajmu wakacyjnych domów i apartamentów. Pomostem łączącym Expedię z tym rynkiem ma być właśnie przejęty serwis HomeAway. Z tym, że póki co nie można powiedzieć, że ta spółka bezpośrednio konkuruje z Airbnb. Oba podmioty bowiem różni nieco model biznesowy.

HomeAway czeka zmiana modelu biznesowego

Pierwszy z nich działa na zasadzie listingu i umożliwia użytkownikom przeglądanie ofert i skontaktowanie się z właścicielami nieruchomości. Z kolei startup z San Francisco pozwala na rezerwację pokoi w danym lokalu z poziomu strony internetowej. Niemniej Dara Khosrowshahi, dyrektor generalny Expedii, zapowiedział, że po przejęciu HomeAway pomoże spółce w zmianie modelu biznesowego.