Aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli gotowa!

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Aplikacja antysmogowa dla Zduńskiej Woli gotowa!

Udostępnij:

Zduńska Wola jako pierwsza wdrożyła rozwiązanie wypracowane przez informatyków w ramach ogólnopolskiego Hackathonu dla Miast. Od dziś mieszkańcy mogą w internecie sprawdzić, czy mają dostęp do sieci gazowej lub cieplnej, obliczyć koszty wymiany pieca węglowego i wypełnić wniosek o dotację na ten cel.

Aplikację wymyślił zduńskowolski urząd miasta. Ma ułatwić mieszkańcom oszacowanie kosztów wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródło ciepła. – By zrobić to rzetelnie, trzeba zgromadzić różne dane i wykonać dziesiątki obliczeń. Jednych to przerasta, innych odstrasza. Stąd pomysł stworzenia prostej w obsłudze aplikacji internetowej – wyjaśnia Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli.

Samorząd przedstawił swoje zadanie informatykom, którzy zgłosili udział do Hackathonu dla Miast, organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska. Przez 48 godzin kilkanaście zespołów tworzyło autorskie oprogramowanie. Wygrała drużyna GBX Soft, która opracowała kompletną wersję aplikacji, a nawet przedstawiła koncepcję jej promocji.

GBX Soft to pięcioosobowy zespół informatyków z Rzeszowa. Średnia wieku: 23 lata. – Rozumiemy, jak ważna jest walka o czyste powietrze, dlatego do zadania podeszliśmy z wielkim zaangażowaniem – mówi Robert Juszczyk z GBX Soft – Aplikację, która powstała podczas informatycznego maratonu wspólnie ze zduńskowolskimi urzędnikami dopieszczaliśmy przez ostatnie dwa miesiące. Cieszymy się, że od dziś będą mogli korzystać z niej mieszkańcy Zduńskiej Woli. Liczymy, że przyczynimy się do poprawy jakości powietrza w mieście – dodaje.

Na to liczy też urząd miasta. – Od dwóch lat realizujemy miejski program Stop Smog. Z budżetu miasta dopłacamy mieszkańcom do wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła – informuje prezydent Konrad Pokora. Co roku Zduńską Wola rezerwuje na ten cel aż 1 mln zł. Dla porównania podobną kwotę na walkę z kopciuchami w 2019 r. wydały dużo większe miasta, jak Lublin czy Poznań.

– Nasz program ma charakter długoletni. Dzięki aplikacji mieszkańcy mogą już dziś obliczyć koszty transformacji energetycznej swojego domu i zaplanować inwestycję, uwzględniając miejską dotację – dodaje. Aplikacja Stop Smog jest dostępna pod adresem www.stopsmog.zdunskawola.pl.

Zduńską Wola jako pierwsza oddaje do publicznego użytku oprogramowanie, które powstało w trakcie Hackathonu dla Miast. – Wierzymy, że rozwiązanie zyska uznanie mieszkańców i zainspiruje polskie miasta do podejmowania coraz większej liczby lokalnych inicjatyw związanych z transformacją energetyczną. Jako PFR jesteśmy otwarci do wspierania takich działań, szczególnie, że mamy dedykowany temu obszarowi program PFR Green Hub – mówi Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Pokazaliśmy, że umiemy myśleć nieszablonowo, przekładać pomysły na język nowych technologii i zarządzać projektami – mówi Konrad Pokora, prezydent Zduńskiej Woli. – Jesteśmy otwarci na zdobywanie wiedzy i technologii z zewnątrz, dlatego już dziś zapraszam do współpracy startupy, uczelnie i zespoły B+R. Chcemy wspólnie działać w duchu idei open innovation – deklaruje.

Hackathon dla Miast zorganizowali Polski Fundusz Rozwoju i GovTech Polska, który działa przy   Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zduńska Wola została wybrana na partnera imprezy spośród trzydziestu samorządów, które zgłosiły chęć udziału. GBX Soft w ramach nagrody za zrealizowane wdrożenie otrzymał od organizatorów 30 tys. zł.