Anduril Industries tworzy drona-kamikadze. Poprzednią firmę jego twórcy kupił Facebook

Dodane: 28.10.2019

Kasia Krogulec

Udostępnij:

Anduril Industries ze Stanów Zjednoczonych konstruuje drony Interceptor, które za zadanie będą miały eliminację nieprzyjacielskich latających bezzałogowców. Firma rozpoczęłą już w tym roku dostawę kilkudziesięciu sztuk produktu do USA i Wielkiej Brytanii. Palmer Luckey, który stworzył przedsiębiorstwo, sprzedał swoją poprzednią firmę – Oculus VR, Facebookowi.
Interceptor, amerykański wynalazek, rozpędza się do 160 km/h (przy wadze od 4,5 do 7,25 kg) i taranuje wrogie drony z ogromną prędkością. W wyszukiwaniu intruzów pomaga Interceptorowi sztuczna inteligencja.

Twórcy maszyny chcą, aby pomogła ona w ochronie jednostek wojskowych oraz głównej infrastruktury przed wrogimi dronami-maszynami zwiadowczymi lub improwizowanymi bombowcami.

Inne projekty Anduril Industries

Anduril Industries tworzy nie tylko drony. W maju firma zdobyła kontrakt brytyjskiej marynarki, dla której opracuje oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Takie oprogramowanie przyda się np. przy budowie autonomicznych niszczycieli min.

Jeszcze wcześniej, w marcu 2018 r., firma opracowała na zlecenie rządu technologię Lattice. System służy do wykrywania nielegalnych imigrantów, którzy próbują przedostać się przez granicę z Meksykiem. Lattice pozwala także w ciemności odróżnić ludzi od martwych przedmiotów.

Kolejna współpraca Luckeya zaowocowała kontraktem z Pentagonem. Nowy projekt to system Maven AI, który za pomocą dronów wyposażonych w sztuczną inteligencję skanuje okolicę w poszukiwaniu ludzi. Wojskowi wykorzystują narzędzie do patrolowania granic Stanów Zjednoczonych.

Polacy zajmują się systemami antydronowymi

Polska firma Advanced Protection sprzedała swój system antydronowy Ctrl+Sky saudyjskiemu gigantowi, firmie telekomunikacyjnej Saudi Telecom.

Arabia Saudyjska zainteresowała się dronami, które mogą wykrywać latające obiekty bezzałogowe, po tym, jak we wrześniu tego roku drony zniszczyły zakłady produkcyjne ropy naftowej, zrzucając na nie bomby.

Za sprawą polskiego systemu przeprowadzanie takich ataków będzie utrudnione.

Twórcy Ctrl+Sky widzą rosnące zainteresowanie ochroną przed dronami w Arabii Saudyjskiej. Tamtejszy rząd oraz biznesmeni zaczęli inwestować w rozwiązania antydronowe. Małe bezzałogowce mogą zostać wykorzystane jako bardzo skuteczna broń, a także mieć swój niszczycielski wpływ na globalną ekonomię i bezpieczeństwo.

Firma Anduril Industries została założona przez 30-letniego milionera Palmera Luckeya, współtwórcy firmy Oculus VR. Oculus stworzył urządzenie wirtualnej rzeczywistości dla graczy o nazwie Oculus Rift. W 2014 roku firmę Luckeya kupił Facebook za 2,3 mld dolarów. Palmer założył firmę 2 lata temu. Obecnie jest warta miliard dolarów.

fot. mat. pras. Anduril  https://www.anduril.com/news

icon-112px-padlock Created with Sketch.

Dołącz do naszego newslettera lub podaj swój adres, jeśli już jesteś naszym subskrybentem