Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Dodane:

Informacja prasowa Informacja prasowa

Aplikacja do ochrony polskich granic wybrana w konkursie MinFinTech

Udostępnij:

Wyłoniono laureatów konkursu MinFinTech na stworzenie aplikacji samouczącego się systemu informatycznego, który będzie wspierać ochronę polskich granic z wykorzystaniem urządzeń RTG. Dwuetapowy konkurs odbywał się w ramach pilotażu programu GovTech Polska.

Resort finansów już po raz drugi zwrócił się do innowatorów o wsparcie w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań w obszarze IT. Tym razem celem było stworzenie aplikacji, która szybko i automatycznie identyfikuje przedmioty i zbiory przedmiotów na zdjęciach wykonywanych przez urządzenia RTG. Umożliwi to odróżnienie przedmiotów codziennego użytku od tych, które stwarzają zagrożenie lub ich przewóz przez granicę jest całkowicie zabroniony.

Uczestnicy konkursu analizowali obrazy z najbardziej precyzyjnych maszyn na świecie i korzystali z bezcennego doświadczenia osób, które codziennie badają setki przesyłek. Służba Celno-Skarbowa powstrzymuje każdego roku tysiące prób przemytu m.in. papierosów, alkoholu, narkotyków, broni i materiałów wybuchowych, zagrożonych gatunków zwierząt, a nawet ludzi – ofiar porwań i handlu żywym towarem. Jedną z metod ochrony przed napływem takich towarów są skanery RTG, które pozwalają sprawdzić zawartość kontrolowanych kontenerów i paczek. System powstawał więc z myślą o funkcjonariuszach Służby Celno-Skarbowej, analizujących na co dzień zdjęcia RTG, pozyskiwane w ramach kontroli granic Polski.

Zwycięzcy konkursu

Nasze zadanie było bardzo ambitne a czas na jego wykonanie krótki. Mimo to otrzymaliśmy aż 96 zgłoszeń, z których do I etapu wybrano 32 rozwiązania. Do II etapu zakwalifikowało się 5 zespołów i tak laureatami I etapu konkursu zostali:

  • I miejsce – TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o.
  • II miejsce – Promity sp. z o.o.
  • III miejsce – LogicAI sp. z o.o. i Paweł Sienkowski
  • IV miejsce – Neuralbit Technologies sp. z o.o
  • V miejsce – Alphamoon Sp. z o.o.

II etap wyłonił zwycięzcę: TENSORFLIGHT POLAND Sp. z o.o. – firmę, która w I etapie zdobyła największą liczbę punktów. Potwierdzeniem zwycięstwa był test aplikacji, na którym prawie bezbłędnie oznaczyła wszystkie klasy przedmiotów. W II etapie konkursu rozwiązanie przedstawione przez zwycięski zespół uzyskało wysoki współczynnik poprawnego oznaczenia papierosów i stosunkowo niski współczynnik błędnych alarmów. Ministerstwo Finansów podejmie dalszą współpracę ze zwycięską firmą i zaprosi ją do negocjacji z wolnej ręki.

Innowacyjne rozwiązania IT w walce z przestępczością

– Priorytetem KAS pozostaje walka z przestępczością gospodarczą i oszustwami podatkowymi, ochrona legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników. Dysponujemy coraz lepszym sprzętem do wykrywania przemytu, ale przemytnicy są bardzo kreatywni. To motywuje KAS do ciągłego rozwoju i ulepszania zarówno metod, jak i wykorzystywanego sprzętu. Nie tylko jestem dumny, że konkurs dedykowany był obszarowi działania Służby Celno-Skarbowej, ale też wierzę, że wdrożenie zwycięskiego rozwiązania będzie wspomagać pracę tej służby – powiedział podczas spotkania z laureatami szef KAS Marian Banaś, który przekazał symboliczne czeki z nagrodami.

MinFinTech częścią pilotażu GovTech Polska

Powołanie GovTech Polska otworzyło nowy rozdział w relacjach administracji publicznej z przedsiębiorcami MŚP i startupami. Oprócz Ministerstwa Finansów swoje zadania w ramach pilotażu wystawiły także Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Zdrowia oraz Miasto Świdnik.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych i kreatywnych do udziału w kolejnej edycji konkursu. Szczegóły nowych wyzwań zostaną ogłoszone we wrześniu 2019 r.