Aplikacja The Compass będzie nawigować osoby niewidome

aplikacja the compass bedzie nawigowac osoby niewidome
Udostępnij:
Aplikacja The Compass pomoże nawigować osoby niewidome w budynkach administracji publicznej. To kolejny polski pomysł, który ma poprawić jakość życia osób niewidomych.

Aplikacja połączona jest czujnikami sensorycznymi rozmieszczonymi w budynku. Osoba niewidoma lub niedowidząca może być prowadzona po korytarzach za pomocą sygnałów głosowych lub manualnych. Co ważne, jeśli osoba korzystająca z aplikacji zboczy z trasy, aplikacja zaktualizuje się i wyznaczy nowa trasę. Planowy termin wdrożenia to pierwszy kwartał 2020 roku.

To nie pierwszy polski wynalazek, który ma pomóc w codziennym funkcjonowaniu osobom niewidomym. Jakiś czas temu pisaliśmy o pierwszym polskim aparacie fotograficznym dla osób niewidomych, który powstał właśnie nad Wisłą.

– Przygotowaliśmy pierwszy na świecie aparat fotograficzny dla osób niewidomych, dzięki któremu osoby niewidome będą mogły lepiej poznawać świat dookoła siebie, a także nie tylko bawić się zdjęciami, co dla wielu osób może być dosyć dziwne, lecz także wykorzystywać nasze urządzenie do edukacji – tłumaczył Piotr Cybulski, właściciel firmy Robot Manufacture.

W samej Europie liczba niewidomych wzrośnie do 2050 r. do 115 mln osób. Młodzi naukowcy i wynalazcy nie próbują. Nowe technologie coraz częściej są wykorzystywane do pomocy dla osób niewidomych. Na świecie powstał już specjalny tablet dla takich osób, elektroniczna laska, która informuje o przeszkodach, czy w pełni autonomiczne auta.