Amplus obejmuje udziały w Terrabio, które opracowuje system diagnostyczny dla rolnictwa

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Amplus obejmuje udziały w Terrabio, które opracowuje system diagnostyczny dla rolnictwa

Udostępnij:

Amplus polski producent i dystrybutor świeżych owoców i warzyw, podpisał umowę nabycia udziałów w spółce Terrabio, która zajmuje się opracowaniem pierwszego na rynku rolno-spożywczymw pełni mobilnego analizatora genetycznego. Terrabio jest spółką portfelową funduszu Carlson ASI Evig Alfa.

– Pozyskanie pierwszego branżowego inwestora to znaczący krok w kierunku komercjalizacji naszego analizatora. W 2021 roku udało się nam się potwierdzić jego 99 proc. skuteczność w wykrywaniu patogenów, w warunkach polowych. Dzięki podpisanej umowie z Amplusem możemy liczyć na merytoryczne i techniczne wsparcie w zakresie komercjalizacji. W 2023 roku planujemy uruchomić pierwszą sprzedaż w Polsce oraz na wybranych europejskich rynkach. W dalszych planach rozwoju myślimy również o ekspansji na rynek amerykański. – powiedział Marcin Babilas, CEO Terrabio.

Terrabio, to wrocławski startup zajmujący się opracowaniem nowoczesnego, mobilnego analizatora genetycznego, który dzięki wykorzystaniu autorskiego systemu diagnostycznego umożliwia przeprowadzanie badań z obszaru rolnictwa i bezpieczeństwa żywności poprzez szybką identyfikację patogenów czy mutacji genetycznych. Dzięki urządzeniu użytkownik otrzyma półilościowy wynik obecności patogenów w próbce w ciągu zaledwie 60-90 minut. Obecnie rolnicy zmuszeni są czekać nawet 14 dni na wynik testu zrealizowanego przy użyciu wysoce precyzyjnych metod genetycznych.
Terralyzer pozwala na detekcję do 16 patogenów z jednej pobranej próby. Warto zaznaczyć, że rozwiązanie skutecznie ogranicza koszt badań. Zespół Terrabio przewiduje, że jednostkowy wydatek na zbadanie 4 patogenów nie przekroczy kwoty 100 zł.

Innowacyjność testów, których dokonuje urządzenie opiera się na opatentowanym systemie grzewczo-pomiarowo-detekcyjnym we współpracy z tzw. „złotym standardem” w diagnostyce patogenów, czyli metodzie real-time PCR. Jedną z istotnych zalet takiego rozwiązania jest brak wymogu utrzymywania stałej, niskiej temperatury przechowywania zestawów testowych co sprawia, że test można wykonać w niemal każdych warunkach.

W 2021 roku spółka z sukcesem przeprowadziła testy polowe na polach Top Farms Polska w ramach Strefy Technologii Top Farms oraz na uprawach w Hiszpanii, oraz Portugalii. Rozwiązanie spółki charakteryzuje ponad 99 proc. skuteczność wykrywaniu wszystkich patogenów mających DNA.

Terrabio to także odpowiedź na rosnące ograniczenia w stosowaniu pestycydów i dbanie o jakość produkowanej żywności na obszarze Unii Europejskiej. Terralyzer oraz dedykowane panele testów umożliwią ograniczenie ilości zabiegów pielęgnacyjnych przy produkcji żywności, tym samym przyczynią się do zwiększenia jakości żywności.

– Troska w zakresie bezpieczeństwa żywności pełni strategiczną rolę w przemyśle rolno-spożywczym. Jako dostawca warzyw i owoców do największych sieci handlowych w Polsce, musimy mieć 100 proc. pewność, że pozyskiwane od naszych producentów rolnych towary, spełniają wszelkie wymagania jakościowe oraz normy bezpieczeństwa. Terrabio przyspiesza proces badań patogenów, co w naszej perspektywie realnie wpływa na rozwój naszego biznesu. Dzięki naszej wiedzy branżowej jesteśmy w stanie, wspólnie z Agro Smart Lab, w realny sposób wesprzeć podmiot zarówno w dopracowaniu rozwiązania, ale też jego sprzedaży. – powiedział Bartłomiej Skrzydlewski, prezes zarządu Amplus.

Terrabio jest spółką portfelową funduszu Carlson ASI EVIG Alfa, który w 2019 roku zainwestował 800.000,00 zł w jej rozwój oraz doprowadzenie rozwiązania do pełnej gotowości technologicznej.

– Wejście Amplusa do grona inwestorów potwierdza, że rozwiązanie opracowywane przez naszą spółkę portfelową jest skuteczne i spełnia wymagania bardzo wymagającego rynku rolno-spożywczego w zakresie diagnostyki chorób roślin, bezpieczeństwa wody i żywności. Według ostatnich prognoz Data Bridge Market Research, w 2022 roku szacunkowa wartość globalnego rynku usług diagnostycznych żywności wyniosła 14,9 mld USD i może osiągnąć 21,6 mld USD do 2032 r. Dane te namacalnie pokazują, jak atrakcyjny jest to rynek zarówno z perspektywy inwestora, jak i naszej spółki portfelowej. Umowa z Amplusem nzbliża Terrabio do rozpoczęcia sprzedaży produktu oraz wyrwania kawałka z tego atrakcyjnego tortu. – mówi Dawid Wesołowski, partner zarządzający Carlson ASI EVIG Alfa.

Terrabio ma w swoich planach rozwoju stałe poszerzanie oferty paneli testów dedykowane do odbiorców nie tylko z sektora agro, ale także szeroko rozumianego przetwórstwa spożywczego. Dzięki temu będzie możliwa dywersyfikacja przychodów Spółki i generowanie jeszcze większego potencjału komercjalizacyjnego.

Wśród udziałowców Terrabio znajdują się także fundusz Leonarto, który ma w swoim portfolio 18 spółek z obszaru MedTech, nanotechnologii, biotechnologii czy też AIoraz spółka weterynaryjna Vet Planet.